Sundance Film Festivali 2023: Öne Çıkan Filmler

Shib

Global Mod
Global Mod
Sundance’teki belgesel bölümleri genellikle festivalin en istikrarlı ve en güçlü çalışmalarından bazılarına ev sahipliği yapıyor ve bu yıl da bir istisna değildi. Tabii ki, Judy Blume Forever ve Going to Mars: The Nikki Giovanni Project ile çift fatura var, her biri harika tehlikeli yazarlardan anlayışlı ve eğlenceli kariyer incelemeleri sunuyor. Hem “Judy Blume” (yönetmenler: Davina Pardo ve Leah Wolchok) hem de “Nikki Giovanni” (Joe Brewster ve Michèle Stephenson) çocuk kitabı yazarları ve şairleri olarak olaylı hayatları boyunca konularının peşine düşerler, kariyer zaferlerine, kişisel olanlarla yeniden bir araya gelmelerine ara verirler. Orijinal röportajlar, harika arşiv görüntüleri ve bazı animasyon süslemelerle kilometre taşları ve siyasi savaşları denetleme.

Her iki belgesel de, bu yılki Sundance’te gördüğüm kurgu olmayan çoğu film gibi, görsel fantezi uçuşlarına rağmen, resmi olarak anlayışlı olmaktan çok entelektüel olarak ilgi çekiciydi. Ancak belgesellerin güzel yanlarından biri de konusunun gücüyle bir filmin sizi içine çekebilmesidir. Bu, Rebecca Landsberry-Baker ve Joe Peeler tarafından yönetilen, Muscogee (Creek) ülkesinde özgür ve açık bir basın için verilen mücadeleye ilgi çekici ve anlayışlı bir bakış olan Bad Press için de geçerli. Nancy Schwartzman’ın yalan söylemekle suçlanan, cinsel saldırıyı polise bildirdikten sonra tutuklanan ve yargılanan kadınları soruşturan bir muhabir hakkındaki kan çanağı Mağdur/Şüpheli de öyle.

Popülaritesine ve genel olarak olumlu basına rağmen, Sundance genellikle hem iyi huylu hem de kötü niyetli belirli bir alay konusu olmuştur. İlk yılları hala sevgiyle damgalanıyor ve mısır gevreği günleri gibi, festivalin sıklıkla sergilediği mütevazı, bölgesel odaklı filmlerden bahseden bir karakterizasyon değil. Bir dereceye kadar, bazı kelime oyunları, bazı gözlemcilerin, ciddiyeti onu uzun süredir çok büyük ve açıkça karşı konulamaz bir hedef haline getiren (şöhretiyle herkesin gözünü kamaştırmazsa) Redford hakkındaki duygularını da yansıtıyordu. Sundance’in sektör üzerindeki etkisi artarken bile alay konusu devam etti — kısmen orada genişledi. Steven Soderbergh, Dee Rees gibi orada yere yığıldı.

Bu yıl Redford veya topluluk ve yıllar önce yarattığı hikaye anlatma deneyi hakkında herhangi bir şaka duymadım. Daha açıklayıcı bir şekilde, sıra dışı olmasa da sağlam olan ve çoğu yerel tiyatronuzda sona erecek olan güzel, iyi ve çok iyi filmlerle dolu olan dizi hakkında çok fazla şikayet duymadım bile. akış platformlarınızdan birine. Festivalden birkaç yıl ayrı kaldıktan ve sektörle ilgili bu kadar çok kötü ve kasvetli haberden sonra ve festivalle ilgili olağan lojistik şikayetlere rağmen, sanırım çoğumuz Park City’ye döndüğümüz ve film izlediğimiz için minnettardık. yetenek , yeni fikirler bulun ve diğer dünyaları ziyaret edin. biliyorum o bendim