“'Damsel' İncelemesi: Bir Başka Güçlü Kadın Başrol”

Shib

Global Mod
Global Mod
“The Maiden”ın başında genç bir kadının sesi “Kahraman şövalyenin zor durumdaki genç kızı kurtardığı şövalyelik hikayeleri vardır” diyor. “Bu onlardan biri değil.”

Tanrıya şükür, alaycı ve belki de biraz dikkatsizce düşündüm. Kafamın bir yerinde Miranda Priestly'nin sesini duydum: Güçlü kadın başrol mü? Çığır açıcı.

Ben de kavgacı bir kadın kahramanı en az bir sonraki kişi kadar severim, ama o ayakla liderlik etmek, biz bu değiliz diğer Kızlar, biz havalı kızlarız; bu bana sıkıcı gelmeye başladı. “Küçük Kız” fena değil ama biraz sevimsiz geliyor. Dan Mazeau'nun senaryosundan Juan Carlos Fresnadillo (“28 Hafta Sonra”) tarafından yönetilen film, Millie Bobby Brown'ın, babası (Ray Winstone) ve üvey annesi (Angela) tarafından yönetilen fakir bir krallığın prensesi Elodie rolünde oynadığı bir aksiyon filmi. Bassett) yönetiliyor. . Çok daha zengin bir imparatorluğun yakışıklı prensiyle evlenmeyi kabul eder, ancak işin içinde çok daha kötü bir şeyin olduğunu keşfeder.

Damsel'de bazı çekimler de dahil olmak üzere bana son zamanların en iyi feminist aksiyon filmlerinden biri olan Hazır ya da Değil'i hatırlatan unsurlar var. Bu 2019 filminde, kadın kahraman zengin bir aileyle evlenir, ancak aile geleneklerinin sabaha kadar hayatta kalabilmek için katlanmak zorunda olduğu oldukça korkunç bir ritüeli içerdiğini keşfeder. Bu olay örgüsü benzer, ancak Robin Wright'ın kraliçe olduğu ve ejderhaların da olduğu bir masal krallığında. (Ayrıca biraz “Eyes Wide Shut” filmini anımsatan bir film de var ama o türden bir film değil.)

Elodie, Disney tarzı modern bir prenses: ata binebilen, kitap okuyabilen, bir haritanın şifresini çözebilen ve bir tuzağı kurnazlıkla alt edebilen akıllı bir kız. Becerikli ve güçlüdür ve nasıl kaçacağını bulmaya çalışırken çok zaman harcıyor. Filmin başında itaatkar ve yardımseverdir ve korse giymektedir; Sonuçta çok daha küçük bir etek giyiyor ve hiçbir saçmalığa izin vermiyor. Kısacası kendini gerçekleştirmişti.

Bunların hiçbiri ilk bakışta kötü değil. Ailelerini seven, isteyerek sorumluluk alan ve korkularıyla yüzleşmeyi öğrenen kadın kahramanların olması güzel. Bu özellikle “Damsel”i izleme olasılığı en yüksek olan demografik grup da dahil olmak üzere daha genç bir izleyici kitlesi için geçerli: Brown'ı gizemli elf olarak seven “Stranger Things” hayranları. Ejderhaların ve kalelerin olması da güzel.

Ancak film arzulanan çok şey bırakıyor. Netflix için yapılmış bu tür filmlerde genelde olduğu gibi görsel efektler elbette ucuz görünüyor. Ancak asıl sorun tempoda yatıyor: Bizi şoka hazırlayan ilk bölüm hızla ilerliyor. Bu, büyük değişimin erkenden geldiği ve filmin büyük kısmının Elodie'nin kendi hayatta kalma yolunda tuhaf bir şekilde tekrarlanan engelleri aşmasından ibaret olduğu anlamına geliyor. Tolere edilemeyecek olan şey, bu bölümün çok uzun sürmesi ve çok az çeşitlilik sunmasıdır. Ve ilk etapta neden bu duruma yakalandığını anladığımızda, getirisi kıyaslandığında zayıf görünüyor.

Her şeyden önce “Küçük Kız”, stüdyoların hâlâ “güçlü bir kadın başrolün” bir filmi iyi yapmak için yeterli olmadığının farkına varmadığının kanıtı. Daha fazlası gerekiyor: güçlü yardımcı karakterler, güçlü bir olay örgüsü, bir filmi izleyiciler için neyin ilginç kıldığına dair güçlü bir anlayış. Güçlü bir kadın başrol bile gerçek arzulara ve zayıflıklara sahip bir kişi olmalıdır; Her zaman doğru seçimi yapan iki boyutlu bir kadın kahraman hırslıdır ancak tamamen inandırıcı değildir. Genç izleyici kitlesinin ancak fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak güçlü olduğunuzda gerçek bir kahraman olabileceğinizi öğrenmesinin pek bir faydası olmuyor. Bu da yaşlı bir kişi için pek yardımcı olmaz.

hizmetçi
Korku, sıkıntı ve tehlike sahneleri için PG-13 olarak derecelendirildi. Gösterim süresi: 1 saat 48 dakika. Netflix'te izleyin.