Hayatımda ilk kez, film dünyasındaki kadınlar konusunda iyimserim.

Shib

Global Mod
Global Mod
Sinema o zamandan beri değişti, daha da önemlisi kadınlara ve filme yönelik tutumlarda bir değişiklik oldu. Fransız tarihçi Lucien Febvre’den bir söz ödünç alırsak, zamanın “manevi ufuklarında” bir değişiklik oldu. Bugün, kadınlar bir zamanlar hayal bile edilemeyen yönetmenlik teklifleri ve konserler alıyor ve trol olmayan dünya, kadınların her türlü filmde olabileceğini ve kadınların da film çekebileceğini kabul ediyor gibi görünüyor. Gazeteciler ve siviller rutin olarak endüstrideki cinsiyetçiliğe başvurur ve stüdyolar ile festivallerdeki temsilleri takip eder. Yeniden dirilen feminizm, sosyal medya, değişen demografi ve endüstri şokları, kadın yönetmenler, yapımcılar, ajanslar, görüntü yönetmenleri, kast ajansları ve çok çalışan diğer pek çok kişi gibi bu değişimin mümkün olmasına yardımcı oldu.

Geçmişte bazen erkeklerin yazar olarak görülmesine karşın kadınların sorun olduğunu düşünürdüm: Kısa bir süre öncesine kadar, sektördeki yaygın görüş, aksiyon filmlerini yönetemedikleriydi (bir kadın stüdyo yöneticisinin bana söylediği gibi); kadın filmleri yaptılar (bu terim genellikle küçümseyici ve aşağılayıcı bir şekilde kullanılır); ve gişe başarıları her zaman sürpriz oldu (sayısız haberin ısrar ettiği gibi). Geçen yıl Wilde’ın “Endişelenme Sevgilim” şarkısını onun ve erkek yıldız Harry Styles’ın karışması nedeniyle çevreleyen sahte öfkenin kanıtladığı gibi, bu baş belası rap elbette ortadan kalkmadı. Herhangi bir düşünceli kişi, Wilde’ın cinsiyetinin bu algılanan skandalın habere dönüşmesine yardımcı olduğu açıktı. Kasvetli ve kasvetli bir andı. Ama geçmişte tek boynuzlu at statüsünden dolayı bir kadının filmini çevirmemek için özen göstermiş olabilirim, ancak bu sefer tereddüt etmedim. Gerçek eşitlik, kadınların tıpkı erkekler gibi başarılı, başarısız ve yoluna devam edebilmesi anlamına gelir; Onlar kadar parlak, kusurlu ve insan olmalarına izin verilmelidir.

Daha az insan filmleri gerçekten önemsiyor gibi görünürken, daha fazla kadının ve diğer marjinal grupların üyelerinin bu inatla dışlayıcı, tarihsel olarak ırkçı ve cinsiyetçi işe girmesi son derece adaletsiz görünebilir. Ve aslında, kadınların kendilerine tutunabilmelerinin bir nedeni de bu. orada endüstri artık yükseklere benzemiyor On yıllardır bağımsızlığın nadir olduğu ve Hollywood’daki çoğu kadının kullandığı tek gücün ünlü rolleri olduğu merkezi, kör edici derecede beyaz, çoğunlukla erkek egemen bir şirketti. bir Bir kişinin krizi diğerinin fırsatı olabilir ve kadınlar bunu zorlamaya devam etti. film dünyasının geri kalanı çırpınırken ileri.

İyimserliğimin tuhaf, mantıksız veya sadece hüsnükuruntu gibi görünebileceğini biliyorum. Anladım. Kısa bir süre önce, tüm makinenin patlamasının en iyisi olacağını, büyük stüdyoların bunu aşacağını ve diğerlerine farklı ve daha iyi bir şey inşa etmeleri için yer açmak için öleceğini düşündüm. Kesinlikle film endüstrisi kendini yakma konusunda iyi bir iş çıkarıyor gibi görünüyor. Ancak gerçek şu ki, istatistiklere ve ödüllere rağmen film dünyası 30, 20 ve hatta 10 yıl öncesinden farklı görünüyor. Dünya farklı görünüyor. Daha önce de belirttiğim gibi, kadınlara ve sinemaya bakış açımızı değiştirmek için tek bir neden yok ama bu iyi ve umut verici bir değişiklik. Değişmek vardır yavaş oldu Ancak değişim burada, çünkü kadınlar önlerindeki engellere bakmaksızın ilham perilerinin peşinden gittiler, zanaatlarını geliştirdiler ve seslerini duydular ve bunu yaparken de sette ve sette kimin kahraman olduğuna dair sinematik temsil kavramlarını değiştirdiler. ekran tuval olabilir. 2009’daki bir röportajda bana hatırlattığı gibi, Bigelow hiç stüdyo filmi çekmemişti. Son on yılda DuVernay farklı bir yol izledi ve sistemle çalışmanın ve aynı zamanda sistemi dönüştürmenin bir yolunu buldu. O ve diğer pek çok kadın kendi imgelerinde dünyalar yaratıyor ve yaratıyor.