Kalıplaşmış inanışlara meydan okuyan saksofoncu David Sanborn 78 yaşında hayatını kaybetti

Hasan

Global Mod
Global Mod
Ateşli alto saksafon çalmasıyla kendisine altı Grammy Ödülü, sekiz altın albüm ve bir platin albüm kazandıran, önde gelen bir yardımcı olarak kendini kanıtlayan ve David Bowie'nin “Genç Amerikalılar”ı gibi kalıcı rock klasiklerine unutulmaz sololar veren David Sanborn, Pazar günü hayatını kaybetti. 78 yaşındaydı.

Sosyal medya kanallarından yapılan açıklamaya göre, prostat kanseriyle uzun bir mücadelenin ardından hayatını kaybetti. Kendisine 2018 yılında teşhis konuldu ancak yakın zamana kadar düzenli konser programını sürdürdü ve gelecek yıl için daha fazlasını planladı.

Açıklamada Bay Sanborn'un nerede öldüğü belirtilmedi.

Caz, pop ve R&B'den ilham alan Bay Sanborn üretkendi ve altmış yıllık kariyeri boyunca 25 albüm çıkardı. Beşinci stüdyo albümü “Hideaway” (1980), şarkıcı Michael McDonald ile birlikte yazdığı iki enstrümantalın yanı sıra, Richard'ın başrolünü oynadığı buz gibi Paul Schrader filmi “American Gigolo”nun aşk teması Giorgio Moroder'in “The Seduction” adlı parçasını da içeriyordu. Gere başrolde.

Tim Griggs, Allmusic web sitesinde bu albümle ilgili bir incelemesinde, “Stüdyo müzisyenlerinin pek çok albümü, zayıf kompozisyonlardan ve aşırı üretimden muzdarip, buna Sanborn'un bazı albümleri de dahil,” diye yazdı. Buna karşılık, “Hideaway”in “tutkulu ve kendine özgü saksafon sesini” sergileyen “azaltılmış, korkak” bir kalitesi var diye devam etti.

Bay Sanborn'un “Hearsay” (1994), “Pearls” (1995) ve “Time Again” (2003) albümleri Billboard caz listelerinde 2 numaraya ulaştı.

Kendi adı altında yaptığı kayıtlar sıklıkla “akıcı caz” olarak nitelendirilirken, Bay Sanborn bu açıklama karşısında sinirlendi. Bu, onun tonunu bulan ve nazik olmayan her şeye yaklaşan saksofoncu arkadaşlarının çoğunun başına geldi.

Saksafoncu ve eğitimci Steve Neff 2012'deki blogunda “'Sanborn'un sesi, ses açısından daha ekstrem bir sestir” diye yazmıştı. “Kulağa çok ham, parlak, keskin ve sert geliyor. Tam gözünüzün önünde.”

“Michael Brecker'in tenor sesi için yaptığını Sanborn alto sesi için yaptı. Bu vasat bir ses değil” diye ekledi Bay Neff. Bay Brecker ve trompetçi kardeşi Randy sık sık Bay Sanborn'la çalışırdı.

Bay Sanborn'un etiket anlayışı pek yoktu. Caz dergisi DownBeat ile 2017 yılında yaptığı bir röportajda “Neyin caz olup neyin olmadığıyla o kadar da ilgilenmiyorum” dedi. “Kapı Muhafızları oldukça şiddetli olabilir ama neyi koruyorlar? Caz her zaman etrafını saran şeyleri özümsemiş ve dönüştürmüştür.”

“Gerçek müzisyenlerin sınırlı kategoriler hakkında düşünecek zamanları yoktur” diye ekledi.

Bay Sanborn, St. Louis banliyösünde büyürken Chicago'daki blues sound'undan etkilendi ve 14 yaşına geldiğinde Albert King ve Little Milton ile çalıyordu. 2008'de NPR ile yaptığı bir röportajda “Eğer baskı daha da zorlaşırsa, muhtemelen kendimi spektrumun blues-R&B tarafından gelen biri olarak tanımlarım” dedi. “Ama yani saksafon çalıyorsanız cazın etkisinden kesinlikle kaçamazsınız.”

Bay Sanborn'un birlikte kayıt yaptığı caz müzisyenleri arasında gitaristler George Benson, Mike Stern ve John Scofield, basçı Ron Carter ve aranjörler ve grup liderleri Gil Evans ve Bob James vardı.

Ve etkisi hiçbir şekilde kayıtla sınırlı değildi. 1988'den 1990'a kadar eklektik bir müzik karışımı sunan “Gece Müziği” (başlangıçta “Pazar Gecesi”) adlı televizyon programına ev sahipliği yaptı; Kadroda Miles Davis, Sonny Rollins ve Pharoah Sanders gibi cazın büyük isimlerinin yanı sıra James Taylor, Leonard Cohen ve Sonic Youth gibi sanatçılar da yer alıyordu.

Ayrıca 1980'lerden itibaren ortak radyo programı “David Sanborn ile Caz Şovu”na ev sahipliği yaptı. Yakın zamanda Pat Metheny ve Mr. Rollins gibi sanatçılarla yapılan sohbetlerin yer aldığı “As We Speak” adlı podcast'in yapımına başlamıştı.

