Spring Forward: Yeni Sezon Şarkıları

Hasan

Global Mod
Global Mod
sevgili dinleyiciler,

Birkaç gün önce boynuma kadar volkanik kuma gömüldüm.

Kelimenin tam anlamıyla ve gönüllü olarak! Kız kardeşim ve ben, yaklaşan düğününü kutlamak ve hepimiz için zorlu geçen bir kıştan kurtulmak için bir spada çok rahatlatıcı bir hafta sonu geçirdik. Bu özel spa, güneybatı Japonya’daki bir şehir olan Ibusuki’den doğal volkanik kum ithal etti ve 30 $ karşılığında, birisi siz hareket edemeyene kadar vücudunuza sıcak, yığın halinde tırmıklayacak. Sonra 15 dakika uzanıp, mineral zengini kumun sözde zehirden arındırıcı büyüsünü yapmasına izin verin ve benim gibiyseniz, yüzünüzden o kadar tanrısız bir ter atın ki, her gün belki yüz kişiye eşlik eden bir hemşire bunu fark eder. biraz endişeli bir huşu ile devam etti: “Vay canına, sen Gerçekten Ter.”

İlk birkaç dakika kendimi bir ceset gibi hissettim. Ama sonunda, yerden sıyrılıp tekrar ayağa kalktığımda, kendimi hiç bu kadar baharda yeni açan bir çiçek gibi hissetmemiştim. (Bununla birlikte, aşırı derecede terleyen ve bayıldığı için gözlem için fazladan beş dakika yedek kulübesinde oturmak zorunda kalan biri.)

Baharın ilk haftaları o kadar farklı bir havaya sahip ki, onlara eşlik edecek bir çalma listesi oluşturmaya karar verdim. Mart sonu / Nisan başı yeniden doğuş zamanıdır, ama aynı zamanda sürtüşme ve ara sıra geçiş mücadelesidir – topraktan çıkan kireç yeşili fidan; kelebekten önceki pupa evresi. The Wasteland’ın Nisan ayı en acımasız ayıdır. Here Comes the Sun’ın “küçük sevgilim, uzun, soğuk, yalnız bir kış oldu” bölümü. Anaïs Nin’in bu mükemmel 24 kelimelik küçük şiiri yılın bu zamanlarında hep aklımdadır:

Ve sonra gün geldi
eğer risk
sıkı kalmak
bir tomurcukta
daha acı vericiydi
risk olarak
aldı
güzelleşmek.
Çiçekler, bu oynatma listesinde yinelenen bir motiftir: Balmumuçiçek açan ve ardından solan leylaklar “zamanın yavaş, yavaş, yavaş geçişini işaret eder”; Riff Raff’a şerefe‘nin şiirsel bitki adlarının karışık kataloglaması (“orman gülü, gece çiçek açan yasemin, ölümcül itüzümü…”). Yeniden doğuş ve gelişmenin ödüllendirici riski de öyle. Belki bencilliğimden “Smoke Floating Over the Volcano” hakkında bir şarkı karıştırdım ama bu, zaten bu temaların çoğuna değindiğini hissettiğim bir albümden. Caroline Polachek‘ın yakın zamanda yayınlanan harika Arzu, Sana Dönüşmek İstiyorum. Yaprak dökmeyenlerim Nina Simone Ve dağ keçileri icra et ama girişimde seni uyarmadım deme Beni Anlatan 11 Şarkı.

Bahsederken! Geçen hafta seni anlatan bir şarkı istediğimde, tüm harika gönderilerin için teşekkür ederim. Keşke hepsini ekleyebilseydim ama en sevdiklerimden birkaçını aşağıda paylaşmak istedim. Yanıtlarınızın çoğu, müziğin insancıllaştırıcı gücünü ve hepimizin belirli şarkılarla olan derin bağını çok canlı hatırlatıyordu. Orada kimin okuduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek de harikaydı. Birlikte özel bir şey inşa ediyormuşuz gibi hissediyorum.