Meksika’nın çığır açan müzik yıldızı Peso Pluma yeni ilgi odağı oldu

Hasan

Global Mod
Global Mod
Geçen ay Newark’taki Prudential Center’da düzenlenen MTV Video Müzik Ödülleri’nin sahne arkasında, birdenbire Meksikalı süperstar Peso Pluma, ilham verici bir sohbet için grubunu bir araya getirdi. O gece, gösteriye katılan ilk Meksikalı sanatçı olması gerekiyordu, ancak “Lady Gaga” şarkısının kostümlü provasından önce, yıllardır kendisine eşlik eden müzisyenleri şımartmak için yaklaşık on dakika harcadı. Onlar olmadan başarının mümkün olamayacağını söyledi. Sonunda grubun neredeyse tamamı gözyaşları içinde salonu terk etti.

Peso yaklaşan kilometre taşı hakkında düşünceli bir ruh halindeydi. Ama aynı zamanda havada belli bir kasvet de vardı. Bu sabah Meksika’dan Tijuana’da, Sinaloa Kartelinin güçlü rakibi Jalisco Yeni Nesil Kartelinin baş harflerinin yer aldığı pankartların asıldığına dair haberler geldi. Peso’yu şehirde yaklaşan konseri iptal etmeye çağırdılar ve konser vermesi halinde güvenliğini tehdit ettiler.

Bir avuç kişisel güvenlik görevlisi hareket halindeydi ama şu anda devam etmekten başka yapacak pek bir şey yoktu. Peso kırmızı halıya çıkmadan önce, o ve menajeri George Prajin hızla bir araya gelerek müzik dışındaki herhangi bir konuyla ilgili soruların nasıl yanıtlanabileceği hakkında konuştular. Daha sonra paparazzi falanksının önüne geçti, Jagger tarzında şakacı bir şekilde dilini dışarı çıkardı ve Entertainment Tonight ve El Gordo y La Flaca ile neşeli röportajlara gizlice girdi.

Ertesi gün Peso, VMA’nın parti sonrası partisinde geçirdiği uzun bir gecenin ardından Manhattan şehir merkezindeki Hard Rock Hotel’de geç uyandı. Ancak uyanıktı ve önceki akşamki performansın önemini vurguladı.

“Bunu dünyaya sahip olduklarımı gösterme fırsatı olarak değerlendirdim” dedi. “Tüm bu sanatçıların beni tanımasını istedim. Ne yaptığımı öğrenmek ve yaptığım türü daha iyi tanımak için.”

24 yaşındaki Peso, geleneksel Meksika müziğinin modern bir yorumu olan ve son yıllarda büyük başarı elde eden Corridos Tumbados’un hüküm süren kralı. Peso, çağdaş hip-hop ve reggaetona ve geleneksel formlardan yararlanan bir prodüksiyona borçlu bir şekilde şarkı söylüyor ve rap yapıyor. (“Tüy siklet” anlamına gelen Peso Pluma, onun hem sahne adı hem de müzik projesine ve bir bütün olarak gruba gönderme şeklidir.)

Temmuz ayında, Peso’nun üçüncü stüdyo albümü, ancak sesini geliştirip hedeflerini genişlettiğinden beri ilk albümü olan “Génesis”, Billboard Tüm Türler Albüm listesinde 3. sıradan giriş yaptı ve bölgesel bir Meksika müzik müziği albümü için şimdiye kadarki en yüksek konum oldu. başarıldı. Ve kalıcı bir güce sahip; bir düzineden fazla hafta geçmesine rağmen ilk 10’da kalmayı sürdürüyor. Şarkıları yalnızca Spotify’da milyarlarca kez dinlendi.

Bu ülkede ara sıra Meksika-Amerikan müzikal geçiş anları yaşandı – Kid Frost’un gangster rap’i, Selena’nın duygusal baladları, Frankie J ve Baby Bash’in hafif R&B ve hip-hop’u. Bununla birlikte, Meksikalı sanatçılar büyük ölçüde, ülkenin farklı yerlerinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısından farklı tarzları kapsayan bir şemsiye terim olan bölgesel Meksika müziği geleneklerine bağlı kaldılar ve müzikal olarak sadık kaldılar. Peso bu müziği bölgeselden küresele dönüştürdü. İspanyolca konuşulan dünyanın dört bir yanından sanatçılarla işbirliği yaptı: Porto Rikolu rapçi Eladio Carrión, Dominikli dembow yıldızı El Alfa ve Arjantinli süperstar yapımcı Bizarrap. Ve Eslabon Armado ile ortak çalışması olan “Ella Baila Sola” adlı şarkısı Billboard All-Genre Hot 100 listesinde ilk beşe giren ilk Meksika şarkısı oldu.

