Dumbledore nasıl Michael Gambon’un en ünlü rolü oldu?

Shib

Global Mod
Global Mod
Michael Gambon’un uzun ve hikayeli oyunculuk kariyerinin ikinci yarısında, performanslarına ilişkin en canlı analizlerden bazıları tiyatro veya film eleştirilerinde değil, kendini adamış Hogwarts meraklılarının her gün onun performanslarını incelediği “Harry Potter” hayran topluluğu forumlarında bulundu. -sihirbaz Albus Dumbledore’un ekrandaki ifadesi.

Başlangıçta bu onun rolü değildi. Başlangıçta kadroda yer alan ünlü oyuncu Richard Harris, ikinci Harry Potter filminin çekiminden sonra hayatını kaybetti. Gambon, 2003 yılında görevi devraldı ve kariyerlerinin ilerleyen dönemlerinde büyücü olarak popüler roller üstlenen büyük İngiliz aktörlerin saflarına katıldı; bunlar arasında Alec Guinness (“Yıldız Savaşları”ndaki büyücü benzeri Jedi Obi-Wan Kenobi rolünde) ve Ian McKellen (“Yüzüklerin Efendisi” filmlerindeki Gandalf rolünde).

Başlangıçta rol için Harris’in yerine başka birçok tanınmış aktörün geçmesi düşünülmüştü; bunlar arasında reddeden McKellen ve Harris’le uzun ve yakın dostluğu nedeniyle rolü reddeden Peter O’Toole da vardı.

Sonunda seçim, ailesi Perşembe günü öldüğünü açıklayan Gambon’a kaldı. Uzun gümüş sakalını ve yarım ay şeklindeki gözlüklerini takarak ve Harris’in Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu müdürü olarak daha boğuk, pürüzlü yorumlarıyla tam bir tezat oluşturan kendine özgü, zengin bariton sesiyle konuşarak rolü kendine mal etti.

Milyonlarca kişi tarafından görüldü ve Brecht ve Pinter karakterleri olarak kariyerinin ardından Dumbledore onun en ünlü ve muhtemelen en tartışmalı rolü haline geldi.

Gambon, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda ilk kez sahneye çıktığında, karaktere daha karanlık, bazen muzip bir ton getirdiğinde şu soru ortaya çıktı: “Daha iyi Dumbledore” kimdi? Harris’in nazik, iyi kalpli doğasıyla mı? Veya karakterin daha karanlık versiyonuyla Gambon?

Gambon rol konusunda kendini küçümsüyordu.

Gambon 2007’de bir İngiliz film bloguna “Sadece sakal takıp kendim oynuyorum, dolayısıyla bu pek de bir başarı sayılmaz” dedi. “Oynadığım her rol, kendi kişiliğimin bir çeşitlemesinden başka bir şey değil.”

Film serisine 60’lı yaşlarının başında giren Gambon da JK Rowling’in kaynak materyalini okumaktan kaçındı; bu yaklaşımın Severus Snape’i oynayan Alan Rickman ve Voldemort’u oynayan Ralph Fiennes’in yaklaşımına benzer olduğunu söyledi. Açıkça para için film rolleri üstlenme eğiliminde olduğunu söyledi ve bloga şunu söyledi: “Senaryonun bana söylediğini söylüyorum.”

İki bölümlük final “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları”ndaki sınırlı roller de dahil olmak üzere altı film boyunca hayranlar tarafından sevildi ve sette bir tür şakacı olarak görüldü; bir keresinde Daniel Radcliffe’in uykusuna bir “osuruk makinesi” yerleştirmişti. çanta. Dizide Ron Weasley’i canlandıran aktör Rupert Grint, Perşembe günü Instagram’da yaptığı bir paylaşımda Gambon’un “sette her gün çok fazla sıcaklık ve haylazlık” getirdiğini söyledi.

Grint, “Beni çocukken büyüledi ve konu hayattaki eğlenceyi ve eksantrikliği bulma konusunda benim için kişisel bir rol modeli haline geldi” diye yazdı.

Beyazperdede Gambon’un karanlık tarafı, Rowling’in hikâyesinin ilerleyişinin yanı sıra serinin ikinci yarısını yöneten film yapımcısı David Yates’in yaklaşımına uygun bir rol üstlendi.

Gambon 2009’da Los Angeles Times’a Dumbledore’u hakkında “Biraz korkutucu olmalı” dedi. “Tüm müdürler biraz korkutucu olmalı, değil mi? Onun gibi üst düzey bir büyücü korkutucu olurdu. Ve sonuçta Harry’yi koruyor. Temelde kendimi oynuyorum, biraz İrlandalı, biraz korkutucu. Gerçek hayatta da böyleyim.”