Antalya’da 85 yaşındaki hastanın kalp ameliyatı tıp literatürüne girdi

Leila

Global Mod
Global Mod
Manavgat’ta yaşayan Turan Tanır, şiddetli göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Tansiyon ve şeker hastası olan Tanır’ın aort kapağında önemli darlık ve iki koroner damarının tıkalı olduğu tespit edildi.

Riskli görüldüğü için operasyon önerilmeyen Tanır, nefes almakta, yürümekte kuvvetlik çekmesi ve ağrılarının artması üzerine Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Burada tetkiklerin akabinde SBÜ Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Ümit Yener, Doç. Dr. Adnan Yalçınkaya ve birlikteindeki takım, hasta ve yakınlarıyla da istişare ederek, ameliyata karar verdi.

Mini devre akciğer makinesi sayesinde dikişsiz aort kapağı değiştirilen hastanın, iki kalp damarı baypas edildi. Kan ve kan eserleri nakli yapılmadan, süratlice teneffüs makinesinden ayrılan hasta, kısa müddette sıhhatine kavuştu.

“Ameliyattan daha sonra rahat nefes almaya başladım”

AA’nın haberine bakılırsa; bir daha yürüyebilen, ağrılarından kurtulan 85 yaşındaki Turan, AA muhabirine, ani rahatsızlık geçirdiğini, nefes almakta, yürümekte kuvvetlik çektiğini lisana getirdi.
Gittikçe kötüleştiğini anlatan Turan, “Çok şiddetli göğüs ağrısı çekiyordum, fenalaşıyordum. Ağrım hiç geçmiyordu. Ameliyattan daha sonra rahat nefes almaya başladım, eski sağlıklı günlerime kavuştum. Çocukluğumdan bu yana sıhhatime hayli dikkat etmiştim. Onun için ameliyat da başarılı geçti.” dedi.

Kızı Nurcan Tanır da gittikleri hastanelerde babasının ileri düzey hasta olduğunu ve müdahale edilemeyeceğini öğrenince üzüldüklerini tabir etti.

Babasının yüzünü gülerken görür görmez memnun olduğunu anlatan Turan, “Bazı tabipler babam için ‘Bir yıl fakat yaşar.’ demişti. ‘Kapalı usulle girişimsel kardiyolojide operasyon mu yaptırsak?’ dedik fakat damarlarında tıkanıklık vardı. Yaşı ve kronik rahatsızlıkları ötürüsıyla ameliyatın riskleri çok yüksekti. Burada hocalarımıza güvendik ve başarılı ameliyat yaptılar. Babam kısa müddette sıhhatine kavuştu.” diye konuştu.

“Hastamızı 3-4 günde taburcu ettik”

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Yener ise evvel hastanın tetkiklerine baktıklarını ve yaşı prestijiyle ameliyat için tereddüt ettiklerini kaydetti.
Hastayı görür görmez ameliyata karar verdiklerini anlatan Yener, şu ayrıntıları verdi:

“Hastamız 85 yaşında ancak kendisine düzgün bakmış. Aort kapağını dikişsiz değiştirdik, iki damarına baypas yaptık. Hastamızı özellikli yapan şey ise küçük devreyle akciğer makinesiyle bu operasyonu gerçekleştirdik. Türkiye’de bunu yalnızca Sıhhat Bilimleri Üniversitesi çatısı altında yapabiliyoruz. İleri yaşlarındaki bir olay ve küçük devreyle yapıldığı için operasyonu, Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneğinin düzenlediği ‘Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Kongresi’nde bilimsel makale olarak sunduk. Çalışmamızı literatüre kazandırdık. Çalışmamız ‘Turkish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery’ mecmuasında yayınlandı.”

“Türkiye’de birinci oldu”

Ameliyat için gerekli takviyesi sağlayan SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın’a teşekkür eden Yener, “85 yaşındaki hastanın minimal devreyle aort kapağının dikişsiz değiştirilmesi ve 2 damarının baypas edilmesi Türkiye’de birinci oldu. Onun için bilim dünyasına kazandırdık. Kapak dikişsiz olduğu için hastamız bir anda teneffüs makinesinden ayrıldı, kan ve kan eseri kullanmadık. Olağan kalp ameliyatında hasta 7-8 günde güzelleşirken, bu hastamızı 3-4 günde taburcu ettik.” tabirlerini kullandı.