TSMC Gelirleri Rekor Kırdı, Yatırımlar Artıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
TSMC Gelirleri Rekor Kırdı, Yatırımlar Artıyor Dünyanın en büyük kontratlı yonga üreticisi olan TSMC, devam eden yarı iletken patlamasından en büyük yararlanan şirketlerden biri oldu. Tayvanlı dev, satışlarının önümüzdeki senelerda da artmaya devam etmesini bekliyor. Bu niçinle büyümeyi desteklemek için sermaye harcamalarını 44 milyar dolara kadar yükseltmeyi planlıyorlar.

Bu harcama planı, önümüzdeki senelerda kullanılacak N3 (3nm sınıfı) ve N2 (2nm sınıfı) süreçleri için pek faydalı olacak. TSMC’nin 2021 geliri, yarı iletkenlere olan olağanüstü talep ve yeni teknolojiler niçiniyle yıldan yıla %24.1 artarak gibisi görülmemiş biçimde 56.82 milyar dolara ulaştı. Yerinde saymayan TSMC üretim ve hizmetlerinin ilerlemesini istiyor. Bu bağlamda 2021 yılı için ayrılan 30 milyarlık yatırım planı 40-44 milyara kadar çıkacak. 2019’da ise bu ölçü toplam 14.9 milyar dolardı.

44 milyar dolarlık yatırımın %70-80’i yeni fabrikalar oluşturmak, ayrıyeten N2, N3, N5 ve N7 dahil olmak üzere en yeni teknolojilerin üretim kapasitesini genişletmek için tahsis edilecek. Şirket ek olarak özel teknolojilere %10 ila %20 oranında harcama yapacak.

Yarı iletken üreticisi, geçtiğimiz yıl yeni üretim kapasiteleri ve Ar-Ge için üç yıl ortasında 100 milyar dolar harcayacağını söylemişti. Şayet bu biçimde devam ederse planlar değişecek ve yatırımlar 100 milyar doların ziyadesiyle üzerine çıkacak.

Bildiğiniz üzere NVIDIA ve Qualcomm üzere kimi kıymetli şirketler Samsung Foundry ile iş yapıyor. Söylentilere nazaran iki şirket de sonuçtan pek şad görünmüyor ve ikisinin de 2022 yılında TSMC’ye yöneleceği konuşuluyor.

Öte yandan Intel de Arc Alchemist ekran kartlarının yanı sıra farklı alanlarda Tayvanlı devin üretiminden yararlanacak. Yani tarihler 2023 ve 2024’ü gösterdiğinde TSMC daha fazla kapasiteye gereksinim duyacak diyebiliriz.