Craig Wright: Satoshi Nakamoto Benim

DemirPara

New member
Craig Wright: Satoshi Nakamoto Benim Avustralyalı bilgisayar mühendisi Craig Wright, Bitcoin’in (BTC) kurucusu Satoshi Nakamoto olduğunu sav etti. Hatta bunu doğrulayacak insanların olduğunu söylemiş oldu.

Wright’ın Avustralya’da katıldığı bir TV programında, onun Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto mahlaslı kişi olup olmadığı soruldu. Wright bunun hakikat olduğunu ve etrafında doğruluğunu kanıtlayacak şahıslar olduğunu söylemiş oldu.

Wright şöyleki dedi:

Kanıt her vakit insandır. Yani ailem var, arkadaşlarım var ve bu dalda üst mertebede tanıdıklarım var.

Wright, onun bu tezini kanıtlayabilecek insanların kim yahut nerede olduğunu söylemedi. Buna rağmen Bitcoin’in kurucusu olmasının hayatını zorlaştırdığını söylemiş oldu. Ayrıyeten para ya da şöhretin onu motive etmediğini de ekledi.

İspatlama Sorumluluğu

Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu tez eden Craig Wright, Bitcoin’in sıfırıncı yani birinci mine edilen ve Genesis olarak isimlendirilen bloğundan bir ileti gönderemese de bunu bir otomobil anahtarı örneğiyle açıklamayı tercih etti:

Tekradan söylüyorum, anahtarla bir şeyin sahibi olduğunuzu kanıtlayamazsınız. Bir otomobilin anahtarına sahipseniz otomobile sahip olduğunuz manasına gelmez. Açıkçası bu duyduğum en saçma şey.

Göründüğü üzere röportajı gerçekleştiren Hamish Macdonald’ın Wright’a gerçek bir ispat sunmasını istemesi Wright’ın hiç de güzeline gitmedi. Bu röportaj gitgide kısır döngüye girdi ve Wright’ın sonlanıp hakaret etmesi ve Macdonald’a bir hukuk kitabı almasını ve ispatın ne olduğunu okumasını önermesiyle bitmiş oldu.
Alıntıdır