80 yaşındaki Andrew Davis öldü; İngiliz müziğini savunan ünlü şef

Hasan

Global Mod
Global Mod
Stravinsky'nin 1946 tarihli Üç Hareketli Senfoni gibi karmaşık 20. yüzyıl müzikleri onu korkutmadı. BBC Filarmoni Orkestrası ile 2022'de yapılan bir kayıt, eserin çalkantılı çoksesliliğinde ustalaştığını gösteriyor. Cambridge'de bir öğrenciyken kendisine Schoenberg'in korkunç Orkestra Beş Parçası'nı yönetmek isteyip istemediği soruldu; Bunu mutlu bir şekilde kabul etti ve iki yıl önce NPR'den Peter Sagal ile yaptığı bir röportajda kendi kendine gülerek “Bunun ne kadar şeytani derecede zor olduğunu ancak yıllar sonra fark ettiniz” diye hatırladı.

“Ne zaman şeflik yapmaya gelse müziğe olan sevgisini görebiliyorsunuz, o kadar coşkulu ki. Melbourne orkestrasında korno çalan Abbey Edlin, bir video anma töreninde şöyle dedi: Vücudundan dışarı akıyor.

İngiliz opera eleştirmeni Alan Blyth, “The Grove Dictionary of Music and Musicians” adlı eserinde Bay Davis'i “teknik yetenekleri, elindeki göreve doğuştan gelen bir coşku ve bağlılıkla geliştirilmiş ve bunu kuvvetlere aktarabilen bir orkestra şefi” olarak tanımladı. ondan önce.” Grove Müzik ve Müzisyenler Sözlüğü'nde.

Ancak kariyerinin başlarında orkestra şefliğiyle tanışması – Cambridge'deki King's College'da seçkin bir org uzmanıydı – ihtiyatlı bir şekilde anlattığı gibi, neredeyse sonradan akla gelen bir düşünceydi. Bay Sagal'a “Şirket yönetimine tesadüfen ilgi duymaya başladım” dedi. Haydn'ın Divertimento'sunu yönetmeye davet edildiğini hatırladı ve “Bundan oldukça hoşlandığımı düşündüm.”

“Bir grubu bir araya getirme fırsatı hoşuma gitti” diye açıkladı. “Yönetim tekniğimin temellerinin erkenden ortaya çıktığını varsayıyorum.”

Şefliğe olan içgüdüsel yaklaşımı operada ona çok fayda sağladı. Chicago Lirik Operası'nda 22 bestecinin 62 operasının 700'e yakın performansını yönetti. Ayrıca Milano'daki La Scala'da, New York'taki Metropolitan Opera'da, Covent Garden'daki Kraliyet Opera Binası'nda, Bayreuth Festivali'nde ve başka yerlerde çok sayıda gösteri düzenlendi.