Çok yönlü İngiliz aktris Sylvia Syms, 89 yaşında öldü.

Shib

Global Mod
Global Mod
60 yılı aşkın bir süredir kariyerinde Başbakan Margaret Thatcher ve Kraliçe Anne’nin de yer aldığı birçok rolü olan İngiliz aktris Sylvia Syms, Cuma günü Londra’da öldü. 89 yaşındaydı.

Oyuncular ve şovmenler için bir huzurevi olan Denville Hall’daki ölümü ailesi tarafından duyuruldu.

Sylvia May Laura Syms, 6 Ocak 1934’te Londra’da Edwin ve Daisy (Hale) Syms’in oğlu olarak dünyaya geldi. Manastır okullarında ve Kraliyet Dramatik Sanat Akademisi’nde eğitim gördü, oyunculuk kariyerine 1953’te George Bernard Shaw’un The Apple Cart oyununda sahnede başladı.

Oyunculuk yaptıktan kısa bir süre sonra İngiliz sinemasının demirbaşı oldu. 1956 yapımı Teenage Bad Girl’de başrol.1950’lerin sonlarında rol aldığı birçok film arasında, bir ordu hemşiresini canlandırdığı John Mills’in oynadığı Alex’teki 2. Dünya Savaşı macerası Ice Cold (1958) ve Expresso Bongo vardı. (1959), müzik sektörü üzerine bir hiciv. Bu filmde, Laurence Harvey’in canlandırdığı keyifsiz bir yetenek yöneticisinin striptizci kız arkadaşını canlandırdı.

1961’de, eşcinselliği açıkça ele alan ilk İngiliz filmi olan gerilim filmi Victim’de Dirk Bogarde tarafından canlandırılan gizli bir avukatın karısıydı – diğer birçok aktrisin geri çevirdiği bir rol.

Bayan Syms, bazılarının onun için öngördüğü şöhret düzeyine asla ulaşamadı. Bunun bir nedeni, Hollywood’da nadiren çalışmasıdır (Blake Edward’ın 1974 draması The Tamarind Seed’de önemli bir rolü olmasına rağmen). The Daily Telegraph’a göre bir diğeri, oynadığı rollere uyum sağlama yeteneğinin, onun sözleriyle “anında ben olarak tanınmasını” engellemesidir. Ama 80’li yaşlarına kadar meşgul kaldı.

Daha sonraki dikkate değer rolleri arasında Margaret Thatcher – 1991 TV filmi Thatcher: The Final Days ve daha sonra Margaret Thatcher: Half the Picture’da hem televizyonda hem de sahnede – ve Kraliçe Anne Kraliçe Elizabeth yer aldı. Stephen Frears’ın 2006 yapımı Oscar ödüllü filmi The Queen’de Helen Mirren, bu filmde kızı Kraliçe II. Elizabeth’i canlandırdı.

Ertesi yıl, Bayan Syms, Buckingham Sarayı’nda gerçek Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluğu Nişanı’na atandı.

2007’den 2010’a kadar Bayan Syms, BBC’nin uzun süredir devam eden pembe dizisi EastEnders’ta terzi olarak tekrar eden bir rol oynadı. Son rolü, BBC-HBO ortak yapımı olan tarihi drama dizisi Gentleman Jack’in 2019 bölümündeydi.

Bayan Syms’in Alan Edney ile olan evliliği, 33 yıl sonra 1989’da boşanmayla sonuçlandı. Kızı aktris Beatie Edney ve oğlu Ben Edney tarafından yaşatılmıştır.

Associated Press habere katkıda bulundu.