“Doja Cat, ‘Demons’ ve Diğer 12 Yeni Şarkıyla Horror Rap Yapıyor”

Hasan

Global Mod
Global Mod
Doja Cat’in yakında çıkacak albümü Scarlet’in son teklisi “Demons” arsız, şişirilmiş bir hoparlör kalitesiyle dolu. “Ceplerim doluyken şeytanlarım nasıl görünüyor?” Şiirlerde daha hafif ve daha gaddar bir tona geçmeden önce cüretkar, tiz bir sesle bağırıyor. (“Sen kimsin ve onlar ne? İğrençsin!”) “Şeytanlar” aynı zamanda Christina Ricci’nin ve kırmızı gözlü bir canavar gibi ortalıkta dolaşan çok ürkütücü bir Doja’nın başrol oynadığı, korku filminden ilham alan bir video da içeriyor. Diğer pop yıldızları nefret edenleri görmezden geliyor; Doja onu kovuyor. LINDSAY ZOLADZ

Nicki Minaj, “Seni Son Gördüğümde”

Nicki Minaj genellikle pişmanlıklarını veya endişelerini kabul etmez. Ama gitar baladı ile acıklı rap arasında gidip gelen “Seni Son Gördüğümde” şarkısını söylüyor. “Keşke senin için her şeyi yapacağımı söylemeyi düşünseydim / Belki seni sıkacağımı düşündüğüm için seni uzaklaştırdım” diye şarkı söylüyor ve hatalı olanın kendisi olduğunu kabul ediyor. JON PARELES

Janelle Monáe ile Teezo Touchdown, “Düşündün”

Vurmalı, üçlü ağırlıklı rock’tan, hızlı hip-hop kelime oyunları içeren bir balada dönüşen “You Thinkd”de çok sayıda yanlış değerlendirme var. Teezo Touchdown rap yapmakla şarkı söylemek arasında gidip geliyor; Monáe melodik ve şöyle söylüyor: “Daha iyi olduğumuzu düşünmüştüm.” Şarkı her iki taraftaki bir bölünmeyi anlatıyor: kaçırılan fırsatlar, yanlış anlaşılmalar, karşılanmayan ihtiyaçlar, hepsi pop’a yoğunlaşmış. PARELES

Blankfor.ms, Jason Moran ve Marcus Gilmore, “Sekizinci Poz”

Blankform.ms olarak bilinen New Yorklu besteci ve müzisyen Tyler Gilmore, bozuk bant döngüleri, analog sentezleyiciler ve eski bir spinet piyanoyla müzik yapıyor. Geçtiğimiz günlerde yapımcı Sun Chung kendisinden caz doğaçlamacılarından oluşan bir albüm yapmasını istedi ve ilk çağrısı New England Konservatuarı’ndaki eski öğretmeni piyanist ve besteci Jason Moran’a oldu. İkincisi davulcu Marcus Gilmore’du. Bu ikisi dünyadaki en iyi doğaçlamacılar arasında yer alıyor: ilk denemede etkileyici bir ekip. Yeni albümleri “Refract”ta üçlü, silah arkadaşlarını doğaçlama yapmaya teşvik eden Blankform.ms tarafından bestelenmiş öğeler ve hazırlanmış döngülerle medya ve tarzlar üzerinde çalışıyor. “Eighth Pose”, hızlandırılmış bir Aphex ikiz parçası gibi, gergin, karmaşık bir synth cümlesine yerleşiyor; Moran bunu piyanoya kaydediyor ve onunla çalıyor, Gilmore ise sıkıştırılmış efektlerin yönlendirdiği gergin bir davul ritmi ekliyor. GIOVANNI RUSSONELLO

Kenya Grace, “Yabancı”

Kenya Grace’in “Strangers”ta, 21. yüzyılda romantizmin çoğu zaman hayalet görüntülerle sonuçlandığına dair fısıldadığı ağıt, hızlı kırılmaların flört heyecanlarına eşit olması. Parçanın şarkıcısı, söz yazarı ve yapımcısıdır. “Her şeyin değiştiği/cevap vermediğin ve yabancılara geri döndüğümüz rastgele bir gece.” “Herkes tek kullanımlıktır” hissini söylerken perküsyon ilerledikçe Synth mırıldanıyor. PARELES

Jeff Rosenstock, “Hala U Olacak mısın?”

