Nihai Judee Sill astarı

Hasan

Global Mod
Global Mod
2. Judee Sill: “İsa haç yapıcıydı”

Bu belki de onun en ünlü şarkısıydı ve neredeyse kesinlikle en çok cover'lanan şarkısıydı. “Lost Angel”daki röportajlar, Sill'in bu şarkıyı şarkıcı-söz yazarı ve gelecekteki Eagles işbirlikçisi JD Souther ile yaşadığı “mutsuz aşk” hakkında yazdığını doğruluyor. Sill'in bir klipte canlı izleyicilere anlattığı gibi: “Bir sabah uyandım ve 'o bir haydut ve kalp kırıcı' cümlesinin 'ama İsa haç yapıcıydı' ile kafiyeli olduğunu fark ettim.” Ve o zavallı Piç'in bile öyle olmadığını biliyordum. kurtarmanın ötesinde.”

▶
Dinlemek Spotify, Apple Müzik veya YouTube

3. Kaplumbağalar: “Leydi-O”

Kariyerinin başlangıcında Sill, pop-rock grubu The Turtles için, birkaç yıl sonra ilk albümünde kaydettiği bu melankolik folk parçası da dahil olmak üzere birçok şarkı yazdı. Sill bu kayıtta gitar ve bas çalıyor, aynı zamanda orkestral kısımları da besteleyip yönetiyor.

▶

4. Judee Sill: “Kuzu Taçla Birlikte Kaçtı”

İşte kendi adını taşıyan albümlerinden bir öne çıkan daha. Basit bir halk şarkısı olarak başlayan şey, Sill'in bir sonraki albümünde deneyeceği daha sofistike füg formunun habercisi olan katmanlı, beklenmedik derecede yoğun bir düzenleme sayesinde son dakikada etkileyici derecede yüce bir şeye dönüşüyor.

▶

5. Judee Sill: “Kalbin Askeri”

Vurulabilecek başka bir hit olan bu neşeli, piyano odaklı sayı, Sill'in hayata mistik, savaşçı benzeri yaklaşımını anlatan mükemmel bir ifadedir: “Gönül askeri, nasıl bu kadar güçlü oldun?”

▶

6. Judee Sill: “Ridge Rider”

Atın vuruşunu andıran perküsyona sahip bu kovboy baladı, Sill'in müziğinde sıklıkla bulunan bir arketipi özetliyor: romantik yalnızlık. “Sırt binicisini korusun, bindiği sırt çok ince” diye şarkı söylüyor. “Sanırım bisiklet sürücüsü bir arkadaşıyla seyahat ettiğini unutuyor.” Belgeselin komik bir anında üç farklı adam bu şarkının ilham kaynağı olduklarını iddia ediyor.

▶

7. Judee Sill: “Öpücük (Solo Demo)”

Sill, bu melodiyi yazdıktan kısa bir süre sonra canlı bir dinleyici kitlesine seslendirirken, “Bunun romantik bir şarkı mı yoksa kutsal bir şarkı mı olduğuna karar veremiyorum” dedi. En iyi şarkıları ikisinden de biraz. Heart Food'da görünen “The Kiss” versiyonu harika, ama aynı zamanda Sill'in yeteneğinin saflığını gösteren, Songs of Rapture and Redemption nadir koleksiyonunda yayınlanan bu solo demo versiyonunu da seviyorum.