Allman Brothers Band'ın ateşli gitaristi Dickey Betts, 80 yaşında hayatını kaybetti

Hasan

Global Mod
Global Mod
Grubun 1970'lerin başındaki en parlak döneminde Allman Brothers Band'in gitaristi olarak Duane Allman'la ateşli şakalar yapan ve daha sonra en büyük hitleri “Ramblin' de dahil olmak üzere grubun en silinmez şarkılarından bazılarını yazan, honky tonlu cehennem avcısı Dickey Betts. Adam” perşembe günü Osprey, Florida'daki evinde öldü. 80 yaşındaydı.

Ölümü ailesi tarafından sosyal medyadan duyuruldu. Menajeri David Spero, Rolling Stone dergisine yaptığı açıklamada nedeninin kanser ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olduğunu söyledi.

Gerçek bir Allman kardeşi olmasa da, 1969'da kurulan grup, 24 yaşında bir motosiklet kazasında ölmeden önce gitar tanrısı statüsüne ulaşan Duane Allman ve 1975'te daha da çekici hale gelen solist Gregg Allman tarafından yönetiliyordu. Cher ile evlendi ve ilgi odağı oldu – Bay Betts onlarca yıldır grupta itici bir güçtü ve Güney rock'ını tanımlayan sesin merkezinde yer alıyordu.

Bay Betts, bazı hayranlar tarafından grubun ilk günlerinde “farklı” bir gitarist olarak görülse de, soloları zaman zaman Gibson Les Paul'unun klavyesini yakıyormuş gibi görünse de, Duane Allman'a değerli bir fikir tartışması ortağı olduğunu kanıtladı ve gitarist olarak görev yaptı. -gitarist. Baş gitarist ve yardımcı olarak değil.

Keskin hatları, Vahşi Batı bıyığı ve silahşör tavrıyla Bay Betts kesinlikle yıldıza benziyordu. Ve öyle oynadı. Bu, hiçbir yerde grubun çığır açan 1971 tarihli, kapsamlı şarkılarla dolu ve Bay Betts ile Bay Allman arasındaki karmaşık etkileşimi sergileyen canlı çift albümü “At Fillmore East”ten daha belirgin değildi. Bir milyondan fazla kopya satıldı.

Pitchfork'tan Grayson Haver Currin 2022 tarihli bir incelemede “'At Fillmore East'in ikinci yarısı daha önce kaydedilen rock kadar canlı ve heyecan verici” diye yazdı.

Albümün en önemli parçalarından biri, adını grubun memleketi Macon, Georgia'daki bir mezarlıktaki mezar taşından alan, Bay Betts'in unutulmaz, cazdan etkilenen bir enstrümantal olan “In Memory of Elizabeth Reed” idi. Bu parçanın “dokusal etkileşimi” diye devam etti Bay Currin, “Miles Davis'in o zamanlar yeni olan elektrik grupları, org ve gitarının tereyağı ve çikolatanın erimesi gibi birbirine erimesine benziyor.”

Bay Betts, Florida'da The Sarasota Herald-Tribune ile 2020 yılında yaptığı bir röportajda, “Duane ve ben, yaşlı bir ruh gibi, birlikte oynamamız gerektiğine dair bir anlayışa sahiptik” dedi. “Duane her zaman şöyle derdi: 'Dostum, bazen canın sıkıldığında seni çok kıskanıyorum ve buna uymak zorunda kalıyorum' ve bu konuda şakalaştık. Demek Duane ile benim aramdaki ilişki bu. Bu gerçek bir anlayıştı. 'Hadi ama, bu çok iyi bir grup, bu işi mahvetmeyelim' gibi.”

Bay Allman grup arkadaşına karşı duygularını açıkça ortaya koydu. Bir keresinde “Ben ünlü gitaristim” demişti, “ama iyi olan Dickey.”

Bu harika gitar diyaloğu, 29 Ekim 1971'de Macon'da, Bay Allman'ın bir kamyonu solladıktan sonra motosikletinin kontrolünü kaybetmesi ve kazada aldığı ciddi iç yaralanmalar nedeniyle ölmesiyle sona erdi (grubun basçısı Berry Oakley öldü). Bir yıl sonra olay yerinden sadece birkaç blok ötede bir motosiklet kazasında).

Bay Betts grubun liderliğini devraldı ve Allman Brothers Band bir sonraki albümleri “Eat a Peach”i tamamlamak üzere yeniden bir araya geldiğinde gitarist olarak görev yaptı. 1972'de piyasaya sürülen film eleştirmenlerce beğenildi ve Billboard listelerinde 4 numaraya kadar yükseldi. Albümün en unutulmaz parçalarından biri Bay Betts'in güneşli, taşralı şarkısıydı Bir rock klasiği olarak kabul edilen “Mavi Gökyüzü”.

Grup, ertesi yıl, Bay Betts'in imzasını taşıyan iki şarkısının yer aldığı devam albümü “Brothers & Sisters”la yeni ticari zirvelere ulaştı: Billboard Hot 100'de 2 numaraya yükselen “Ramblin' Man”. ve neşeli enstrümantal “Jessica.”

