Bonnie Raitt, sonunda bir söz yazarı olarak tanınan Grammy’lere gidiyor

Hasan

Global Mod
Global Mod
Bonnie Raitt, Pazar günü Los Angeles’ta düzenlenen Grammy’lere yabancı değil. 1979’dan beri bunlardan 10 tane kazandı ve aynı zamanda uzun süredir devam eden, kendi kendini yöneten bir rock kariyerinin modeli olan bir müzisyene yakışır şekilde şovda sık sık sunuculuk yapıyor ve performans sergiliyor.

Raitt hiçbir zaman hit single’lara veya gösteriye güvenmedi; Bunun yerine, karmaşık duygular hakkında samimi bir şekilde konuşmak için blues, country, soul ve rock’tan yararlanan bir sesin sakin gücüne güveniyor. Mütevazı ama ısrarcı olan Raitt, onlarca yıllık albüm kaydı ve turneye çıktı, 3.000 kişilik sinemaları sattı ve düzenli olarak festivallerde oynadı. Adele ve Bon Iver gibi müzisyenler onun repertuarından yararlandı ve genç müzisyenler, özellikle kadınlar, grup lideri ve yapımcı olarak ona örnek oldular.

73 yaşındaki Raitt, uzun zamandır bir şarkı mucidi ve yorumcusu olarak biliniyor, ancak albümlerinin çoğunda kendi albümleri de var. Bu yıl dört Grammy adaylığı, şarkı yazarlığı için ilkini içeriyor. 2022 albümleri Just Like That…’in başlık şarkısı, Yılın Şarkısı ve En İyi Amerikan Kökleri Şarkısı dallarında aday gösterildi. Kalp nakli hakkında sessiz, samimi bir parça; Oğlunu kazada kaybeden bir anne, alıcıyı karşılar ve çocuğunun kalp atışlarını yeniden duyar.

Müebbet hapis cezasını çekmekte olan ve hapishanenin bakımevinde çalışan bir mahkûmun seslendirdiği “Just Like That” ve “Down the Hall” şarkısı, 2015’te Kovid’den ölen samimi, özlü karakter çalışmaları ustası John Prine’ın etkisini gösteriyor. 2020. Raitt’in her zaman konserde söylediği “Angel From Montgomery” şarkısını yazdı.

Raitt, California, Marin County’deki oturma odasında yaptığı bir video röportajında gökkuşağı renginde bir kıyafet giydi ve şarkı yazarlığı, özerklik ve ödül törenlerinde mutlu kazalar hakkında konuştu. Aşağıdakiler röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Halihazırda birçok Grammy Ödülü kazandınız, ancak “Just Like That” şarkı sözü yazarı olarak ilk adaylığınız. Onlarca şarkı yazmış biri için biraz geç kalmış gibi.

Bu şarkının bu yıl aday gösterilmesini hiç beklemiyordum. Ama şarkıyla çok gurur duydum, özellikle de John Prine’dan çok ilham aldığı ve onu kaybettiğimiz için. Her kayda kalbimi ve ruhumu koyuyorum ve hangisinin yankılanacağını asla bilemiyorum. Ama seyirciye bakınca insanların gerçekten duygulandığını söyleyebilirim.

Şarkıyı yazmaktan bahset. Gitarda parmakla çalmakla başladığını söylemiştin.

Türkülerimi genellikle klavyede yazarım. Muhtemelen ders aldığım için daha özgür, daha esnek görünüyor. Sahip olduğum gitar tarzı gerçekten yerli, ilkel halk gitar akorları ve o eski blues yalıyor.

Bu sefer yazmak istedim ama kişisel hayatım hakkında değil çünkü bunu gerçekten kapsıyordum. Söyleyecek başka bir şeyim yoktu. Bu yüzden bir hikaye arıyordum.

Ve tamamen beklenmedik bir şekilde bu haber programını gördüm. Bu kadını bir film ekibiyle oğlunun kalbini alan adamın evine kadar takip ettiler. Boğazımda bir yumru vardı – çok duygusaldı. Ve sonra yanına oturmasını istediğinde ve başını göğsüne koyup kalbini dinlemek isteyip istemediğini sorduğunda – bugüne kadar hikayeyi boğulmadan anlatamıyorum çünkü bana çok dokundu.

Bir süre müziksiz yazdım. Hem “Down the Hall” hem de bunun sözleri üzerinde çalıştım. Sanki bu iki şarkının daha büyük bir amacı varmış gibi. Her şarkıda çok önemli olan o dizelerin kafamda canlanmasına izin vermek benim için bambaşka bir süreçti.

Her zaman yazmıyorum. Yani bu şekilde sarsıldığınızda neredeyse bütün bir bedene, ruhsal, duygusal, fiziksel bir duyguya sahip olmak gibi. Ve müzik – aşılar hazır olduktan sonra, rekoru yazın altı ay önce kaydetmeye ve yola geri dönmeye karar verdim. Bu, şarkıyı gerçekten bitirme baskısını artırdı. Ben de orada oturdum ve akustik gitarımı çaldım. Ve o noktada John’u yeni kaybetmiştik ve ben onu kalbimde hissetmiştim. Parmağımı çalmaya yeni başladım ve sözler önümdeydi ve şarkı, üzerinde düşünmeden içimden akıp gitti.

Grubun tartışmasız lideri olan kadın olarak birçok genç sanatçıya rol model oldunuz.

Maria Muldaur bunu bana yıllar önce söylemişti. Beni grubumla Woodstock stüdyosunda Give It Up yaparken gördükten sonra aslında solo bir oyun olabileceğine karar verdi. Ve son 10 yıllık Americana etkinliklerinde, Brandi Carlile gibi diğer tüm kadınlarla tanıştım ve bana müziğimi ve sahip olduğum etkiyi dinleyerek büyüdüklerini söylediler.

