1970’lerde “Dream Weaver”la hit olan Gary Wright, 80 yaşında öldü

Hasan

Global Mod
Global Mod
“Dream Weaver” ve “Love Is Alive” gibi 1970’lerin bulaşıcı ve görünüşte kaçınılmaz hitlerini yaratırken sentezleyicileri öncü kullanımıyla pop müziğin sesini modernleştirmeye yardımcı olan ruhani düşünceye sahip şarkıcı-söz yazarı Gary Wright, Pazartesi günü evinde vefat etti. Palos Verdes Estates, Kaliforniya’daki evim. 80 yaşındaydı.

Oğlu Justin, nedeninin Parkinson hastalığının komplikasyonları ve Lewy cisimcikli demans olduğunu söyledi.

New Jersey’de büyüyen Bay Wright, 1960’ların sonunda Londra’ya taşınıp blues tarzı İngiliz progresif rock grubu Spooky Tooth’un kurulmasına yardım ettikten sonra üne kavuştu.

Kısa süre sonra, Beatles’ın eski başyapıtı 1970’teki üçlü albümü All Things Must Pass’ta klavyeci olarak çalışmak da dahil olmak üzere, yıllar boyunca sık sık birlikte çalıştığı George Harrison ile arkadaş oldu.

Uzun süreli dostlukları Bay Wright’ın hem hayatı hem de müziği üzerinde kalıcı bir etki yaratacaktı. Bay Harrison onu Doğu mistisizmi ile tanıştırdı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yoga ve meditasyonun yaygınlaşmasına yardımcı olan Paramahansa Yogananda’nın yazdığı “Bir Yoginin Otobiyografisi” kitabının bir kopyasını verdi ve Bay Harrison onunla birlikte Hindistan’a seyahat etti.

Justin Wright bir telefon görüşmesinde “Bundan sonraki yaşam yolu bu oldu” dedi. “Derinlerde bir şey arıyordu ve bu onun için cevaptı.”

Onun ruhsal uyanışı, 1975 tarihli The Dream Weaver albümünden bir parça olan ve Billboard albüm listesinde 7. sıraya yükselen ve onu şöhrete taşıyan “Dream Weaver” parçasının yaratılmasına katkıda bulundu. Şarkı, yoginin “Aklım rüyalar örüyor” dizesini içeren “Tanrı, Tanrı, Tanrı” şiirinden esinlenmiştir.

Bay Wright şarkıya şu sözlerle başlıyor: “Gözlerimi tekrar kapattım/Rüyadaki dokumacı trenine bindim/Şoför bugünün endişelerimi ortadan kaldırdı/Ve yarını geride bıraktım.”

Yıldızlararası sınıra ulaşan coşkulu bir elektronik müzik dalgasıyla desteklenen tekli “Dream Weaver”, Mart 1976’da Billboard Hot 100 listesinde 2 numaraya kadar yükseldi. Wayne’s World (1992) ve The People vs. Larry Flynt (1996) gibi filmlerde ve 2010 yapımı müzikal komedi-drama Dream On TV dizisi “Glee”nin bir bölümünde görülen soft rock mihenk taşı.

Albümdeki tek büyük hit bu değildi. Bu Temmuz ayında “Love Is Alive”, “Dream Weaver” gibi 2. sıraya yükseldi ve su yatağı döneminin durgun cinselliğini çağrıştırdı. Stadyum gösterilerinde Peter Frampton ve Yes gibi ağır sikletlerle aynı adı taşıyan performans sergileyen Bay Wright, keytar olarak bilinen askılı klavyesiyle gitar tanrıları arasında öne çıktı.

En büyük hitleri 1970’lerin ikonik sesleri haline gelirken, Bay Wright, The Dream Weaver’da alışılmadık bir müzikal yaklaşım benimsemişti: 1970’lerin sentezleyici pop patlamasını öngören gitarların aksine, neredeyse yalnızca Minimoog sentezleyici de dahil olmak üzere klavyelere güveniyordu. 80’lerin başı.

Bay Wright, bir müzik sitesi olan Musoscribe ile 2010 yılında yaptığı bir röportajda, “Sadece klavyelerin, davulların, seslerin olması ve gitarların olmaması teması tesadüfen ortaya çıktı” dedi. Geri gelip kaydettiği demoları dinlediğinde şöyle dedi: “‘Vay canına’ dedim. Kulağa hoş geliyor. Gerçekten gitara ihtiyacı yok.”