Peso – gerçek adı Hassan Emilio Kabande Laija – Guadalajara’da doğdu ve çocukluğunda bazen Sinaloa’da ailesiyle vakit geçirdi. Meksika uyuşturucu ticaretiyle ilgili hikayeler anlatan Narcocorridos’un öncü şarkıcısı Chalino Sánchez’in çalışmalarından ilham aldı. Peso, “onun gıcırtılı sesine, benzersiz koridor şarkı söyleme tarzına, benzersiz romantik şarkı söyleme tarzına” aşık olduğunu söyledi. “Arabada bu tür bir müzik çalarken, onun ne dediğini duymak için tam anlamıyla kulaklığımı çıkardım.”

Peso, etkileyici gitar çalmasıyla tanınan, 2010’ların yükselen genç yıldızı Ariel Camacho’nun da ilgisini çekti. (Sanchez 1992’de öldürüldü; Camacho 2015’te bir araba kazasında öldü.)

Ancak Peso müziği sevse de, Batı tarzı kıyafetlere, işlemeli takımlara ve kovboy çizmelerine yönelen estetiğiyle pek bağ kuramadı.

“Reggaeton ve hip-hop çocukluğumdan beri en sevdiğim türlerdi” dedi. (Ergenlik yıllarının bir kısmını, Kanye West ve Drake gibi isimlere ilgi duyduğu San Antonio ve New York’ta geçirdi.) “Bu yüzden sombrero giymiyorum. Bot giymiyorum. Ben böyle değilim.”

Bunun yerine, bir rapçi gibi giyiniyor; gösterişli tasarımcı kıyafetleri, pahalı mücevherler ve maiyetinin bir üyesinin Atlanta’nın yıldız kuyumcusu Icebox’tan açık mavi kutularda taşıması gereken saatler.

VMA sahnesinde lüks bir örümcek gibi tamamen siyah giyinmişti; bol, keskin hatlı kabarık yelek, utanmadan bol, kırışık pantolon, kısa deri eldivenler ve kutulu güneş gözlüğü. Sahne arkasında, 10 milyonun üzerinde kez izlenen, kıyafetiyle ilgili son derece komik TikTok testinde sosyal medya yıldızı Christoosmoove ile cesurca yüzleşti.

Peso aynı zamanda rapçiler ve sosyal medya ünlüleri arasında popüler olan bir YouTube dizisi olan “Sneaker Alışveriş”in bir bölümünü çeken ilk Meksikalı müzisyendi. Tüm grup arkadaşlarının spor ayakkabıları da dahil olmak üzere 32.000 dolardan fazla harcadı ve bu da onu tüm zamanların en çok harcama yapan on listesinden biri yaptı. VMA’ların ertesi günü programın sunucusu Joe La Puma ona bir hediye gönderdi: Meksika bayrağı renklerinde nadir bir çift 2005 Cinco de Mayo Nike SB Dunk.

Peso’nun MTV sahnesine giden yolu doğrusal ve inanılmaz derecede hızlı değildi. 2020’lerin başında, tam da corridos tumbados sahnesi kurulurken iki albüm çıkardı. Ve diğer sanatçılarla yoğun bir şekilde işbirliği yapmaya başladı – listelerde yer alan ilk şarkılarının çoğu, hareketi sadece birkaç yıl önce kuran genç sanatçılardan bazıları olan Natanael Cano ve Fuerza Regida da dahil olmak üzere ortak çalışmalardı. (Cano’nun 2019’da Bad Bunny ile “Soy El Diablo”nun remixinde yaptığı iş birliği, corridos tumbados’un ilk geçiş anlarından biriydi.)

Peso’nun bazı şarkıları daha romantik, bazıları övüngen, bazıları ise narkokorridoyu andırıyor. (Bunlar kendisine yönelik tehditlerin bildirilmesine yol açan şarkılardır.)

Corridos Tumbados’un genç yıldızları başlangıçta Meksika müziğinin daha yaşlı, daha yerleşik gelenekçilerinden soğuk bir karşılama aldı. Peso nezaketle, “Bunun kıskançlık olmadığını biliyorum, bunların hiçbiri olmadığını biliyorum” dedi. “Nasıl cevap vereceklerinden emin değillerdi.”

Ancak Cano’yla arkadaş olup onunla çalışmaya devam ederken, sahnenin en öne çıkan oyuncularından biri olan Fuerza Regida’dan Jesus Ortiz Paz ile gerginlik söylentileri dolaşıyordu. (Peso, karşılaştığı herhangi bir gerilimi büyük ölçüde tartışmayı reddetti: “İnsanların söylediği her şeyi hissediyorum, ancak olumsuz şeylere değil, olumlu şeylere odaklanmaya çalışıyorum.”)

