Avrupa’nın Tek DRAM ve NAND Fabrikası Genişliyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Avrupa’nın Tek DRAM ve NAND Fabrikası Genişliyor Avrupa, 2030 yılına kadar yarı iletken üretim kapasitesini ikiye katlamak istiyor ve artık bu istikamette yeni bir adım atılıyor. Intel üzere şirketler bölgede milyarlarca dolarlık büyük projeler gerçekleştirirken, Goodram’ın Avrupalı üretim ortağı Polonya’daki DRAM fabrikası için daha küçük bir genişleme projesi üzerinde ilerleme kaydediyor.

Global yarı iletken satışları 2021’de yüzde 25’in üzerinde artarak tarihte birinci sefer 500 milyar doları aştı. Bu durum, çiplerle çalışan tüm eserlere olan kuvvetli taleple bir arada desteklendi. Ayrıyeten elektronik eserler için ortalama satış fiyatlarına niye olan materyal maliyetleri toplam hacmi artırdı. Bellek en güzel performans gösteren kategoriydi ve bilhassa DRAM satıcıları en yüksek yıllık gelir artışını gördü.

Bilhassa belirtmek gerekirse, bu senaryo devam eden kıtlıklara ve tedarik zinciri meselelerine karşın gerçekleşti. Dökümhaneler yüksek talebe ayak uyduramadı. Yonga üreticileri çeşitli yatırımlar yapmaya devam etse de yeni kurulan tesisler yıllar daha sonra faaliyete geçecek. Öte yandan şirketlerin kâfi nitelikli personel bulamadığı belirtiliyor.

Düzgün haber şu ki, şirketler Avrupa dahil birden epeyce bölgeyi kapsayan daha esnek tedarik zinciri için büyük yatırımlar yapıyor. Bu bağlamda bir genişleme de Avrupa’da faaliyet gösteren bellek fabrikasında yapılacak.

İnşaat, Goodram’ıi DRAM ve NAND mamüllerinin gerisindeki üretici olan Will Elektronik SA’nın proje için gerekli özel yatırımı almasından dokuz ay evvel başladı. Gaye ise mevcut yerleşkesi depolama ve lojistik alanında 1.140 m2, üretim kısmında ise 1.200 m2 genişletmek.

Yeni üretim alanına kurulacak ekipmanlar hesaba katılmadığında maliyet 5 milyon dolar civarında olacak. Her şey yolunda giderse üretici genişlemeyi 2022’nin sonuna kadar tamamlamayı umuyor.