Ailelerin demansla nasıl baş ettiğini inceleyen 4 belgesel

Shib

Global Mod
Global Mod
Yaratıcı, komik ve bağımsız annesi Kathy demans belirtileri gösterdiğinde, yazar Max Lugavere ülkenin öbür ucuna taşındı ve yolculuğunu belgelemek ve ona nasıl yardım edebileceğini bulmak için bir kamera aldı. Sonuç: “Küçük boş kutular,” İlişkilerini anlattığında en güçlü halini veren yeni bir belgesel. Kathy'nin, Max'in yetiştirilme tarzına dair anıları ve ona yakın olma arzusu, her ikisine de tuhaf bir rahatlık getirir. (2019'da öldü.) Filmin geri kalanı – özellikle de diyet, egzersiz ve beyin sağlığı arasındaki bağlantıları inceleyen araştırmacılarla yapılan röportajlar – düzensiz. Görüntüleri, geleneksel, parlak ışıklı konuşan kafalardan izleyiciyi kamçılayabilecek gözlemsel bir yaklaşıma kadar çeşitlilik gösteriyor.

Ancak Lugavere ve Chris Newhard'ın yönettiği Little Empty Boxes, bana sevilen biriyle yaşanan hafıza kaybını anlatan diğer güçlü belgeselleri hatırlattı. Aile ve arkadaşlar kendilerini çaresiz hissettiklerinden bu deneyim son derece acı verici olabilir. Bununla ilgili bir film izlemek hem yürek parçalayıcı hem de özgürleştirici olabilir.

Hafıza kaybını konu alan güncel en iyi filmlerden biri olan ve geçen yıl Oscar'a aday gösterilen film, “Sonsuz hafıza” Şilili gazeteci Augusto Góngora ve eşi aktris Paulina Urrutia hakkında. Maite Alberdi'nin yönettiği film (Paramount+'ta yayınlanıyor), Góngora'nın yavaş düşüşünü kültürel hafızaya ve kitap yasakları ve devlet propagandası tarihsel gerçeğiyle örtülen bu anıları koruma yeteneğimiz engellendiğinde topluluklar olarak neler kaybettiğimize dair daha geniş bir değerlendirmeyle birleştiriyor. Ancak daha büyük metafor, Góngora ve Urrutia'nın yürek parçalayacak kadar güzel olan aşk hikayesini gizlemiyor.

Bu daha da şok edici “Bana kim olduğumu söyle” (Netflix) Ed Perkins'in yönettiği. Tıpkı “Küçük Boş Kutular” gibi bu 2019 filmi de gazetecilik yapmaktan ziyade kahramanlarının ilişkilerini incelediğinde daha etkili oluyor. Alex Lewis 18 yaşındayken bir motosiklet kazası geçirdi ve uyandığında hafızasını kaybetmişti. İkiz kardeşi Marcus, hayatını yeniden inşa etmesine yardım etti, ancak film ilerledikçe Alex ve seyirci, Marcus'un geçmişiyle ilgili bilgileri sakladığını ve bunu açıklamanın zor olduğunu fark eder. Kardeşlerin güveni ve sevgisi filmi bir arada tutuyor.

Ancak bu türün en vazgeçilmez ve hayat veren filmi “Dick Johnson öldü” (Netflix) 2020'den itibaren. Dick Johnson, yönetmen Kirsten Johnson'ın babasıdır; Karısını (Kirsten'in annesi) Alzheimer yüzünden kaybettikten yıllar sonra demans belirtileri göstermeye başlar. Belirsiz bir gelecekle karşı karşıya kalan Dick ve Kirsten, aralarındaki ilişkiyi ve aşkın, tarihin ve hafızanın anlamını keşfederken, onun ölümünün farklı şekillerini esprili ve dokunaklı bir şekilde canlandırmak için birlikte çalışırlar. Bu hayati, komik, güzel ve gerçekten yenilikçi bir film ve yaklaşan kayıp karşısında bir film yapımcısı ile bir ebeveyn arasındaki bağın bundan daha iyi bir şekilde keşfedilebileceğini düşünemiyorum.