Bir Besteci’nin Saykodelik Müziği Lewis Carroll tarafından Yeniden Ziyaret Edildi

Hasan

Global Mod
Global Mod
Lewis Carroll’un etkisi çağdaş kültüre yayılmıştır.

“Aynadan” geçmenin gerçeküstü görüntüsü var; Alice Harikalar Diyarında hakkındaki yorumu da dahil olmak üzere bir Tim Burton filminin görünümü; Tom Petty’nin Don’t Come Around Here No More klibinin çarpık açıları; “galumphing” gibi bir kelimenin kullanılması.

Ve yeni bir Albany Symphony albümünün gösterdiği gibi, besteci David Del Tredici’nin Carroll’dan ilham alan müzik eserleri var ve bunlardan bazıları, David Allen Miller tarafından yönetilen topluluk tarafından iki dünya prömiyeri kaydına alındı.

“Pop-Pourri” (1968’den ve 1973’te revize edilmiş) ve “Adventures Underground”dan (1971’de yazılmış ve 1977’de revize edilmiş) bu uzun zamandır beklenen performanslar, patlayan bir saykodelik mucize. “Pop-Pourri”nin ilk bölümünün açılış saniyelerinde Del Tredici, Lutherci bir şarkı olan “Es ist Genug”un Bach armonizasyonu ile Carroll’ın metnini kendi kurgusu arasındaki kesintileri paramparça ediyor. “Litany of the Blessed Virgin” de karışıma dahil edildi – Del Tredici’nin albümün notlarındaki parçanın “kutsal ve dünyevi bir tür kantat” olduğu şeklindeki iddiasına uygun olarak.

Ancak bu, açılışın en tuhaf ve hatta en çekici kısmı değil: bu, bir soprano için (bu kayıtta yorulmak bilmez bir Hila Plitmann) yükselen yazı altında keskinleşme ve bayılma eğiliminde olan saksafonlar için müzik olurdu. İkinci hareket, kontrafagot için gürültülü, hızlı hareket eden çizgiler içeriyor. Ve üçüncü bölümde Del Tredici, bozuk elektro gitar ve bas için perküsyon patlamaları ve yünlü çizgilerle 60’ların sonundaki ucube bayrağını dalgalandırıyor.

85 yaşındaki Del Tredici yakın tarihli bir telefon görüşmesinde “Her zaman şarkı sözlerini hayata geçirmeye çalışıyorum” dedi. “Jabberwocky”den alıntı yapan üçüncü cümle için “canavar için bir şeye ihtiyacım vardı” diye hatırladı.

New York’ta bir perküsyon dükkanında tam olarak doğru olanı buldu. 1972’de oyunu orkestra şefi Michael Tilson Thomas yönetmeden hemen önce, “Bir odada kocaman bir tam-tam vardı ve ‘Buna ne dersin, bunu kiralayabilir miyim?’ dedim.” “Ve dediler ki, ‘Sadece bir kez MGM’deki bir filme kiralandı. Sanırım yapabilirsin.’”

Del Tredici daha sonra Boston Senfoni Orkestrası ile çalışan Thomas’ın yanına gitti ve “Tam-tam çalmak için bunu benim için ödünç alabilir misin?” diye sordu. Tredici: “Paraları vardı.” Miller ve Albany oyuncuları da yeni kayıtta pasajı bir milyon dolar gibi gösteriyor.)

Del Tredici, “Garip şeyler yaptım,” dedi. “Bu enstrümanların hiçbiri senfoni orkestralarında yoktu – tüm o elektrikli şeyler gibi. Belki enstrümanı bulursun ama o zaman onu çalabilecek kimsen olmaz. En zor kısım banjo idi. Yaptığım şeyi talep etme konusunda her zaman bir tür geleneğe karşı bir mücadeleydi.

Ancak sadece birkaç yıl içinde Del Tredici bu geleneği yıkmayı başardı. Oda müziği, büyük senfonik girişler ve hatta bir opera, 1990’ların Dum Dee Tweedle’sini içeren Alice eserleri, onlarca yıldır halkın beğenisini ve seçkin sanatçıların ilgisini topladı. Final Alice’in büyük orkestra ve soprano için 1981 Decca sürümünde, Barbara Hendricks ve Chicago Senfoni Orkestrası ile Del Tredici’nin cesur, deneysel yoğunluk tutkusundan yararlanan Georg Solti’den başkası yok.

