Wes Anderson, Roald Dahl ve “Henry Sugar’ın Harika Hikayesi” üzerine

Shib

Global Mod
Global Mod
On beş yıl önce yönetmen Wes Anderson, Roald Dahl’ın Fantastik Bay Tilki’sini stop-motion animasyon filmine uyarladığında, yazarın dul eşi Felicity, Dahl’ın diğer öykülerinden birinde sinema potansiyeli görüp görmediğini sordu. Anderson’un aklına hemen bir şey geldi: Dahl’ın 1977’de yayınladığı, oyun kağıtlarının arkasını görmesine olanak tanıyan gizli bir meditasyon tekniğini öğrenen zengin bir kumarbaz hakkında kısa film olan “Henry Sugar’ın Harika Hikayesi”.

Yıllar boyunca pek çok film yapımcısı “Henry Sugar”ın uyarlanması konusunda sorular sormuştu ama Dahl’ın ailesi rolü Anderson’a bırakmaktan mutluydu. Sadece bir problem vardı.

“Bunu nasıl yapacağımı hiç bilmiyordum” dedi.

54 yaşındaki film yapımcısı genellikle olağanüstü bir hızda çalışıyor ve her iki veya üç yılda bir “Asteroid City” ve “The French Dispatch” (2021) gibi benzersiz komediler yayınlıyor. Ama kariyerinin neredeyse yarısını “Henry Sugar”ı çözmeye çalışarak geçirdi. Sonunda Anderson, Dahl’ın diyalog ve olay örgüsünden daha fazlasını kullanmaya karar verdiğinde büyük ilerleme sağlandı: Ayrıca yazarın betimleyici düzyazısını da kaydetti ve bunu karakterlerin ağzına koyarak, onların kendi eylemlerini gerçekleşirken doğrudan kameraya anlatmalarına olanak tanıdı.

Anderson, “Bunu yapmanın onun kişisel sesi dışında bir yolunu göremedim” diye açıkladı. “Hikâyeyi anlatma şekli hoşuma giden şeylerden biri.”

Sonuçta ortaya Benedict Cumberbatch, Dev Patel, Ben Kingsley ve Richard Ayoade’nin oynadığı, Dahl rolünde Ralph Fiennes’in nefis desteğiyle 40 dakikalık bir kısa film çıktı. Bu ayın başında Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yapan “Henry Sugar” Çarşamba günü Netflix’te gösterime girecek ve ardından Dahl’ın Anderson liderliğindeki diğer üç kısa filmi “The Swan”, “The Rat Catcher” ve “Poison” izleyecek. Tema, diyalogda Dahl’ın düzyazısını kullanma konusundaki aynı aktörleri ve meta-kibirini kullanıyor.

(Bu düz yazı yakın zamanda inceleme altına alındı çünkü Dahl’ın yayıncısı saldırgan olarak algılanan ve bazıları yazarın ırkçı görüşlerini yansıtan dili düzenlemeyi planlamıştı. “Sanatçının bile eserini değiştirmesini istemiyorum.” Anderson şöyle dedi: sorulduğu gibi Venedik’teki bir basın toplantısında bunun hakkında: “Bunun motivasyonunu anlıyorum, ama ben bir nevi okuldayım, iş bittiğinde ve seyirci de buna katıldığında, bittiğini düşünüyorum.” Ve Tabii ki. , yazarı dışında hiç kimse eseri değiştirmemelidir; o öldü.”)

Anderson’la Venedik’teki Dahl projeleri hakkında konuştum. İşte sohbetimizden düzenlenmiş alıntılar.

Çocukken Dahl’ı okuduğunuzda, onun size başka bir yetişkinin söylemeyeceği şeyleri söylediği hissine kapılıyorsunuz. Karakterlerinizin Dahl’ın düzyazısını doğrudan kameraya söylediğini gördüğümde aynı komplo bağını yeniden hissettim.

Oh bu iyi. Ve evet, bunu yaşayan her çocuk aynı şeyi yaşıyor. Her Dahl hikayesinde saçmalık vardır ve yazarın sesi çok güçlüdür. Üstelik bu kitaplarda hep onun bir resmi vardı, dolayısıyla onu ve çocuklarının listesini çok iyi tanıyordum: Gipsy House adında bir yerde yaşıyor ve Ophelia, Lucy ve Theo’ya sahip. Yazı kulübesini biliyor musun?