Ama bunu düşünmek benim için zor çünkü zayıf ve zayıf yönlerimi biliyorum. Hâlâ kendimi muhtemelen ulaşamayacağım bir standarda bağlıyorum. Ama insanlar benim hakkımda güzel şeyler söylediğinde gerçekten müteşekkirim.

Çok gençken çok zorlayıcı bir pozisyon. Ama 20 yaşımdan beri kendi kendimin patronuyum. Warner Bros.’a gittim ve ‘Bana ne giyeceğimi, işi ne zaman bitireceğimi, kiminle çalışacağımı ve neyi kaydedeceğimi söyleyemezsin’ dedim. Ama kayıtlarımı çıkarırsan kıçımı patlatırım.” Ve onlar da buna uydular. Şimdi kimsenin bana ne yapacağımı söylemesini hayal bile edemiyorum.

Ve müzik zevkimi geçersiz kılacak biriyle yaşayamam. Her zaman beni üreten ve düzenlemelere karar vermeyen, ancak stüdyoda ortak olarak benimle çalışan birini seçtim. Bu yüzden bazen birine yapamayacaklarını söylemek zorunda kaldığımda, yapımcı ortağımı benim adıma bir şeyler söylemesi için kullanırdım. Canlı bir grup lideri olarak, bazen kendimi, kendim çalamadığımda istediğim bir şeyi açıklamak için kelimeler bulmaya çalışırken ince bir buzun üzerinde buldum.

Zor olan, ne istediğimi bilmem. Neyin işe yaramadığını biliyorum. Hangi yönü sevdiğimi biliyorum. “Biraz daha böyle çal” diyebilirim ama bunu, birinin neşesinden veya hissetme yeteneğinden uzaklaşmadan söylemenin yolu bu.

Konserlerinizde tamamen rahat ve rahat görünüyorsunuz ama binlerce kişinin önünde sahnedesiniz. Tempo, zamanlama, teatrallik hakkında düşünüyor musunuz?

Her nasılsa, bir şovu nasıl bir araya getireceğimi yeni öğrendim. Canlı performans sergilemekten daha iyi bir şey yoktur. Bu sadece yapmak için doğduğum bir şey. Ve bir şov hazırladığımda, bazı şakacılar için yer bırakıyorum. Bu enstrümanların her birinde aslara sahip olduğunuzu ve onlarla biraz eğlenecek kadar pratik yaptığımızı bilmek her gece bir keyif. Ve seyircilerin bir müzik kutusu şovu izlemek için orada olduklarını düşünmüyorum. Benimle nereye istersem oraya gelirsin. Sahnede hayatımdaki herhangi bir yerden daha rahat hissediyorum. Keşke sahne arkasında olduğum kadar rahat olsaydım.

Ödül törenleri ve festivaller pek çok sanatçının birbiriyle tanışması için ender fırsatlar gibi görünüyor.

Sanırım hepimiz şekerci dükkanındaki bir çocuk gibi sahne arkasındayız. Grammy’lerle ilgili en sevdiğim hikaye, Staples Center’daki öğleden sonraki törende metal detektöründen geçmekti. Slipknot’ta iki adam arasında sıradaydım ve arkamdaki adam sanki bir çeşit Hannibal Lecter maskesi takmış gibiydi ve “Müziğinizi gerçekten seviyorum!” Slipknot adamlarının beni tanımasını beklemiyordum. Bilirsin, belki “annem seni seviyor” gibi bir şeydi ama o açıkça bir hayrandı.

Ve bu kadar insanın gelip bunu söyleyeceğini hiç beklemiyordum. Dave Grohl’a ne kadar Foo Fighters hayranı olduğumu söylemek zorunda kaldım ve o kırmızı halıda çok şaşırdı. Pharrell Williams, NERD ile birlikteyken, Grammy’deki yerime dönerken beni tuttu ve “Ne zaman birlikte bir şeyler yapmak istersen…” dedi.

1989’da Yılın Albümü ödülünü kazanan LP’nizin tema şarkısı “Nick of Time” ölümlülük gerçeğiyle ilgiliydi ve şimdi “Down the Hall” ve “Just Like That”.

Evet ve bu rekoru sadece iki yılda kaybettiğim arkadaşlarıma adadım. Sadece dayanılmaz bir kayıptı. İntiharlar, aşırı dozda uyuşturucu, kanser, covid. İklimle, Ukrayna’yla, rapor bile edilmeyen Somali kıtlığıyla, sınırdaki göçmenlerin durumuyla ve Suriyeli mültecilerle olan biten inanılmaz. Demek istediğim, hiç olmadığım kadar cesaretim kırılmış ve kalbim kırık olmamıştı. Savaşmaya devam edeceğim.

İnsanlar “Pekala, neden politik müzik yapmıyorsun?” diye soruyor. Çoğu dayanılmaz. Politikamı sahnede vaaz etmemeye gerçekten dikkat etmeye çalışıyorum çünkü orada benimle aynı fikirde olmayabilecek birçok insan olduğunu biliyorum ve onlar müziği dinlemek için oradalar. Bu yüzden yolcu salonunda bir masamız var ve her biletten bir dolar indirim yapıyoruz.

“Hell to Pay” ve “The Comin’ Round Is Going Through” gibi politik olan birkaç şarkım var – daha fazla bekleyemezdim. Ancak insanlar arasındaki siyaset ve aşk ilişkileri de bir o kadar hassas ve ilginç açılardan gündeme getirip yazmak kadar önemli.