Lileana Blain-Cruz, Met Opera'daki ilk çıkışında “El Niño”yu yönetiyor

Hasan

Global Mod
Global Mod
Metropolitan Operası'nın genel müdürü Peter Gelb, yönetmen Lileana Blain-Cruz'a ne sahnelemek istediğini sorduğunda yönetmen, cevabını düşünmeye zaman ayırmadı: “El Niño.”

Birkaç yıl önce, George Saunders'ın romanından uyarlanan ve 2026-27 sezonunda prömiyeri yapılacak olan Missy Mazzoli'nin “Lincoln in the Bardo” adlı filmini yönetmesi için zaten işe alınmıştı, ancak Gelb başka ne yapabileceğini merak ediyordu. ilgili olmak.

Blain-Cruz, John Adams'ın ve onun yönetmen ve librettist Peter Sellars'la yaptığı işbirliklerinin uzun zamandır hayranıydı ve özellikle Rosario Castellanos'un şiirleri gibi eski ve modern metinlerle Noel hikayesinin bir karışımı olan 2000 oratoryosu “El Niño”yu seviyordu. ve Gabriela Mistral.

Blain-Cruz parça hakkında “Bu sizi ağlatıyor ve bunu beklemiyorsunuz” dedi. “Beni şok etti ve duyduktan sonra bir süre hayal gücümde kaldı ama bunu sahnede ne zaman gerçekleştirme şansını yakalayacağımı bilmiyordum.”

Blain-Cruz, Met'teki ilk projesi için cesurca bir oratoryo seçiyor. Oratoryolar soyuttur, gevşek bir şekilde anlatılır ve opera binalarından çok konser salonları için yazılmıştır. Bunları ikna edici bir şekilde sahnelemek operalardan daha zordur ki bu da başlı başına son derece zordur.

Ancak oratoryonun doğasının onun tarzına uygun olduğunu söyledi. Gelb, 2022'de Lincoln Center Tiyatrosu'nda Thornton Wilder'ın “The Skin of Our Teeth” adlı eserini yorumlamasından etkilendiğini kabul ediyor.

Gelb, “Görsel hassasiyeti ve hikaye anlatımı beni çok etkiledi” dedi. Görsel, mahrem olanla ilahi olan arasında bir renk, hareket ve titreşim süpernovası olan “El Niño”ya yaklaşımını tanımlamanın bir yoludur.

Gelb, “Met'te onun gibi bir kadın yönetmen hiç çalışmadı” diye ekledi. “O, her an adrenalin dolu gibi görünen, doğanın önlenemez bir gücü. Provaların sonunda her zaman koridorda bir aşağı bir yukarı dans ediyor. Ancak dışa dönük olması pastanın kreması çünkü titiz ve her şeyi kontrol altında tutuyor.”

Son provalar arasında Blain-Cruz, Met'e yerleşmeyi ve oratoryoların bir yönetmene nasıl hem meydan okuyabileceğini hem de özgürleştirebileceğini anlattı. İşte konuşmadan düzenlenmiş alıntılar.

Bu prodüksiyon için konseptinizin perdesi neydi?

John ve Peter bunu Los Angeles'ta inşa ettiler ve göçmen hikayeleriyle ilgileniyorlardı. Meryem ve Yusuf'un göç hikayesi ilginç ama yolculukla ilgili izlenimim şu: iki farklı Maria'nın iki farklı göç biçiminden geçişini izliyoruz: Karada Julia ve suda J'Nai. Ve ikinci perdeye geldiğimizde yolculukları bir nevi çarpışıyor.

Ama “el niño” aynı zamanda pek çok anlama da geliyor. Hava durumu sistemleri olabilir; İklimin bizi toprakla ve doğayla barışmaya çağıran pek çok yönü var. Bu yüzden tanıkları ve anlatıları düşündüğümde, Dünya'nın bir tanık olduğunu düşündüm. Bu, zamanı aşan bir hikaye ve tüm zamanlarda var olan şey nedir? Doğa.

Bir oratoryoyu sahnelemekle daha basit bir dramayı sahnelemek arasındaki farkları nasıl tanımlarsınız?

