Ben Kingsley sınırları zorlayan performanslar arıyor

Shib

Global Mod
Global Mod
3

‘Astar’

DH Lawrence şiiri dramatik bir şekilde kuruyor, su teknesinden yudum yudum bir yılan bulduğunu ve beceriksizce o odun parçasını fırlattığını anlatıyor. Sonra diyor ki, “Onu vurduğunu sanmıyorum.” Sonlara doğru harika bir mısra var, “Ve bu yüzden hayattaki beyefendilerden biriyle şansımı kaçırdım.” Dickie Attenborough’nun 80. doğum günü şiirini okumuştum. . Bildiğiniz gibi Lord Attenborough oldu. Ben de “Ve çok şükür şansımı kaçırmadım” diyerek okumamı bitirdim.

4

Yanda Birinci Dünya Savaşı Tarihi

Barış zamanında yaşayan çoğumuz, 20. yüzyıl tarihinin diğer bölümleri gibi, Birinci Dünya Savaşı’nı da tamamen anlaşılmaz bulmalıyız. Bazen müzikal, grafiksel, şiirsel, dramatik olarak tercüme edilmeleri gerekir. AJP Taylor’ın Birinci Dünya Savaşı tarihini okudum. Oxfordshire’daki evimde, 1933’te, tam Hitler’in iktidara gelmesiyle birlikte yayınlanan, Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma anıtsal bir fotoğraf kitabım var. Birinci Dünya Savaşı hakkında bir film bile düşünüyorum.

5

Müzikte Birinci Dünya Savaşı Tarihi

Benjamin Britten’in War Requiem’i, tarihin tüm bu korkunç dönemini benim için somut hale getirdi. Her nasılsa – ve başka bir şekilde ifade edemem – bunu hissettim. Sanırım sanatçının yaptığı da bu: Bize kavrayamadığımız şeyleri hissettiriyor. Ve bu duyguyu kabile ile paylaşmak, sanatçının en büyük hediyesi.

6

Nusrat Fatih Ali Han

Onu yıllar önce, trajik ölümünden hemen önce Royal Albert Hall’da canlı gördüm. İronik bir şekilde Pavarotti, dünyadaki en büyük sesin Nusrat Fateh Ali Khan’a ait olduğunu söyledi. Ve bu, aralığın en sıra dışı sesidir. Adanmışlık müziği – aşan, daha yüksek güç hakkında şarkı söyleyen – enerji ve ihtişamla icra edilir, ancak mütevazi bir merkezden gelir.

7

‘Godot’yu Beklerken’

Bunu merhum büyük Alan Howard ile oynadım ve yönetmenliğini “Godot”nun ilk performansını yöneten merhum büyük Sir Peter Hall yaptı. Böylece daire onun için kapandı. Bu güçle -Beckett, Hall ve Howard- prova odasında olmak olağanüstüydü. Old Vic’teydi ve koşunun bitmesini istemedim. Sahnede bunun bir gösteri mi yoksa büyük bir dua mı olduğunu anlayamadığım zamanlar oldu.

8.

Sergei Eisenstein

Çok iyi bir İngilizce okuluna gittim ve harika bir tesadüf eseri film şirketinin başkanı bazı Eisenstein filmleri göstermeye karar verdi. Kesinlikle boyutunu sevdim. Ben hatırlıyorum [in “Ivan the Terrible”] bu sonsuz insan sütunu. Şimdi Ivan’ı oynayan oyuncuya “Endişelenme, bunu CGI’da yapacağız” derlerdi. Bir boşlukta çalışır. Ancak bazı yönetmenler, sanki 100.000 kişi tarafından takip ediliyormuşçasına, oyuncunun vücut kimyasındaki aynı değişikliği yakalayabileceklerine inanıyor. “Gandhi”deki Tuz Yürüyüşüne bakın. Ondan önce nasıl hissettiğimi sanıyorsun? Olağanüstü. Sandaletlerimin yere değdiğini sanmıyorum.