Bunu Henry Sugar’ı görene kadar yapmadım ama öyle görünüyor ki Dahl’ın evinin bir kısmını Ralph Fiennes’in onu canlandırdığı sahneler için yeniden yaratmışsınız.

Fantastik Bay Fox’u çekerken ve senaryo üzerinde çalışırken bir süre evde kaldık. O zamanlar yazı kulübesi hâlâ eşyalarıyla doluydu ve onları olduğu gibi bırakmıştı. [Dahl died in 1990.] Bütün bu tılsımların, küçük nesnelerin olduğu bir masa vardı, sanırım yazarken yanında bulundurmayı seviyordu. Her gün yediği çikolataların folyo ambalajlarından yapılmış, gülleye benzeyen bir topu vardı. Kalça protezi ameliyatı geçirmişti ve tılsımlardan biri orijinal kalça kemiğiydi. Sırtı kötü olduğu için sandalyesinin arkasında bir delik açılmıştı. Birinin sinematik bir şekilde yazması garip.

Dahl ve yaşadığı yer fikriyle büyüdünüz. Orada kalmak sizin için nasıldı?

Çarpıcı bir şeydi. İşlerin nasıl olması gerektiği konusunda çok güçlü bir anlayışa sahip birinin evi.

Bir yönetmen olarak kesinlikle her şeyi anlayamayacağınız bir şey.

HAYIR. [Laughs] Yemek masasını hatırlıyorum, normal sandalyeli büyük bir masa, ama sonunda bir koltuk – normal bir yemek masası değil – içinde telefon, içinde kalemler, defterler ve birkaç istiflenmiş kitap bulunan küçük bir araba var. Esasen, “Burada herkes yemek yiyebilir, ben de burada oturup ne istersem onu yiyorum.” Aynı zamanda sanat eserleri de satın alıyordu ve gözleri iyiydi. Lucian Freud’un Francis Bacon portresinin yanında Francis Bacon’un Lucian Freud portresinin olduğunu hatırlıyorum. Burası görülecek ilginç şeylerle dolu.

Bir Wes Anderson filminden beklediğim totemler ve ayrıntılarla dolu bir sete benziyor.

Karakterle alakalı şeyler. Evet, o gerçek bir karakter.

Son on beş yılda “Henry Sugar”ı uyarlamayı düşündüğünüzde, bu size neden bu kadar ilginizi çektiğini anlamanız için zaman verdi mi?

İç içe geçmiş yönünü her zaman sevdim. Bu karmaşık şeyleri “Büyük Budapeşte”den başlayarak filmlerimde yapıyorum ama bunların “Henry Sugar”dan gelmiş olabileceğini düşünüyorum.

Daha yeni çalışmalardan aktardığınız bir diğer şey ise teatral sanat fikri: İzleyicinin bu hikayenin nasıl bir araya getirildiğini ve hatta setin duvarlarının bile içeri ve dışarı kaydığını görmesini istiyorsunuz. Sizi bu yaklaşıma çeken ne?

Film izlerken genellikle birinin bir şeyler oluyormuş gibi yanılsama yaratmaya çalıştığını görürsünüz, çünkü aslında resmin hemen yanında bir ışık ve mikrofonlu bir adam vardır. Ama benim için gerçekte olan şey teatral cihazlardır. Bu yüzden teatral bir yaklaşımın getirebileceği özgünlüğü bir dereceye kadar sevdiğimi düşünüyorum. Yaptığımız çoğu şey belgeselin tam tersi olsa da bu, belgeselin küçük bir bölümünü içeren hikayeyi anlatmanın bir yolu.

Ve izleyici özellikle bazı sahnelerde bunu hissediyor Çok fazla koreografi içeren uzun çekimler.

