‘Bayım. Jimmy’ İncelemesi: Siteyi mükemmel bir şekilde yeniden oluşturmaya çalışıyorum

Hasan

Global Mod
Global Mod
Led Zeppelin’in kurucusu Jimmy Page, dünya çapında gitaristlerin ve gitarist olmayanların imrendiği bir isim. Beastie Boys’tan Mike D, bir rap konuşmasında “Gitar çalsaydım Jimmy Page olurdum” diyerek övündüğünde birçok kişinin hayalini kurduğunu ifade etti.

Hiç kimse bunu, Page’in Led Zeppelin’in baş enstrümantalisti olduğu yıllarda kullandığı çeşitli modlarda onlarca yıl gitar çalmaya adamış Japon müzisyen Akio Sakurai’den daha iyi anlayamaz. Zep konser filmi “The Song Remains The Same”i izlediğinde kimono satıcısı olarak işinden bir gün izin aldığını ve Page’in çalma gücünden etkilendiğini hatırlıyor. Onu yeniden yaratma konusunda takıntılıydı.

Filmin ilk saati “Bay” lakaplı Sakurai gibi pek çok gitar tuhaflığı içeriyor. Jimmy teknisyenlere danışıyor ve kendi eksenlerini ve amplifikatörlerini Page’in ekipmanına mümkün olduğunca yakın hale getirmeye çalışıyor. Bay Jimmy, Les Paul gitar pikap korumalarının tüm ayrıntılarını anlattıktan sonra, birlikte çalıştığı ustalardan biri şu yorumu yapıyor: “Jimmy’nin takıntısını anlıyoruz. Oldukça Japonca.”

Peter Michael Dowd’un yönettiği film, Sakurai’nin hayatını değiştirmesi, Los Angeles’a taşınması ve bir Zep haraç grubuna katılması etrafında dönüyor. Birkaç yıl dayanır ve diğer üyeler onun Page’in sahne çalışmalarını yeniden üretme kararlılığını paylaşmadığı için gruptan ayrılır.

“Haraçın anlamı budur. Kendimi hiç göstermiyorum. Şimdi 59 yaşında olan Sakurai bir keresinde şöyle demişti: Başlangıçta “ben” diye bir şey yoktu. Bu korkutucu bir fikir, ancak film bununla devam etmeyi seçmiyor, bunun yerine Bay Jimmy’nin Amerika’daki kariyerine bağlı kalıyor ve “Spinal Tap”ı anımsatan mutlu sonla bitiyor.

Bay Jimmy
Oylanmamış. Gösterim süresi: 1 saat 53 dakika. Sinemalarda.