Visconti ile yaptığı çalışmalarla tanınan aktör Helmut Berger, 78 yaşında hayatını kaybetti.

Shib

Global Mod
Global Mod
En çok İtalyan neo-realist yönetmen Luchino Visconti’nin üç uzun metrajlı filminde oynamasıyla tanınan ve onun bir düzine yıldır sevgilisi olan Avusturyalı yakışıklı film yıldızı Helmut Berger, Perşembe günü Salzburg’daki evinde öldü. 78 yaşındaydı.

Menajeri Helmut Werner, herhangi bir sebep göstermeden ölümünü açıkladı.

Bay Werner yaptığı açıklamada, “Yıllar önce,” dedi, “Helmut Berger bana ‘Üç hayat yaşadım’ dedi. Üstelik dört dilde! “Pişman olmadım.”

1964’te bir arkadaşı onu Perugia’da Claudia Cardinale’nin oynadığı bir filmi yöneten Bay Visconti ile tanıştırdığında, Bay Berger Perugia’da İtalyanca öğreniyordu.

1988’de Europa der Kulturen web sitesine “Oradaydım ve izledim, büyülendim” dedi. “Onların bir film yaptıklarını görmek istedim.”

Kısa süre sonra, hem kişisel hem de profesyonel olarak bir ilişkiye başladılar. Bay Visconti Üçüncü Reich’ın ilk yıllarında Krupp’lardan esinlenen bir Alman çelik ailesinin hikayesi olan The Damned’de (1969) Bay Berger olarak rol aldı.

Aile reisinin torunu Martin olarak Herr Berger, büyükbabası için bir Reichstag yangını haberiyle sona eren bir partide Marlene Dietrich’in kimliğine bürünür. Martin daha sonra genç akrabalarını taciz eder ve annesine (Ingrid Thulin) tecavüz eder.

The Daily News of New York için filmi inceleyen Ann Guarino, Bay Berger’in Nazizmin “tamamen sapkınlığını” somutlaştırdığını söyledi. Haber’tan Vincent Canby, Bay Berger’in “bence yılın performansını sergilediğini” yazdı. En Çok Gelecek Vaat Eden Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi.

Bay Berger, Bay Visconti ile çalışmanın bir sahnede olmak gibi olduğunu söyledi.

1970 yılında Los Angeles Times’a “10 veya 5 dakikalık çekimler yapmıyorsunuz, tüm sahneleri yapıyorsunuz, bazen 20 dakika uzunluğunda” dedi. “Üç kamera kullanıyor, böylece hangisinin size doğrultulduğunu asla bilemezsiniz. Biri tüm atmosfer hakkında gerçekten hevesli. Seni sınırlamıyor, özgür olmanı istiyor.”

Bay Berger, Bay Visconti’nin yönettiği iki uzun metrajlı filmde daha rol aldı: 19. yüzyılın çılgın Bavyera kralını oynadığı ve Oscar’ın İtalyan eşdeğeri olan David di Donatello Ödülü’nü kazandığı Ludwig (1973); ve Burt Lancaster’ın Roma’da sessizce yaşayan bir sanat tarihçisini canlandırdığı ve aralarında saldırgan Marchesa ve Bay Berger’in canlandırdığı jigolo sevgilisi de dahil olmak üzere birkaç kişi tarafından değiştirilen “Konuşma Parçası” (1974).

Bay Canby, bu kez Bay Berger’in çalışmaları hakkında tamamen farklı bir değerlendirmeye sahipti ve onu “yalnızca bir çöküşün ideogramı olarak işlev görebilen” “hafif siklet” olarak nitelendirdi.

O sırada Bay Berger ve Bay Visconti bir süredir birlikte yaşıyorlardı.

2012’de Gala dergisine “Luchino Visconti’de geçirdiğim 12 yıl boyunca sadık kaldım” dedi.

Derginin muhabiri, “Ama o sırada model Marisa Berenson ile çıkıyor muydunuz?” diye sordu.

“Elbette biseksüelim” dedi. “Bu sorun değil.”

1976’da Bay Visconti’nin ölümünden sonra, Bay Berger derin bir depresyona girdi.

Gala’ya “Önce çok içtim, sonra haplar geldi,” dedi. “Kahyacım akşam 5’e kadar gelmeyecekti ama sabah 10’da gelip beni kurtardı.”

Helmut Berger, 29 Mayıs 1944’te Avusturya, Bad Ischl’de Helmut Steinberger’de doğdu. Ailesi Hedwig ve Franz Steinberger bir otel işletiyordu.

Kendisine acımasız davrandığını hissettiği babasından kaçan Helmut, önce İngiltere’ye, ardından İtalya’ya taşındı ve burada ilk filmini her biri başka bir yazar tarafından yazılan beş hikayeden oluşan bir antoloji filmi olan The Witches (1967) ile yaptı. müdür. Bay Visconti’nin yönettiği bölümde komi oynadı.

The Damned da dahil olmak üzere diğer birçok filmden sonra, Bay Berger, Massimo Dallamano’nun Dorian Gray (1970) adlı filminde başrolde rol aldı ve Oscar Wilde’ın seksi çağdaş Londra’daki Dorian Gray’in Portresi’nden sonra kendisini “modern bir alegori” olarak oynadı. Seçmelere katılan 500 oyuncudan biriydi.

Bayan Guarino, Bay Berger “transa benzer bir performans sergiliyor ve kesinlikle muhteşem görünüyor – eğer adamı seviyorsanız,” diye yazdı.

Birkaç yıl öncesine kadar ağırlıklı olarak Avrupa’da çalışmaya devam etti. Özellikle, Vittorio De Sica’nın Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan Finzi-Continis Bahçesi’nde (1970), İtalya’da faşizmle karşı karşıya kalan varlıklı bir Yahudi ailenin hasta oğlunu ve Elizabeth Taylor karakterini baştan çıkaran Playboy’u canlandırdı. “Kül Çarşambası” nda (1973) estetik ameliyat geçirdikten sonra.

Aynı zamanda Fallon Carrington’ın (Pamela Sue Martin) milyoner erkek arkadaşını, 1983-84 yılları arasında en çok izlenen pembe dizi olan Dynasty’de ve Vatikan’ın The Der Godfather III’te Michael Corleone’yi dolandırmaya çalışan baş muhasebecisini canlandırdı” (1990). ).

Hayatta kalanlar hakkında bilgi hemen mevcut değildi.

Bay Berger sosyete yaşam tarzıyla, Andy Warhol tarafından fotoğraflanmasıyla, Bianca Jagger gibi kadınlarla ilişkisiyle ve Alman medyasında “dünyanın en güzel erkeği” olarak anılmasıyla tanınıyordu.

Ancak Gala, Helmut Berger: A Life in Pictures kitabının yayınlanmasından sonra onunla röportaj yaptığında, artık eski hayatının sosyal karmaşasını aramadığını söyledi.

“Her şeyi gördüm” dedi. “Ben de Helmut Berger gibi hissetmiyorum; ben o değilim Bu bir sahne adı. Benim adım Helmut Steinberger. Ve ölene kadar da öyle kalacağım.”