Sette tartışılacak çok şey var ama tüm bunlar olurken oturup şöyle demek harika bir şey: “Vay canına, şuna bak, filmin 90 saniyesi gözümüzün önünde geçiyor.” Karmaşık çekimlerle. , zor sahneleme ve oyuncuların yapması gereken birçok şey var; her zaman bunun işe yaramayacağına ve burada olması gereken şeyin asla gerçekleşmeyebileceğine dair bir his var. Dolayısıyla, ilerlediğini gördüğünüzde ve “Hayır, biz oradayız ve onlar oraya gidecekler” dediğinizde her zaman büyük bir rahatlama olur.

O zorlu uzun atışlardan birini yaptığınızda nasıl hissediyorsunuz?

“Sonraki!” Genellikle bu kadar.

Mükemmel çekimin tadını çıkarmak için kendinize bir dakika bile ayırmıyor musunuz?

Kısa bir an “Ah, bu iyiydi.” Sonra “Tamam, öğle yemeği yiyor muyuz?” Veya biz ayarlayabiliriz [the next shot] ve sonra yemek ye.” Bu tür bir şey.

Son filmlerinde çok şey vardı büyük topluluk oyuncuları. Neden tüm bu Dahl hikayelerini bu kadar küçük bir grupla ele almaya karar verdiniz?

Yalnızca İngiliz aktörleri oynayacağımızı düşünmüştüm ve aklımda zaten tanıdığım ve birlikte çalışmak istediğim kişiler vardı, dolayısıyla bilinmeyen bir grup değil. Ama bunu küçük bir tiyatro grubu olarak yapma fikriyle, yazarken şunu düşünmeye başladım: “Belki bazen sahnede yaptıklarını, bu rolü oynayan biriyle yaparız, ama aynı zamanda.” Ve .”

Geçmişte Dev Patel’le çalışmayı denediğinizi ve kendisinin ilk kez evet dediğini söylemiştiniz. Ona daha önce ne teklif etmiştin?

Bunu söylemekten nefret ediyorum çünkü oradaki aktör şöyle dedi: “Ah, ilk tercih ben değil miydim?” Ama Dev’i seviyorum ve bu konuda Dev onların en küçüğü, yani onun bir avantajı var. paragraflara veya metin sayfalarına gelince. Farklı yaşlardaki insanlarla çalıştığınızda ve onlara yapacak çok şey verdiğinizde, gençken bunun çok daha kolay olduğunu fark edersiniz: Moonrise Kingdom’da 12 yaşında olan birçok insan vardı ve onlar oyunun her kelimesini biliyorlardı. senaryonun tamamı. Sanki sette 11 senaryo süpervizörümüz vardı.

Dahl’ı okuyan erken gelişmiş bir Amerikalı çocuk olarak yurtdışında yaşamanın nasıl bir şey olacağını merak edebilirsiniz. Artık Paris’te olduğunuza göre, aklınızda hayal ettiğiniz kişi oldunuz mu?

Kendin olma ve şunu fark etme deneyimini yaşadım: “Ah, sanırım her zaman bir yabancı olacağım.” Bu kötü bir şey değil ama şu ana kadar sakin kalmam gerektiğini hissettiğimi söyleyemem. Ben bir Teksaslıyım. Her ne kadar New York ya da Los Angeles’ta yaşıyor olsam da, geldiğim yer Houston. Kimliğimin içine yerleşmiş durumda. Yaşamak istediğiniz veya yakınında yaşamak istediğiniz bir şehirden geldiğinizde, bence farklı bir şeyle karşılaşıyorsunuz: Noah Baumbach gibi, onun da New York’ta hayatının başlangıcına kadar uzanan derin bir hayatı ve nesiller boyu süren aile ilişkileri var. tüm bu şeyler. Benim için New York sadece edindiğim arkadaşlardan ibaret.

Küçük bir alanda büyümek muhtemelen çok büyük bir dünya görüşüyle büyümekten çok farklıdır. Yirmili yaşlarıma gelene kadar küçük bölgemin dışında pek fazla zaman geçirmemiştim.

Kapsamınızın artık çok daha geniş olması sevindirici mi?

Evet. “Evet, belli bir yaşa kadar filmlerden tanıdığım kafede burada kahvaltı yapacağım” diyebilmek bir macera. Biraz yalnız olsa da yurtdışında yaşamak kesinlikle eğlenceli.