yavaşça Yaz Dolması

semaver

New member
hafifçe Yaz Dolması Tanımı İçin Malzemeler

• Yarım kilo girit kabak
  • Yarım kilo dolmalık biber
  • 5 adet rio domates (2’ si içine doğranacak)
  • 7 kol taze soğan
  • 4 diş sarımsak
  • 1 orta uzunluk kapya biber
  • 20 kısım kadar maydanoz
  • 2 su bardağı osmancık pirinç
  • 180 gram az yağlı dana kıyma
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 limonun suyu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 dolu tatlı kaşığı toz sumak
  • 1 dolu yemek kaşığı kuru nane (veya 7-8 kısım taze nanenin yaprağı)
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Bıçağın ucuyla kimyon
Pişirme suyu için;

• 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım limonun suyu
  • 3 bardak sıcak su
hafifçe Yaz Dolması Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Dolmalık gereçler oyulur (kapakları pişirirken ağzını kapatmak üzere kaldırılır).
  2. Kabakların içi tuzlanır, karşıt çevrilip suyunu akıtması sağlanır (tuza toz biber ve karabiber de eklenebilir)
  3. İçini hazırlamak için taze soğanlar ve maydanozlar (var ise taze nane) ince ince doğranır.
  4. Diğer sebzeler tercihe göre rondodan geçirilir yahut ince doğranır.
  5. Pirinçler yıkanır, suyu süzdürülür. Öbür iç gereçleri de eklenerek hepsi yeterlice karıştırılır.
  6. Daha evvel hazırlanmış olan dolmalıklar bu içle epeyce sıkı olmayacak biçimde doldurularak tencereye karışık olarak dizilir (prince bakılırsa zerzevatı daha bol olduğu için doldururken 1 parmaktan fazla boşluk bırakmaya gerek yok).
  7. Dolmaların ağzına evvel dilimlenmiş domates ondan sonrasında kendi kapakları kapatılır.
  8. Pişirme suyu için salça ve tuz bir kasede sıcak suyla eritilerek limon eklenir.
  9. Hazırlanan bu sos kaşık kaşık dolmaların üzerine gezdirilir.
  10. ondan sonrasında kalan sıcak su da tencereye ek edilerek tencere tabanına uygun boyutta bir ocağa alınır.
  11. 20 dakika güçlü, 30 dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak pişirilir.
  12. Arada suyunu denetim edip gerekirse sıcak su ekleyebilirsiniz.
  13. Ben bu ölçülerle yaptığımda 1 çay bardağı kadar yoğunlaşmış bir yemek suyu kalıyor tencerede. Onu da tabaklara servis ettiğimde dolmaların üzerine sos olarak döküyorum.
  14. Etli dolmaya kuzu kıyma ya da dana döş üzere yağ oranı yüksek bir et daha yakışabilir. Fakat ben burada yavaşça bir lezzet olsun ve yaz sebzelerinin tadı baskılanmasın istediğim için az yağlı kıyma kullandım.
  15. Eklediğim zeytinyağı ile hem yemeğin yağını tamamlamayı tıpkı vakitte sebzelerin lezzetini belirginleştirmeyi hedefledim
    😋
    😋
    Deneyecek olanlara afiyet olsun
    😊
hafifçe Yaz Dolması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı