Yönetmenlerin Nicole Kidman hakkında sevdiği şeyler

Shib

Global Mod
Global Mod
Nicole Kidman, ünlü AMC Tiyatroları gösteri öncesi reklamında “Buraya sihir için geliyoruz” diyor. İzleyicileri beyazperdede film deneyimine davet etmek için tüm türlerdeki hikayelere ışık tutan, beğenilen bir sanatçıdan daha iyi kim olabilir?

Kidman, cesur sanat projelerinde (“Dogville”, “Birth”), ödüllü dramalarda (“Cold Mountain”, “Rabbit Hole”), büyük bütçeli kalabalığı memnun eden dizilerde (“Aquaman”, “Paddington”) vb. rol aldı. ve aradaki her şey.

Cumartesi günü, Avustralyalı-Amerikalı Oscar ödüllü oyuncu, Los Angeles'taki Amerikan Film Enstitüsü'nden ömür boyu başarı ödülünü alacak. 56 yaşındaki Kidman kazanan en genç isimlerden biri.

Peki Kidman'ı son otuz yılda popüler kılan nitelikler nelerdi?

Avustralyalı yönetmen Jane Campion, e-posta yoluyla “derin merakının izleyicileri bazı budaklı kadınlara çekmesine yardımcı olduğunu” söyledi. Amerikalı film yapımcısı Karyn Kusama onu “eksik enerjinin kanalcısı” olarak tanımladı ve bunu neredeyse hissedebileceğinizi açıkladı. Hareketlerinin etrafındaki hava “karakterine özgü bir şeyle birleşiyor.”

Kidman'la çalışmış olan Campion ve Kusama'nın da aralarında bulunduğu beş yönetmen, sanatçıyı yeri doldurulamaz, şekil değiştiren bir yetenek haline getiren şeyin ne olduğunu tartıştı.

Baz Luhrmann

'Moulin Rouge!' (2001), “Avustralya” (2008)

“Parlak karakter oyuncuları bulma eğilimindesiniz ya da yıldız kalitesine sahip birini buluyorsunuz. Nicole'ü benzersiz kılan şey, onun sadece harika bir karakter oyuncusu olması değil, kendini tamamen karakterin içine kaptırması değil, aynı zamanda beyazperdede bir yıldız gibi parıldaması. Her iki niteliğe de sahip ve bu oldukça sıra dışı. Çünkü [“Moulin Rouge!”] bir müzikaldi, Katharine Hepburn gibi neredeyse şakacı, yüksek kaliteli bir komedi yapmasına ihtiyacım vardı. Filin içindeki sahne onu tamamen dışarıda, elbisesini etrafa fırlatırken ve komik sesler çıkarırken gösteriyor. Onlara bunu yapmaları için özel olarak talimat vermedim. Sadece “Burada ne kadar ileri gidebilirsin?” dedim ve o da oraya gitti. Ve bu gerçekten Nicole için geçerli.”

Stephen Daldry

“Saatler” (2002)

“Oynadığı karakterlerde korkusuz, malzeme seçiminde son derece orijinal ve yönetmen seçiminde son derece maceracı. Her zaman kendine meydan okumak ister ve asla başarılarıyla yetinmez. Yaptığı her şeyde sürekli sınırları zorlamak istiyor. Virginia Woolf'u canlandırırken bunu kesinlikle yaptı. O noktada şu anda olduğu yıldız değildi, söylenmesi gerekiyor. Ama asla başkasını düşünmedik. Olağanüstü bir güçle üzerine atlayacağını biliyorduk. Virginia'nın verdiği korkunç kararı göstermek için çok hızlı akan bir nehre girip bir süre su altında kalırken şaşırtıcı derecede korkusuzdu.

Gus Van Sant

“Bir Rüya” (1995)

“Senaryoyu ve rolü daha önce hiç görmediğim bir şekilde inceleyerek harika bir performans sergilemeye inanılmaz derecede kararlı olduğunu fark ettim. Defterler, sahne egzersizleri ve ses egzersizleri vardı; çok kapsamlıydı. “Nicole sahnelere o kadar aşinaydı ki öğrencilerine oynattığımız çocuklara yardım eden ikinci bir yönetmen gibi görünüyordu ve onlara yaptığı yardım çok memnuniyet vericiydi.” Kidman Van Sant'ın açıklaması şöyle oldu: “Nicole aradı ve Rolü oynamanın kaderinde olduğunu söyledi, ben de ona inandım.”

Jane Kampı

“Bir Kadının Portresi” (1996)

“Nicole'un oyunculukta süper gücü, kalp kırıklığı, üzüntü ve aşağılanmanın hem hassas hem de canlı, basit ve karmaşık bir karışımı olan acıya dayanma yeteneğidir. Bu şekilde, Nicole'ün inanılmaz dayanıklılığına sahip olmayan zavallı Virginia Woolf hariç, karakterlerini kırılmış ve çaresiz bırakıyor ama yine de pes etmiyor. Nicole tanıdığım en ünlü kişi ama yine de istediğimiz yere yürüyoruz. Nic pek de iyi olmayan bir kılık değiştirmiş (şapka ve güneş gözlüğü) bana dokunuyor, yanından geçtiğimiz çoğu insan onu tanıyor ama o fark etmiyor gibi görünüyor. Hayatı konusunda son derece açık ve ikimiz de öyle. Sosyal açıdan rahat, cömert ve uysaldır. İş yerinde yoğun ve ciddidir. Nic'le çalışmayı sevdim çünkü o cesur ve her türden güçlü enerjiyi yaşamaya ve tartışmaya nasıl davet edeceğini biliyor.”

Karyn Kusama

“Yok Edici” (2018)

“'Destroyer'ın setinde Nicole inanılmaz derecede hazırlıklıydı ve odaklanmıştı; kararlılığının yoğunluğunu ve ciddiyetini ondan geldiğini hissedebiliyordum. Aynı zamanda asistanı, elma dilimleri ve badem ezmesiyle dolu bir Ziploc çantasıyla sık sık yakınlarda oluyordu ve molalar sırasında, fırsat buldukça kestirmek için karavanına koşuyordu. Onun pratiğindeki bu ayrıntılardaki bir şey beni gerçekten etkiledi; onun son derece yoğun, disiplinli bir sanatçı olduğunu ve aynı zamanda ara sıra bir şeyler atıştırmaya ve molaya ihtiyaç duyduğunu görmek. İşinde zihnine ve bedenine önem vermesinin süreci açısından ne kadar önemli olduğunu ve bu içsel ilginin ona nasıl her türden insana psikolojik erişim sağladığını hissedebilirsiniz.”