Gary Malcolm Wright, 26 Nisan 1943’te New Jersey’in kuzeydoğusundaki Cresskill’de doğdu. İnşaat mühendisi Lou Wright ve Anne (Belvedere) Wright’ın üç çocuğunun ortancasıydı.

Annesi onun müziğe ve oyunculuğa olan ilgisinin gelişmesine yardımcı oldu, onu piyano derslerine ve sonunda seçmelere yönlendirdi. Çabaları, ufuk açıcı bilim kurgu dizisi Captain Video ve His Video Rangers’da yer aldığında meyvesini verdi ve daha sonra Florence Henderson’ın başrol oynadığı 1954 Broadway müzikali Fanny’de rol kazandı.

Bay Wright, 2014 yılında Smashing Interviews dergisine verdiği bir röportajda “Başlangıçta oyuna yedek oyuncu olarak girdim ve daha sonra çocuğun başrolünü üstlendim” dedi. “O zamanlar sadece 11 ve 12 yaşındaydım. Her gece biletleri tükenen seyirciye performans sergilemek, şarkı söylemek ve tam bir orkestra grubuyla şarkı söylemek inanılmaz bir deneyimdi.”

Smashing Interviews’a, birkaç yıl içinde “okulda sıradan bir insan olmak, spor yapmak, küçükler liginde beyzbol oynamak ve bunun gibi şeyler için” sahneyi ve ekranı terk etti. Tenafly Lisesi’nde okurken, okul arkadaşı Bill Markle ile Gary ve Billy adlı ikili de dahil olmak üzere çeşitli rock gruplarında çaldı. “Working After School” adlı single’ı “American Bandstand” adlı TV programında çalındı.

Bay Wright, liseden sonra bir yıl boyunca Virginia’daki William & Mary’ye gitti ve ardından tıp alanında uzmanlaştığı New York Üniversitesi’ne geçti. 1965’te mezun olduktan sonra, psikoloji okumak üzere Berlin’e taşınmadan önce kısa bir süre tıp fakültesine kaydoldu.

Klinik uygulama hayatına olan ilgisini kaybetti ve müziğe geri döndü. Avrupa’da hayran kitlesi oluşturan bir grubun kurulmasına yardım etti. bir zamanlar Oslo’daki Traffic rock grubu için açıldı. Island Records’un kurucusu Chris Blackwell’in dikkatini orada çekti. Bay Blackwell, daha sonra Spooky Tooth adını alan Art adlı gruba katılması için onu İngiltere’ye çağırdı.

Spooky Tooth 1970 yılında geçici olarak dağıldı ve bir yıl sonra Bay Wright ilk solo albümü Footprint’i çıkardı. Bu albümde, ikilinin 1971’de The Dick Cavett Show’da Bay Wright’ın grubu Wonderwheel ile birlikte performans sergilediği “Two Faced Man” adlı parçada gitarda Bay Harrison yer alıyordu.

Bay Wright, oğlu Justin’in yanı sıra eşi Rose (Anthony) Wright’tan sağ kurtuldu; başka bir oğul Dorian; kız kardeşi Lorna Lee; ve iki torun. Oğullarının annesi Christina Uppstrom ve Dori Accordino ile evlilikleri boşanmayla sonuçlandı.

Bay Wright, Bay Harrison’la yaptığı çalışmalara ek olarak, Harry Nilsson, BB King ve Jerry Lee Lewis’in oturum klavyecisi olarak çalışmış ve solo albümler kaydetmeye devam etmiştir.

Musoscribe röportajında, 2010’da çıkardığı Connected’ı ve albümün heyecanlı açılış parçası Satisfied’ı Dream Weaver için geçerli olabilecek terimlerle tartıştı.

“‘Kanca’ kelimesi insanları bir şeye çekmek anlamına geliyor” dedi. “Şarkı yazdığımda, insanların onları hatırlaması için onları her zaman akılda kalıcı hale getirmeye çalışıyorum. İnsanların bilincinde daha sıkı bir şekilde yerleşecekler.”