Lahana Sarması

semaver

New member
Lahana Sarması Tanımı İçin Materyaller

• Orta büyüklükte lahana
  • 2 adet büyük kuru soğan
  • 1 adet domates
  • 1,5 su bardağı pirinç
  • 1 çay bardağı zeytin yağ
  • 1,5 su bardağı sıcak su
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1-2 kısım taze nane
  • 5-6 kısım taze maydanoz
  • 1 tatlı kaşığı tatlı toz biber
  • Tuz
Sosu için:

• Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı su
  • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • Tuz
Lahana Sarması Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Lahananın birinci 3-4 yaprağını atın lahananın kök kısmını kesip çıkarın geniş bir tencerede suyu kaynatın ister yaprakları tek tek haşlayın ister benim üzere tüm lahanayı suyun içerisinde koyun lahanalar yumuşayana kadar haşlayın yaklaşık 1 dk.
  2. Akabinde sıvı yağı bir tavada kızdırın,küçük küçük doğradığınız soğanı ekleyip güzelce kavurun.
  3. Salçayı ve baharatları ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun .
  4. Yıkanmış pirinçleri de ekleyip 1,5 buçuk su bardağı su ek edin birkaç dakika daha kavurun.
  5. Akabinde ince ince doğradığınız yeşillikleri ve kabuğu soyulmuş küçük küçük doğranmış domatesleri de ek edin ,devam karıştırın.
  6. Kısık ateşte suyunu çekene kadar 5-10 dk pişirin ve ocaktan alın.
  7. Yaprakların damarlı kısımlarını ayıklayıp büyüklüğüne nazaran iç gereç koyarak sarın .Ben küçük küçük ve ince sevdiğim için bu form yaptım.
  8. Pişireceğiniz tencerenin tabanına kestiğiniz damarlı kısımları tencerenin tabanına dizin.
  9. Üzerine sarmaları dizin,sosunu hazırlayın ve sarmaların üzerine sosu dökün .
  10. En son üzerine kullandığım dolma taşı yahut tabak kapatın kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin afiyet olsun.
Lahana Sarması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı