Scorsese, DiCaprio ve De Niro, Killers of the Flower Moon’u nasıl yaptı?

Shib

Global Mod
Global Mod
Filmlerin yapımı yıllar alabilir ve 80 yaşındaki yönetmen Martin Scorsese sınırlı sayıda filmi ve yılları kaldığını fark eder.

Uzun süredir editörü olan 83 yaşındaki Thelma Schoonmaker Pazar günü Cannes Film Festivali’nde “Aklında yapmak istediği pek çok şey var ve bunları yapacak kadar uzun yaşar mıyız bilmiyorum” dedi.

Taxi Driver, Goodfellas ve The Departed gibi klasik filmlerin arkasındaki adam, bu yüzden Scorsese’nin yapmayı taahhüt ettiği her şeyin iki kat ödüllendirici olması gerektiğini söyledi.

Scorsese, “Artık benim için ne ifade etmeye çalışıyorsam onu istediğim bir yaştayım” dedi. “Her zaman böyleydi, ama şimdi daha da fazla çünkü zamanımız daralıyor.”

Scorsese ve işbirlikçileri, Apple tarafından finanse edilen projenin prömiyerinin yapılmasının ertesi günü Cannes’da güneşli bir verandada, son filmi Killers of the Flower Moon’un yapımının yaklaşık yedi yıl sürdüğünü söylediler ve övgü dolu eleştiriler aldılar. (Film, Ekim ayında sinemalarda olacak ve daha sonraki bir tarihte yayın hizmetinde gösterilecek.)

Yine de, bitmiş film, Scorsese ve yıldızı Leonardo DiCaprio’nun başlangıçta yapmak için yola çıktığı filmden çok farklı: Killers of the Flower olduğunu düşündükleri şeye dair herhangi bir fikri keşfetmeye hazır olana kadar malzeme kırılamazdı. denize düşen ay” olmalıdır.

Orijinal versiyonun, tıpkı kaynak materyali gibi, merak uyandıran bir gizem olması amaçlanmıştı, David Grann’in 1920’lerin Oklahoma’sında bir dizi Yerli Amerikalı cinayetini araştırırken saçma sapan FBI ajanı Tom White’ı takip eden kurgusal olmayan kitabı. Orada, Osage Nation ülkedeki en zengin kabiledir; Aslında, topraklarında petrol bulunması onları tüm Amerika’da kişi başına düşen en zengin insanlar haline getirdi. Ancak Osage üyeleri düzenli olarak şüpheli şekillerde ölüyor ve kabile, zengin sığır baronu William Hale’den (filmde Robert De Niro tarafından canlandırılıyor) yardım sözü almış olsa da, henüz kimse adalete teslim edilmedi.

Sonunda White, yalnızca zengin çiftlik sahibini değil, aynı zamanda Osage’li bir kadın olan Mollie ile evlenen yeğeni Ernest’in de dahil olduğu büyük bir komployu ortaya çıkarır ve sonunda karısını almak için arazi hakları olarak ailesinin diğer üyeleri ölürse bundan fayda sağlayacaktır. ve sonra o). Bu gerçek hayattaki bükülme, kitabın üzerine inşa edildiği vahiydir, ancak Scorsese ve Eric Roth’un senaryosu aynı şekilde yapılandırıldığında, asla hayata geçmedi.

DiCaprio, “Sanırım Marty ve ben birbirimize baktık ve ruh yokmuş gibi hissettik” dedi. “Bu bir soruşturmayla ilgiliydi ve Marty’ye, ‘De Niro’yu Hale olarak gördüğünde gidip,’ Sanırım bunu kimin yaptığını biliyorum,’ dedim. Neyi ortaya çıkaracağız?”

Scorsese ve DiCaprio, bu hikayeleri saklamak yerine devreye girmeye karar verdiler: Filmin üç buçuk saati boyunca, Hale ve Ernest planlamaya başladıktan sonra bizi cinayetler hakkında bilgilendirdiler. Hikaye bu kötü niyetli adamlara odaklanırken, DiCaprio, Jesse Plemons’un (“Köpeğin Gücü”) üstlendiği bir rol olan kanun adamı Tom White yerine Ernest’i oynamayı tercih etmeye karar verdi.

Plemons, “Zor kısım, bu beyaz kurtarıcı klişesine karşı koymaktı” dedi. Ne de olsa bu suçları işleyenler de beyazlar. Ancak, DiCaprio’lu Ernest’in karısına olan sevgi dolu ve özenli davranışı gibi, karakterinin araştırma konularının motivasyonları genellikle muamma gibi görünüyor.

DiCaprio, “Gördüğüm en çarpık aşk hikayelerinden biriydi” dedi. “Bu iki insanın birbirlerine aşık olup birlikte kaldıklarına bile inanamıyorum.”

Kendini Osage Nation’a sevdirmek için elinden gelenin en iyisini yaparken aynı zamanda sayılarını azaltan Hale’den paketini açması istendiğinde De Niro hâlâ söyleyecek söz bulamıyordu. Rol, adamın eğilimlerini uzlaştırmasına yardımcı oldu mu?

De Niro, “Bir bakıma hayır,” dedi. “O bir sosyopat. Onu neden bu kadar çok sevip ona ihanet etmesi gerektiğini bilmiyorsun.” Mesele sadece para değildi, dedi De Niro: Hale zaten yeterince paraya sahipti. “Açgözlülük gerçek bir durumdur, ancak yaşananlardan daha basit bir kelime gibi görünüyor” dedi. “Açgözlülük insanları açgözlü yapabilir ama onlar öyle davranmazlar. .

Peki, Hale ve Ernest’i bu kadar karanlık yollara sürükleyen ek motivasyon neydi? Sorulduğunda, Scorsese sözlerini küçümsemedi: Bunun beyaz üstünlüğüyle ilgisi var, dedi.

Film yapımcısı, “Avrupa veya beyaz kültüründen olmayan biriyle ilgili” dedi. “Sadece ‘güncelliğini yitirdi’ ve bu yüzden onları öldürmek daha kolay olabilir. Vay canına! Ve bence bu gerçek düşünce.”

Scorsese ve De Niro, Ve pek çok çağdaş paralellik de var dedi. Filmin dünkü basın toplantısında De Niro, filmin “kötülüğün sıradanlığı” tasviri hakkında konuştu ve “Bugün onu görüyoruz ve kimden bahsettiğimi biliyorsunuz, ama onun adını söylemeyeceğim – bu adam. .” aptalca.” Daha sonra kendini tutamadı: “Yani, Trump’a bak!”

Scorsese ile bağlantılı olarak, Ernest’in amcasının acımasız emirlerini yerine getirmeye istekli olmasının bana, Auschwitz yakınlarındaki bir evde yaşayan ve işlenen zulmü acımasızca paylaşan bir Nazi komutanı ve ailesi hakkındaki başka bir Cannes filmi The Zone of Interest’i hatırlattığından bahsetmiştim. bahçe duvarının diğer tarafında.

Scorsese, “Beni korkutan şey, tüm insanlar için – umarım herkes için değil, çoğu insan için – buna kanmanın ne kadar kolay olduğu,” dedi. “Pek çok insan bana ‘Hayır, bence bunu herkes yapabilir’ dedi. Umarım değildir. Nasıl davranacağımı şaşırdım.”

Filmin bakış açısını bu beyaz adamların kötü niyetli davranışlarının ötesine genişletmek için Scorsese, filmi onların geleneklerine ve yaşanmış deneyimlerine dayandırmak için Osage’lere kapsamlı bir şekilde danıştı. Killers of the Flower Moon, Ernest’in karısı Mollie’yi canlandıran Kızılderili aktris Lily Gladstone’a çoktan alkışlanan bir buluş getirdi. Sinsi gülümsemesi ve etkileyici odaklanmasıyla DiCaprio ve De Niro’ya karşı koymaktan fazlasını yapabiliyor ve filmin galasından sonra, sinema kameraları internette viral olan bir anda gözlerinden akan yaşları yakaladı.

Dün Cannes’da terasta ona bunu sordum. “Gözyaşlarına boğulduğumu, yıkıldığımı ve her şeyi uzaklaştırmaya çalıştığımı açıkça görebildiğin o anı kastediyorsun,” dedi, “arkamı dönüyorum ve Cate Blanchett ile birbirimizin gözlerinin içine bakıyorum – o zamandan beri en sevdiğim aktrisim.” 15 yaşında mıyım? ”

Gladstone, o anda pek çok şey hissettiğini, ancak en çok hissettiği şeyin, alkışların çoğunun, Scorsese filmini gözden geçirip şekillendirmeye devam ettikçe önemi giderek artan Mollie’ye gitmesi olduğunu söyledi.

“Seyircinin Mollie’yi olması gerektiği ve görmesi gerektiği gibi gördüğü için minnettarım,” dedi. “Bunun ne kadar iyi bir hikaye anlatımı olduğunun bir doğrulamasıydı. İnsanların imkansız bir başarı olduğunu düşündüğü şey, yapabildiğimiz hikayeydi.