John Barbata, Turtles ve CSNY davulcusu, 79 yaşında öldü

Hasan

Global Mod
Global Mod
Kariyerinin zirvesinde rock müzikten emekli olan Turtles, Jefferson Airplane ve Crosby, Stills, Nash ve Young'ın davulcusu John Barbata hayatını kaybetti. 79 yaşındaydı.

Ölümü Pazartesi günü Jefferson Airplane'in sosyal medya paylaşımında duyuruldu. Ölüm nedeni belirtilmedi ve hayatta kalanların listesi hemen mevcut değildi.

Bay Barbata, lisedeki grubundan ayrıldıktan sonra Turtles'a katıldı ve grubun 1967'de çıkan en tanınmış parçası “Happy Together”da davul çalarak neredeyse anında başarıya ulaştı.

“Kaplumbağaların bir davulcu aradığını duydum. Bazı seans çalışmalarını denemek için beni stüdyoya çağırdılar. Kaydettiğimiz ilk şarkı 'Happy Together'dı” diye yazdı Bay Barbata, artık kullanılmayan web sitesinde. web.archive.org tarafından arşivlendi.

“Bunu tek seferde başardık” dedi.

Şarkı üç hafta boyunca 1 numarada kaldı ve bir pop klasiği haline geldi. Mel Tormé, Weezer, Miley Cyrus ve punk grubu Simple Plan gibi çok çeşitli sanatçılar tarafından gerçekleştirildi.

Bay Barbata, müzik alanında kariyer yapmak üzere Los Angeles'a gitmek üzere San Luis Obispo, Kaliforniya'da lise grubu The Sentinals'tan ayrıldıktan sonra Turtles'a katıldı.

Bir röportajda, kendi kendini yetiştirmiş davulcu, “Happy Together”ın gruba getirdiği hızlı şöhretten bahsetti ve 1960'larda genç hayranların yıllarca tanık olduğu tutkusunu yakaladığı “The Ed Sullivan Show” gibi televizyon programlarındaki gösterilerini hatırlattı. kapalı.

Bay Barbata, “Johny Barbata: Bir Rock Yıldızı Davulcunun Efsanevi Hayatı” adlı anı kitabında, “Kaplumbağalar, çocukların hâlâ çığlık attığı ve deli gibi davrandığı ilk ve son gruptu” dedi.

Alabama'daki bir gösteride kendisi ve grup arkadaşlarının, birbirlerinin saçlarını çeken, düğmeleri ve vücutlarından hatıra olarak saklayabilecekleri her şeyi çıkaran bir grup kızın arasından geçmek zorunda kaldıkları bir sahneyi anlattı.

1970 yılında Crosby, Stills, Nash ve Young'a katılmak için gruptan ayrıldı ve folk-rock grubu 4 Way Street'in o yıl beş milyon kopya satan 1971 canlı albümünde ve turnesinde çaldı. Daha sonra grup üyelerinin birçoğunun solo eserlerinde çaldı.

İlk plak şirketini yeni kurmuş olan David Geffen, Bay Barbata'yı Eagles adlı yeni bir gruba davet etti ancak “Great Rock Drummers” kitabındaki profiline göre o, CSNY'den ayrılamayacağını söyleyerek reddetti. “Altmışlılardan Ortaya Çıkıyor”, Bob Cianci.

Katıldığı son gruplar, 1972'de katıldığı Jefferson Airplane ve onların daha sonraki yan kuruluşları Jefferson Starship'ti. Davulları Jefferson Airplane'in son stüdyo albümü Long John Silver'da yer aldı. Ayrıca seans davulcusu olarak çalıştı.

1 Nisan 1945'te New Jersey'de doğan John Barbata, müzik kariyerinin sonuna kadar 100'den fazla albüme katkıda bulunduğunu ve 20 hit single'da rol aldığını ancak bundan her zaman bahsedilmediğini söyledi.

1978'de Kuzey Kaliforniya'da ciddi bir araba kazasından kurtulduktan sonra Jefferson Starship'ten çıkarıldı. 33 yaşındayken rock müziği bırakıp yeniden doğmuş bir Hıristiyan olmaya karar verdi.

Hıristiyan müziğiyle ilgilenmeye başladı ve sonunda karısı ve kızıyla birlikte kırsal Oklahoma'da bir çiftliğe yerleşti. Altmışlı yılların Büyük Rock Davulcularına göre sekoya ağacından sehpalar yapıp satıyordu.

Bay Barbata, “Çok şanslıydım” dedi. “Harika bir kariyerim vardı. Çoğu davulcu yalnızca bir kez dolaşır. Üç kez dolaştım ve dünyanın en iyi müzisyenleriyle birlikte çaldım.”