iOS 16’ya gelecek özellikler sızdı! Always on Display ve dahası

celikci

Active member
iPhone’un yeni işletim sistemi iOS 16 için artık sayılı günler kaldı. Apple’ın 6 Haziran’da geliştiricilere yönelik konferansı WWDC 2022 ile duyurulması beklenen iOS 16 için kritik sızıntılar gelmeye devam ediyor. Yeni iOS ile birlikte Always on Display ve widget ön plana çıkacak.

iOS 16 ve tvOS 16 için yeni özellikler neler?

Bloomberg editörü Mark Gurman tarafınca hazırlanan yeni rapor, son iPhone güncellemesinin kimi anahtar noktalarını ortaya koydu. Teze nazaran Apple, iPhone kilit ekranını daha kullanışlı hale getirmek istiyor. Gurman ayrıyeten Sıhhat uygulamasında, bildirim panelinde değişiklikler yapılacağını belirtti.

iPhone kilit ekranı için ön plana çıkan birinci yenilik, kilidi açmak zorunda kalmadan daha fazla aksiyon gerçekleştirebilme yeteneği oldu. Gurman’a bakılırsa Apple, bunu widget yahut gibisi yeteneklere sahip duvar kağıtları ile sunacak.

Kilit ekranının daha fonksiyonel olmasının da ötesinde Always on Display (her vakit açık ekran) dayanağının gelmesi bekleniyor. Halihazırda birfazlaca Android telefonda ve Apple Watch’ta bulunan bu özellik, iPhone ekranın dinamik yenileme suratı yardımıyla mümkün olabilir.

birebir vakitte Always on Display özelliği, iPhone 13 ve 13 Pro Max dinamik yenileme suratını destekliyor bulunmasına karşın, yalnızca iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’e verilecek.

Gurman, kilit ekranı bilgilerina ek olarak İletiler uygulamasının da “daha fazla toplumsal ağ gibisi işlevsellik” kazanacağını sav etti. Bu yeniliklerin ne olacağı şimdilik belgisiz, lakin bilhassa sesli iletilere dikkat çekti.

iOS 16 yeniliklerinin dışında Apple TV işletim sistemi tvOS 16 ile de birtakım ilgi çeken değişiklikler olacak. Mark Gurman, Apple’ın “akıllı konutu denetim etme” yeteneklerinin gelişeceğini lisana getirdi. Halihazırda tvOS ile HomeKit güvenlik kameralarından görüntü görüntüleyebilir ve kapı zili kamerası ile bildirim almak mümkün.

Siz iOS 16 özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşın.