“Blade Runner” ve “Knives Out” Oyuncusu M. Emmet Walsh, 88 Yaşında Öldü

Shib

Global Mod
Global Mod
Eleştirmen Roger Ebert'in itici kötü adamları ve kötü adamları doğal bir şekilde tasvir etmesi nedeniyle “Sleaze Şairi” olarak adlandırdığı iri yapılı ve üretken karakter oyuncusu M. Emmet Walsh, Salı günü Vermont'un kuzeyindeki küçük bir kasaba olan St. Albans'ta öldü. 88 yaşındaydı.

Hastanede öldüğü, menajeri Sandy Joseph tarafından duyuruldu.

Bay Walsh'un aldığı en kalıcı övgü de Bay Ebert'ten geldi: “Harry Dean Stanton veya M. Emmet Walsh'un yardımcı rolde oynadığı hiçbir film kötü olamaz” diyen Stanton-Walsh kuralını icat etti.

Başrollerini Bay Stanton ve Bay Walsh'un paylaştığı 1978 yapımı “Straight Time” filminde Bay Walsh, Dustin Hoffman'ın kararsız eski mahkumuna karşı küçümseyici bir şartlı tahliye memurunu canlandırdı. Bay Walsh'un performansı, yazar olmak isteyen iki kardeşin dikkatini çekti ve ilk uzun metrajlı film senaryosunu yazdı.

Bilinmeyen Joel ve Ethan Coen, “Blood Simple”daki anahtar dedektif karakterini Bay Walsh için yazdılar. Bir günlük maaştan biraz fazlasını teklif etmesine rağmen rolü kabul etmesi onu şaşırttı.

Janet Maslin 1984'te Haber için “Blood Simple”ı değerlendirdiğinde, Bay Walsh'un “rol için mükemmel olan bir pisliği yakaladığını” söyledi. Janus Films'in dijital restorasyonunun 2016'da gösterime girmesini kutlamak için Salon'da yazan Andrew O'Hehir, Bay Walsh'un “kalitesiz, kıkırdayan ve son derece rahatsız edici bir özel dedektif” tasvirini övdü.

Sette yeni yönetmenlere zorbalık yapmaktan hoşlanıyordu. Joel Coen, 1985 tarihli bir Times makalesinde “Bu ikinci sınıf saçmalıklarına bir son verelim, burası artık NYU değil” dediğini hatırladı. “Bir defasında ondan sadece beni eğlendirmek için bir şey yapmasını istedim ve o da 'Joel, bu lanet film sadece seni eğlendirmek için' dedi.”

Filmin kritik başarısından sonra – Bay Walsh, En İyi Erkek Oyuncu Performansı dalında ilk Independent Spirit Ödülü'nü kazandı – Coen kardeşler, Bay Walsh'u ikinci filmleri “Raising Arizona”da küçük bir rol için geri getirdiler.

Bu filmde Nicolas Cage ve Holly Hunter'ın yanı sıra daha sonra Coen Kardeşler'in müdavimi olan ancak Bay Walsh olmayan John Goodman da rol aldı. Bay Goodman'ın da katılımıyla Bay Walsh, Janus Films'in “Blood Simple” baskısı için yaptığı röportajda “onların oyuncu seçimi ihtiyaçları artık beni ilgilendirmiyor” dedi.

Michael Emmet Walsh, 22 Mart 1935'te Ogdensburg, NY'de doğdu. Babası Harry Maurice Walsh Sr., Vermont-Quebec sınırında gümrük memuruydu; evi annesi Agnes Katherine (Sullivan) Walsh yönetiyordu.

Bay Walsh, Swanton, Virginia'nın kırsal kesiminde büyüdü ve New York'un kuzeyindeki yakınlardaki Clarkson Üniversitesi'ne gitti ve burada sahne prodüksiyonlarıyla uğraşırken işletme alanında lisans derecesi aldı.

“Orada iyi bir fakülte danışmanım vardı ve şöyle dedi: 'Oyuncu olman gerekip gerekmediğini merak etmek için neden 40 yaşına kadar bekleyesin ki?' Şimdi ondan kurtulun ya da öğrenin!'” dedi Bay Walsh, 2011 yılında Los Angeles'taki Sessiz Sinema'da yapılan bir röportajda. “Ben de New York'a gittim.”

Oyunculuk eğitimini Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi'nde ve daha az resmi olarak New York tiyatrolarında aldı. Bilet almaya parası yetmediği için devre arasında kalabalığın arasına karıştı.

“Her zaman boş bir alan vardı. Ve sen her şeyi görüyorsun!” dedi. “Muhtemelen Annie Bancroft'u Patty Duke ile 'Mucize İşçi'de 40 kez izlemişimdir; Sidney Poitier'le birlikte “Güneşte Kuru Üzüm”. Ben de onu izledim.”

Üç yaşındayken geçirdiği mastoid ameliyatından bu yana sol kulağı sağır olan Bay Walsh, kesik Vermont aksanıyla şunları söyledi: “Shaw, Shakespeare ve Molière'i yapmayacağım açıktı; konuşmam çok kötüydü. ” .”

“İnsanlar bir sonraki Pacino olmaya çalışıyor,” diye devam etti, “ya da bir sonraki Meryl Streep ya da ona benzer bir şey; bunu yapmak istemiyorlar. Yeni bir şey istiyorlar, farklı bir şey; seni istiyorlar! Oyuncular da bunu anlamakta zorlanıyor: “Bu yüzden kim olduğumu ve başka kimsenin yapamayacağı şeyleri yapabileceğimi bulmam gerekiyordu.”

Yaklaşık on yıl boyunca Kuzeydoğu'daki bölgesel tiyatrolarda sahne aldı ve ardından Al Pacino'nun başrol oynadığı “Bir Kaplan Kravat Takar mı?” (1969) adlı oyunla Broadway'deki ilk çıkışını yaptı.

Televizyon reklamlarındaki bazı roller, aynı yıl “Midnight Cowboy”da adı geçmeyen bir role yol açtı. Daha sonra Arlo Guthrie'nin “Alice's Restaurant” şarkısının Arthur Penn tarafından uyarlanan film uyarlamasında G Grubunun öfkeli ve anlaşılmaz Çavuşu rolünü üstlendi.

Sonraki elli yıl boyunca yaklaşık 120 film rolü ve hatta daha fazla televizyon rolü vardı. Eleştirmenler bunu fark etti: “Slap Shot” (1977) filminde “alaycı bir küçük kasaba spor yazarı”, “The Jerk” (1979) filminde “çılgın bir keskin nişancı”, “çok içki içen, kendini beğenmiş ve işbirlikçi bir polis gazisi” idi. “Blade Runner”da (1982) ve “Sıradan İnsanlar”da (1980) “hoş olmayan bir yüzme antrenörü”.

LA Weekly için 2011'deki bir profilde, eleştirmen Nicolas Rapold, Bay Walsh'u “ikinci muz işinde mükemmel bir eski profesyonel” olarak nitelendirdi.

Sessiz Sinema Tiyatrosu röportajında ”Benim işim gelip hikayeyi ileriye taşımak” dedi. “Gösteriyi yıldızlar yönetmiyor… Ben de Redford, Newman, Dustin veya herhangi biriyle geliyorum ve onlara topu atıyorum, onlar da topu geri atıyorlar ve bu bir ileri geri tenis maçına dönüşmeye başlıyor, hepsi bu. Her şeyi dinamik kılan da bu.”

“Ve ben filmi ileriye doğru itiyorum” diye ekledi. “Emmet Walsh'u istemiyorlar. Otobüs şoförü istiyorlar. Bir polis memuru istiyorlar. Emmet Walsh polisi istemiyorlar. Sadece kendimi yüceltmeye ve oraya girip bunu yapmaya çalışıyorum.

Bay Walsh yeteneğine güveniyordu ve bunun stresli film yapımcıları için ne kadar değerli olduğunu biliyordu. “Bir şeyin reklamını yapıyorsunuz ve on iki sorununuz oluyor; Eğer bana sahiplerse sadece 11 sorunları var.”

Standartların altındaki materyalleri öne çıkarma yeteneği nedeniyle yönetmenlerin onu aradığını söyledi. “'Bu çok saçmalık, Walsh'u getirin' dediler. En azından bunu inandırıcı kılıyor.' Ve bu işlerden birçoğunu aldım.

Yorumlar bunu yansıtıyordu. Bay Walsh, “Pittsburgh'u Kurtaran Balık” (1979) filmindeki “iyi bireysel performansı” ve “The Best of Times” (1986) filminde “güvenilir yetenek” gibi diğer unutulabilecek filmlerde sıklıkla tanındı.

Bu onun hiçbir zaman başarısız olmadığı anlamına gelmiyor; “Vahşi, Vahşi Batı” (1999) filminde rol alması Bay Ebert'in Stanton-Walsh kuralını “geçersiz” olarak değerlendirmesine yol açtı.

Bay Walsh, 2018 yılında “Blade Runner”daki rol arkadaşı Harrison Ford tarafından Karakter Oyuncusu Onur Listesi'ne alındı. Aynı törende Başkanlık Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne de layık görüldü.

2019 yapımı “Knives Out” filmi ve Showtime dizisi “American Gigolo”nun 2022 bölümü de dahil olmak üzere son yıllarda oyunculuk yapmaya devam etti.

Bay Walsh'un hayatta kalan kimsesi kalmadı. St. Albans ve Culver City, Kaliforniya'da yaşadı.

Komedyen Gilbert Gottfried'e podcast'inin 2018'deki bir bölümünde kendi çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Orada pek çok şey var. Hepsi “Hamlet” değil. Ama hiçbirinden utanmıyorum.”

Bay Walsh, 1989 yılında Drama-Logue adlı ticari gazeteye verdiği bir röportajda, “Rollerin tamamı sizin çocuklarınızdır” dedi. “Son kürek dolusu toprağı da attıklarında bunlar benim mezar taşım olacak.”

Alex Traub raporlamaya katkıda bulunmuştur.