Terence Blanchard cazı yeni bir bakış açısıyla ileriye taşıyor

Hasan

Global Mod
Global Mod
Blanchard, “Bana ‘Opera yazmayı bırakın, sadece bir hikaye anlatın’ dedi” diye anımsıyor. “Bu bana çok yardımcı oldu çünkü o zamanlar hiçbir şey başarmaya çalışmıyordum.”

“Hikâyeni anlat” elbette caz müzisyenlerinin sloganı. Ancak kısmen Dickerson’la yaptığı çalışmalar sayesinde Blanchard, müziği fikir ve inançları anlatmak için kullanma konusunda özel bir yetenek geliştirdi; bu da dinleyiciyi herhangi bir tür takıntısının ötesine hızla taşıyor. Dickerson ayrıca bunu, karmaşıklığın, nüansın ve yanlış yönlendirmenin anlatı dürtüsünü ve hatta erişilebilirliği zayıflatması gerekmediğini, aslında olay örgüsünü geliştirebileceğinin bir hatırlatıcısı olarak görüyor.

“Ona gösterdiğim küçük şeyleri kavrayabildi ve bunların ardındaki içsel anlamı çok hızlı bir şekilde keşfedebildi. Yani, bunu kendinize ait yapın,” dedi Dickerson bir röportajda, Blanchard’ın yorumlama becerilerini 16 yaşında bile hatırladığını hatırlattı. Bu ideal – temelleri öğrenmek ve sonra inkar edilemez bir şekilde kendinize ait bir şey yapmak – Blanchard’ın kendi öğrencilerine aktardığı bir şeydir.

2000’li yıllarda Blanchard’la çalışan Ambrose Akinmusire, öğrencilerinin eski caz temalarına doğrudan gönderme yaptığını duyduğunda dersi bıraktığını hatırlıyordu. “Bunu burada yapmıyoruz” diye hatırladı.

Öte yandan Blanchard, Fire ekibini tüm müzik sözlüğünü kullanmaları konusunda ikna etmesi gerektiğini hatırlıyor. “Onları ısınmak için dinliyorum ve bu şarkıcıların çoğunun kilisede büyüdüğünü, gospel söylediğini, bazılarının caz şarkıcısı olduğunu fark ediyorum; ancak onlara opera söylerken bunları bir kenara bırakmaları öğretildi. “dedi.

“‘Dinle dostum, bunların hepsini performansına yansıt’ dedim.’ Bu güncel bir hikaye, dolayısıyla sevindirici haberi ortasında duymak sorun değil. Bir caz müzisyeni olarak bir blues cümlesini söylediğinizi duymak hiç sorun değil. Ve dostum, insanlardan ne tür performanslar aldığımızı sana anlatamam.”