Faust gibi basit bir dramada karakterler vardır ve söylediklerini söylerken söylerler. Parçanın içinde bir doğrusallık var. Ancak bunun gibi bir oratoryonun zaman soyutlaması var ve benim en çok eğlendiğim şey de bu. Birden çok kez bir arada var olabilirler ve bu özgürleştiricidir. Sahneyi alabilir ve sahneyi yaşarken sahne hakkında da konuşabilirsiniz. Bu tür çifte bilinç ve karakter ile zaman arasındaki ilişki heyecan vericidir.

Bu eserin, özellikle bir oyunla karşılaştırıldığında en büyük zorluklarından biri, onlarca cesedin hem dramatik hem de lojistik açıdan anlamlı olacak şekilde hareket ettirilmesidir.

Zorluk bunu sınırlı bir sürede yapmaktır. Bir yılım olsaydı kolay olurdu. Prova zamanımızda, neden bu anda mevcut olduklarının özünü nasıl damıtıp, bu anda canlı olabilmeleri için onlara bu nedeni nasıl aşılayabiliriz?

Tiyatro yetenekleri çok güçlü olan Julia, Davone ve J'Nai ile de çalışmanızın muhtemelen faydası olacaktır.

Rollerini o kadar çok yaşıyorlar ki bu inanılmaz işi yapıyorlar ve içinde yaşadığımız gerçekliğe tutunuyorlar. John Adams işin zor kısmının yakınlığı sürdürmek olduğunu söyledi. Duygusal yolculuğu, her an meydana gelen değişimleri ve nüansları sürdürebiliyorsunuz ve karakterlerdeki insanlığı ayakta tutan da bu.

Dişlerimizin Derisi'ni yönettiğinizde birçok kişi tarih öncesi hayvanların kuklalarından bahsediyordu. Burada Met'in alanını ve kaynaklarını kullanarak benzer bir darbe girişimini yönettiniz mi?

Müzikal açıdan harika şeylerin gerçekleştiği pek çok an var ve biz de bu davete uymaya çalıştık. “Shake the Heavens” için kuklacımız James Ortiz'e şunu sordum: “İlahi olanı nasıl yaratırsınız?” Canlı, tuhaf, tuhaf ve kadınsı olmalı. Yani onun ortaya çıkardığı şey, tuhaf ve mistik bir şekilde, şakayla vajinal göz dediğimiz yerde görünen bu göz bebeğinde görünüyor. Uzayda hareket ediyorlar ve bu devasa şeyi oluşturuyorlar. Ancak Hannah Wasileski'nin projeksiyon tasarımıyla yaptığı da var: O gerçekten projeksiyonlarla resim yapıyor. Bu tasarımcıların hepsi birlikte nasıl oynanacağını biliyor.

John Adams işin içinde miydi?

Açılışa geliyor. Konuştuk ve çok cömert davrandı. Bana dünyadaki insanların birbirinden nasıl nefret ettiğine dair çok fazla haber ve bilgiyle dolu olduğumuzu söyledi. Ama aynı zamanda güven verici olan sevgi, yaratıcılık, yaratım ve işitme de var. Bütün bunların ortasında lütuf yatıyor. Kendisinin ve Peter'ın Kaliforniya'da 16 yaşında, 16 yaşında ve hamile çocuklarla çalışarak bunu nasıl yaptıklarını anlattı ve dünya sizin her şeyi yanlış yaptığınızı düşünüyor. Ve bir çocuğu kucaklayabilmek ve bunu sevgi ve zarafetle yapabilmek çok derin ve inanılmaz.

Bu tevazunun da bu üretimin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Ailem Haiti ve Porto Riko'dan geliyor ve Haitililerin sınırda atlı adamlar tarafından saldırıya uğradığını gördüğümde, tüm hayatlarını feda eden ve bu inanılmaz yolculuğa çıkan insanlar olarak onları inşa edemediğim için öfke hissettim. kendileri. Bu aşamada bunu tersine çevirebiliriz. “Hayır, bu insanlar harika” diyebiliriz.

Ve Met'in devasa sahnesi ölçeğinde.

Çok büyük. Ve büyük şeyleri seviyorum. Operaya gelip dünyayı karşınızda görmenin, müziğin verdiği duygunun, gözümüze dokunan güzelliğin büyüklüğünü görmenin o kadar çok faydası var ki. Bu duyguyu arka koltuklarda oturan herkese vermek istiyorum. İlahi vasfı ve ruhun ne olduğunu düşündüğünüzde, izleyiciyi de kapsayacak şekilde genişletmek istersiniz. Bütün Met'in hayatla patlamasını istiyorum.