Meksika müziğinin yükselişini iki yıldır coşkuyla aktaran Agushto Papa podcast’i de dahil olmak üzere, medya kuruluşları için sahneyi belgeleyen bir hikaye akışı sağladı.

Programın sunucularından biri olan Angel Lopez, “Bence bu sanatçıların konser verme şeklini gerçekten zorladı” dedi. “Bunu asla kabul edeceklerini sanmıyorum. Ancak Peso Pluma’nın nasıl performans gösterdiğini gördükten sonra herkesin elinden gelenin en iyisini yapması gerekiyordu. Sadece mikrofonun önünde duramazlar, enstrümanlarını çalamazlar veya şarkı söyleyemezler. Daha fazlasını eklemeleri gerekiyor.”

Peso sahnede rahat ve biraz eksantriktir, sürekli sallanır; Grubu da kontrollü bir tezahüratla hareket ediyor. Diğer sunuculardan biri olan Jason Nunez şunu ekledi: “Dans etmek de başka bir şey; kimse bu şekilde dans etmedi. Ve insanlar bunu tuhaf bulsalar bile bundan nefret ederlerdi ve bu onu yalnızca daha da büyütürdü. Ayrıca bunun sadece küçük ama yine de önemli bir şey olduğu hissine kapılıyorum – saç.” (Saç bir rol oynuyor. Peso’nun bir stil özelliği haline gelen uzun bir kefal var ve belki de bilinçsizce saçla diyalog içinde. Morgan Wallen ve çeşitli K-pop yıldızlarının kefalleri.)

Peso’nun yükseliş hızı baş döndürücü ve kafa karıştırıcı oldu. Peso, “Birçok insan anksiyete atakları geçirdiğimi bilmiyor” dedi. “Ruh sağlığı sorunları olan kişilerin tedavi görmesi ve bu konuda konuşması çok önemli.”

Tijuana gösterisi güvenlik endişeleri nedeniyle iptal edildi, ancak polis el yazısıyla yazılan pankartların gerçekliğini henüz kamuoyuna doğrulamadı. Peso, “Sahte olan pek çok şey var ve sahte olmayan pek çok şey var” dedi.

Menajeri Prajin, ekibin her türlü tehdidi ciddiye alması gerektiğini söyledi. “Onun yalnızca mali açıdan güvende olduğundan değil, aynı zamanda zihinsel ve fiziksel sağlığıyla da ilgilendiğimizden emin olmak istiyorum” dedi. “Ve tabii ki güvenliği. Güvenliği olmadan hiçbir yere gidemez; buna izin vermeyeceğim.”

İptalden birkaç hafta sonra Peso, Meksika’nın diğer üç şehrinde de performans göstereceğini duyurdu. “Kendimi güvende hissediyorum” dedi. “Allah’a yakınlık en önemli şeydir. Ve sanırım bu yüzden kendimi güvende hissediyorum. Benim için bu daha çok manevi bir şey.

Prajin, Peso’nun popüler hale geldikçe ve müzikal ayak izi genişledikçe temalarının değişebileceğini öne sürdü. “Bu şarkıları söylemeyi asla bırakmayacak çünkü onunla büyüdü, içinde büyüdüğü kültür bu” dedi. “Ama söylediği müzikle kesinlikle farklı bir yöne gittiğini görüyorum. Pek çok aşk şarkısı, pek çok farklı füzyon var.”

Peso’nun popülaritesi göz önüne alındığında, işbirliği talepleri hızla geliyor. Peso, “Kaç rapçinin, kaç country şarkıcısının ve R&B şarkıcısının bizimle bağlantı kurduğuna dair hiçbir fikriniz yok” dedi.

Yakında bir reggaeton EP’si yayınlamayı ve ardından Amerikalı rapçilerle stratejik işbirlikleri yapmayı planlıyor. Prajin, Cardi B, ASAP Rocky ve Post Malone ile görüşmelerin çoktan başladığını söyledi.

Bu yeni yolların sadece kendisine değil aynı zamanda onun yolundan gidecek Meksikalı sanatçılara da açık olacağını umuyor. Başarısı sayesinde Meksikalı sanatçılara VMA’ların ötesinde yeni kapılar açılıyor

“Dün Taylor Swift’in kafasını hareket ettirdiğini ve şarkımla dans ettiğini gördüm” dedi ve tüm bunların olasılık dışılığına hayret etti. “Bunu hayal bile edemezdik.”