“Saturday Night Live” grubunun eski bir üyesi olan Paul Simon, James Brown, Elton John, Steely Dan, Eric Clapton ve Rolling Stones gibi yıldızlardan oluşan bir takımla kayıt yaptı veya turneye çıktı.

Arizona gazetesi The Phoenix New Times, 1991'de Bay Sanborn hakkında yazdığı bir makalede şöyle yazıyordu: “Bir metreden daha geniş bir plak koleksiyonuna sahip olan herkes muhtemelen David Sanborn'un kendine özgü sesinden bir parçaya sahiptir, ancak bunu bilmiyor.”

Bay Sanborn, Eagles ve Stevie Wonder'ın 1972'deki ilk albümü “Talking Book” ve Bruce Springsteen'in 1975'teki hiti “Born to Run” gibi çığır açan albümlerde yer aldı.

Bay Bowie'nin “Genç Amerikalılar” (1975) adlı eserinde unutulmaz bir yıldız dönüşü yaptı; burada güneşli ama şehvetli solosu, unutulmaz başlık şarkısının açılışını yaptı. DownBeat'e “Baş gitar yoktu, bu yüzden baş gitar rolünü oynadım” dedi. “Tüm kaydı okudum.”

Ayrıca Bay Bowie'nin albüm turnesine katıldı ve basta Doug Rauch ve davulda Greg Errico'nun da dahil olduğu birinci sınıf bir destek grubunun parçasıydı. “Genç Amerikalılar turnesinde” diye hatırladı, “Bowie bazen kendisi gelmeden önce grubun 20 dakika çalmasına izin verirdi.”

David William Sanborn, 30 Temmuz 1945'te babasının Hava Kuvvetlerinde görev yaptığı Tampa, Florida'da doğdu. St. Louis'in bir banliyösü olan Kirkwood, Missouri'de büyüdü.

Üç yaşındayken, sol koluna, sağ bacağına ve akciğerlerine zarar veren çocuk felcine yakalandığında hayatı önemli bir değişime uğradı.

Bir yıl boyunca demir akciğerindeydi ve nefesli çalgı öğrenmenin nefes alma gücünü güçlendirmesine yardımcı olacağına inanan bir doktorun tavsiyesi üzerine 11 yaşında saksafon çalmaya başladı.

Hastalığın kalıcı sonuçları oldu ve bunların bazıları korna çalan biri için özellikle zorlayıcıydı. Bir yetişkin olarak Bay Sanborn hâlâ sınırlı akciğer kapasitesinden muzdaripti, sol kolu sağ kolundan daha küçüktü ve el becerisi sınırlıydı.

2005 yılında Salt Lake City televizyon kanalı KSL tarafından “Kendimi bir kurban olarak görmüyorum” dediği aktarılmıştı. “Bu benim gerçeğim.”

Northwestern Üniversitesi'nde müzik eğitimi aldıktan ve Iowa Üniversitesi'nde saksofoncu JR Monterose ile çalıştıktan sonra Kaliforniya'ya giderek Paul Butterfield Blues Band'e katıldı. Grup, Ağustos 1969'da Woodstock festivalinde yüz binlerce kişinin önünde çaldığında 24 yaşındaydı.

Bay Sanborn, 1972'de Stevie Wonder'la turneye çıktı ve 1975'te ilk solo albümü “Taking Off”u çıkardı. İlk Grammy ödülünü, 1981 tarihli Voyeur albümündeki “All I Need Is You” parçasıyla En İyi R&B Enstrümantal Performansı dalında aldı.

Eric Clapton, Derek Trucks ve Joss Stone'un konuk oyuncu olarak yer aldığı 2008 albümü “Here & Gone”, Bay Sanborn'un çalışında büyük etkisi olan Ray Charles ile onun aranjörü ve saksofoncusu Hank Crawford'a bir saygı duruşu niteliğindeydi.

NPR'ye “Bu müzik benim için her şeydi” dedi. “Bir nevi caz, gospel, ritim ve blues'u birleştirdi. Bunların hiçbiri değildi ama hepsi birbirine karışmıştı. Bana göre bu, Amerikan müziğinin özüdür.”

Hayatta kalanlarla ilgili bilgi hemen mevcut değildi.

Bay Sanborn 70'li yaşlarına kadar turneye devam etti. Müzik sektöründeki tüm değişikliklerle birlikte turnenin, geçimini sağlamak için kayıt yapmaktan daha iyi bir yol olduğunu keşfetti.

Tampa Bay Times ile 2017 yılında yaptığı bir röportajda “Eskiden yaptığınızın çok azını yapıyorsunuz” dedi. “Fazla seçenek yok.”

Turne hayatı onun için giderek daha yorucu hale geldi ama canlı performanslar onun tutkusu olmaya devam etti. Performanslarını yılda 200'den 150'ye düşürme planlarına rağmen, 2017'de yine de İstanbul ve Nairobi'yi kapsayan bir tur başlattı.

“Ben hâlâ oynamak istiyorum” dedi, “ve eğer seyirci önünde oynamak istiyorsanız, seyircinin olduğu yere gitmelisiniz.”