Başlığa rağmen, Del Tredici’nin Carroll hakkındaki son sözü “Final Alice” değildi. Kısa bir süre sonra iki saatten fazla süren “çocuğu Alice” onu takip etti. Bu çalışmadan bir seçki – “Bir Yaz Günü Anısına” – Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Ancak devasa partisyon, şef Gil Rose ve Boston Modern Orkestra Projesi sayesinde ancak son on yılda prömiyerini yaptı.

Bu sürümün astar notlarında Del Tredici, katmanlı ölçülerin Carroll’ın sözleriyle nasıl bağlantılı olduğunu ayrıntılarıyla anlattı. Müzikal yüzeyler tuhaf görünse de, altta yatan yapılar; Şarkıların küçük mikro birimleri, bu parçalara daha ağır bir ölçek duygusu veren daha büyük süreçler ve geri çağırmalarla dengelenir.

Del Tredici bunu nasıl başardı? “Her seferinde bir defter,” dedi. “Sonra defterleri bir araya getiriyorum.” Çocuk Alice gibi bir oyun için 50 farklı eskiz defterini bir araya getirdikten sonra dikiş dikmeye ve düzenlemeye başladı. Bu süreç “eğlenceli” ama aynı zamanda “korkutucu” bir kısımdı.

“Uzun zamandır yazıyorum” diyor. “Ne yazdığım umurumda değildi. Ne yaptığımı bilmediğimde ısrar ettim. Sihir gibi bir araya geldi.”

Bu büyülü dokunuş, Albany Records tarafından yayınlanan yeni “Pop-Pourri” kaydında da kendini gösteriyor; İlk bölümdeki baygın saksafon müziği, üçüncü bölümdeki güçlendirilmiş aşırılıklar sırasında da rol oynar. Bir dinleyiciyi memnun etme niyeti olsa da – “Ben eğlendirmiyorum!” diye haykırdı Del Tredici gülerek – yazı aynı zamanda daha yakından dinlemeyi ödüllendiriyor.

Eleştirmen Frank J. Oteri’nin belirttiği gibi, “Pop-Pourri”den sonra, Del Tredici “Alice” eserlerinde hiç bu kadar heybetli, sarsıcı bir güçlendirme kullanmamıştı. Ancak “Pop-Pourri” ile “An Alice Symphony”deki (besteci Oliver Knussen şefliğinde unutulmaz bir şekilde kaydedilmiş) gömülü halk topluluğu arasında hala işitilebilir bir bağlantı var.

Alice’in müziği bugün konser salonlarında pek duyulmuyorsa, bunun stille daha az, orkestra dünyasının büyük çağdaş eserlere azalan yatırımıyla daha çok ilgisi olabilir. Del Tredici, “Şanslıydım ve başlangıçta harika performanslar elde ettim” dedi. Orkestranın taahhüdü – bu çok önemli. Müziğime bugünlerde yapmadıkları bir nişan verdiler, bunu görebiliyorum.”

Del Tredici, bir gün Dum Dee Tweedle’ı tamamen sahnede görmeyi umuyor. (Sadece konserde icra edildi.) Söyleşi sırasında bir orkestra şefine eseri nasıl gösterdiğini anlattı. “Uzun zamandır duymamıştım” dedi. “Ve buna inanamadım: 75 dakikalık kesintisiz hızlı tempolu müzik. Çok garip.” (Web sitesinde bir kayıt yayınlanabilir ve heyecan verici bir yolculuk sağlar.)

Ve Parkinson hastalığıyla ilgili son deneyimlerine komik bir şekilde eğilerek başka bir opera tasarlıyor. Sohbet sırasında, bu çabaları 1990’larda doğrudan eşcinsel meseleleri üzerine müzik yazma kararıyla karşılaştırdı.

“Açık olması zor olan her şey hakkında açık olmayı seviyorum” dedi.