“Taylor Swift’in ‘Eras Turu’ Film İncelemesi: Bakın Ona Ne Yaptırdık”

Hasan

Global Mod
Global Mod
Sanırım Taylor Swift’in ekonomi için yaptığı her şeyden, dostluk bileziklerinden, sismolojiden ve Travis Kelce’den bahsedebiliriz. Ama müzik dışı en büyük başarıları çirkinliktir Bakışından yaptığı sanat. 15 metrelik bir ekranda ağzının çeşitli açıklıkları bir gösteri yaratıyor. “Kim?” var. Ben mi?”, “Evet, öyle dedim”, “Ah”, “Ooooo”, “Tanrım” ve “Sally Field bir Oscar daha kazandı.” Onun hikayesi “ah”.

Bu sevinç, turnenin ilk ayağının son durağı olan Los Angeles dışındaki SoFi Stadyumu’nda çekilen canlı şovu “Taylor Swift: The Eras Tour”dan bir araya getirilen film için heyecanlanmak için bir neden. “Mutlu” çünkü Ajan Swift’in sahnede ne kadar mutlu olabileceğini ve o ajansı yaklaşık üç saat boyunca idare etmek için gereken dayanıklılığı yansıtıyor. Yaklaşık 165 dakika süren film, veda etmek için sahneye çıktığında ilk birkaç dakika içinde sihirli bir şekilde hayata geçtiği kadar coşkulu. Ona tezahürat yapan 70.000 kişiye söylediği ilk sözler “Ah, merhaba!” oluyor, sanki SoFi onu şarkı söylerken yakaladığımız bir duşmuş gibi.

Swift Haziran ayında East Rutherford, New Jersey’deki MetLife Stadyumu’na indiğinde, hemen arkamdaki beş lise öğrencisinin itişmeleri ve çığlıkları yaklaşık iki saat sonra kesildi. Onun coşku durumunu kontrol etmek için arkama döndüğümde bir yığın yorgunluk fark ettim; o kırışık yüz emojisinin insani versiyonu. Sevinci onunkini aşmış, ivmesi dilini çıkarmıştı. Hiçbir şey olmasa da bu film bunun bir anıtıdır: Swift’in hafiflik yanılsaması. Dansçıları kadar fiziksel olarak sıkı, gevşek veya hidrolik olarak çalışmıyor. O Jackson değil. Ve Streisand, Carey, Dion ya da Knowles-Carter kadar güçlü ya da mükemmel şarkı söylemiyor. Swift’in 10 albümünden dokuzu için ayrı bölümler halinde hazırlanan şovu da Madonna’nın kültür lisesine ihtiyacı yok. Swift, güçlü yönleriyle oynuyor: yumuşak ses tonu, büyüleyici yapısı, zarif şarkı yazımı, şakacı dili ve çalma fikri. Çok uzakta değil, “Zalim Yaz”dan hemen önce “akşamın ilk köprüsüne” rastladığımızı duyuruyor. Daha fazlası da gelecek çünkü Lionel Richie’den bu yana hiçbir büyük pop yıldızı köprü sanatının gücünden bu kadar keyif almadı.

Swift’in sahnede tek başına ışıltılı bir elbise ve akustik gitarla seslendirdiği on dakikalık ayrılık şarkısı “All Too Site” ancak bu filmde bana gerçek bir teatral başarı gibi göründü. Bir sinema salonuna dalmışken, şarkının yürek parçalayıcı çekiciliğini yeni bir şekilde hissettim. Bunun bir nedeni Swift’in yüzünün acıyı ve suçu kaydetmesidir. Gerisi şarkının marş alemine dönüşmesinden geliyor. Canlı yayında, birisinin “American Pie”ı “Purple Rain”e benzeyene kadar düzenlemesini izlemek gibi.