Bay Betts'in söylediği tüm imzalı şarkılar gibi “Ramblin' Man”, açık yollarda geçen tasasız bir yaşamın neşeli bir hikayesidir. 1973'te o zamanlar Rolling Stone yazarı olan geleceğin film yönetmeni Cameron Crowe ile yaptığı röportajda “Şarkının az çok otobiyografik olduğunu düşünüyorum” dedi. “Tam olarak konuyla ilgili değil ama genel olarak oldukça gerçek bir şarkı. Keşke şarkılarımda söyleyemediğim birçok şeyi söyleyebilseydim.

Belli ki Bay Crowe'u etkilemiş. At nalı bıyığı ve kötü çocuk havasıyla, Bay Crowe'un 2000 yapımı yarı otobiyografik filmi “Neredeyse Ünlü”de Billy Crudup'un rock yıldızı karakterine ilham kaynağı oldu. Bay Crowe'un 2017'de Rolling Stone'a söylediği gibi: “Dickey sessiz bir adama benziyordu.” gözlerinde çok fazla ruh, olası tehlike ve şakacı bir acımasızlık olan adam “O büyük bir varlıktı.”

Forrest Richard Betts, 12 Aralık 1943'te West Palm Beach, Florida'da Harold ve Sarah Betts'in üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Tampa yakınlarındaki Bradenton'da Körfez kıyısında büyüdü. Müzik duygusunu küçük yaşlarda kemancı olan babasından öğrendi ve beş yaşında ukulele çalmaya başladı.

Gençliğinde gitar eğitimini tamamladı ve kendi grubunu kurdu. 1967'de Bay Oakley ile The Second Coming adında başka bir grup kurdu. Sonunda onları yeni grubuna katılmaya davet eden Duane Allman ile birlikte çalıştılar.

1973'te Billboard 200 listelerinde beş hafta zirvede kalan “Brothers & Sisters”ın zaferinin ardından Allman Brothers Band'in başı beladaydı. Gregg Allman, 1974 yılında Richard Betts adıyla “Highway Call” albümünü yayınlayan Bay Betts gibi solo bir yan kariyere başladı.

Zamanla grubun aşırı uyuşturucu ve alkol kullanımı, başarıya eşlik eden iç baskılar gibi artan bir sorun haline geldi. Grup, 1976'da Gregg Allman'ın federal bir uyuşturucu davasında kişisel yol müdürüne karşı ifade vermesinin ardından dağıldı; Bay Betts, Bay Allman'la bir daha asla çalışmayacağına yemin etti.

Yine de bunu yaptı. Bay Betts, Dickey Betts & Great Southern adlı bir yan projeyle devam etmesine rağmen, Allman Brothers Band 1979'da “Enlightened Rogues” adlı bir geri dönüş albümü yayınladı ve yeni gitarist Dan Toler'ın eklenmesiyle ikili gitar yaklaşımını yeniden canlandırdı; Grup, uzun aralara rağmen 2000 yılına kadar turneye çıkmaya ve kayıt yapmaya devam etti. O yıl grup, Bay Betts'i “yaratıcı farklılıkları” öne sürerek ve devam eden madde bağımlılığı sorunlarına atıfta bulunarak kovdu, kendisi ise bunu reddetti.

O zamana kadar Bay Betts, uyuşturucu ve alkolle çok sayıda mücadele vermiş ve çok sayıda tutuklanmıştı; bunlar arasında 1996'da karısı Donna'ya 44'lük Magnum tabancayı doğrultmakla suçlandığı yüksek profilli bir olay da vardı. uyuşturucu kullanımıyla ilgili bir tartışma sırasında ağırlaştırılmış aile içi şiddet ile suçlandı. Bir rehabilitasyon merkezine gitmeyi kabul ettikten sonra suçlamalar düştü.

Bay Betts'in hayatta kalanları arasında eşinin yanı sıra kızları Kimberly, Christy ve Jessica Betts ile 1990'larda Allman Brothers Band'de sahne alan ve daha sonra Great Southern'e katılan oğlu Duane Betts de yer alıyor.

Bay Betts, evinde düştükten sonra 2018 yılında beyin ameliyatı geçirmesine rağmen, grubu Dickey Betts Band ile hem 2018 hem de 2019'da canlı albümler yayınladı.

Bob Dylan, Bay Dylan'ın Başkan John F. Kennedy suikastını konu alan 2020 çalışması “Murder Most Faul”da ondan bahsettiğinde dikkate değer bir takdir kazandı. “Oscar Peterson'ı çal, Stan Getz'i çal/ 'Blue Sky'ı çal, Dickey Betts'i çal.” satırını içeriyor.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda, arkadaşları onu aramayla ilgili aradığında Bay Betts'in büyük bir onur duyduğunu ancak aynı zamanda utandığını söyledi. “'Beni sadece Getz'le kafiyeli olduğu için kullandı' derdim.”