Long Island doğumlu punkçı Jeff Rosenstock, yeni albümü Hellmode’un jet motorlu açılış parçası Will U Still U’da aşkın sınırlarını test ediyor. Ben batırdıktan sonra, (küfür kullanarak) akılda kalıcı, yersiz derecede iyimser bir melodiyle “Beni hâlâ sevecek misin?” diye sordu, ardından ilişkisindeki sıkıntıları hızlıca özetledi. Şarkının rahatlatıcı finalinde, bu nakaratı yüksek sesle haykıran ve endişeli bir dayanışma içinde yumruklarını döven bir koro ona katılıyor. ZOLADZ

Oneohtrix Point Never, “Hafif Aydınlatılmış Bir Yol”

Oneohtrix Point Never, The Weeknd’de yapımcı olarak görev yapan, Uncut Gems’in sıra dışı film müziklerini yaratan ve aynı zamanda kendi albümlerinin yapımcılığını üstlenen besteci ve beyin Daniel Lopatin’dir. “A Barely Lit Path”, “sizin evinizden benimkine zar zor aydınlatılmış bir yol” tasavvur eden işlenmiş vokallerle saygılı, elektronik tonlu bir ağıt olarak başlıyor. Daha sonra sözsüz dönüşümlerden oluşan bir çoklu evrenden geçer: titreşen sentezleyiciler, görkemli yarı barok yaylı çalgılar orkestrası, sentezleyici arpejlerinin eşlik ettiği bir koro ve kademeli, sanal bir dekreşendo. Aynı anahtarda olduğu sürece kesinlikle her şey olabilir. PARELES

Peter Gabriel, “Aşk İyileştirebilir (Parlak Taraf Karışımı)”

Çıngırak çınlayan ostinatolar, gırtlaktan çellolar ve çok yönlü yankılarla geniş bir ses tasarımı, Peter Gabriel’in yavaş yavaş büyüyen I/O albümünden yeni bir parça olan Love Can Heal’daki endişeli ama kararlı iyimserliğinin altını çiziyor. Şarkı söylemesi, her zamanki grileşen ses kısıklığının yerini mütevazı bir tenor alıyor; bir koro ona katılıyor ama şarkı hala kırılgan. PARELES

Jason Hawk Harris, “Ürdün ve Nil”

Nehirler ve nesiller hakkında sakin, mistik bir şarkı olan Jason Hawk Harris’in rustik büyüsü “Ürdün ve Nil”in melodisi, Appalachian hissini taşıyor. Bir org ve yaylı bölümü, İncil’deki imgelerle süslenmiş kararlı bir iyimserlik şarkısını söylerken güçlü akorlar sağlıyor: “Kendimi ağır hissediyorum ama ışığı görüyorum/Bir dünya karanlık ama uçurumum parlak,” diye söz veriyor . PARELES

Lauren Mayberry, “Uyanık mısın?”

İskoç elektropop grubu Chvrches’in solisti Lauren Mayberry’nin ilk solo single’ı, Tobias Jesso Jr. ile yazılmış, gece korkularını ve cevaplanmamış soruları anlatan seyrek, hüzünlü bir piyano baladı. Mayberry, “Uyanık mısın? Tenimde bir üzüntü hissediyorum” diyor, sesi melankolik ama mesajının yanıtlanacağına dair hafif bir umut taşıyor.

Maria BC, “Amber” ve “İzleyici”

Parıldayan elektronikler, çınlayan gitarlar ve yükselen vokal armonileri, yakınlık üzerine meditasyon yapan iki birleşen şarkı olan “Amber” ve “Watcher”da bir araya geliyor: Maria BC, “Your kokun şimdi üzerimde / Duyuların beni dışarı çekiyor” şarkısını söylüyor. “Saklanacak yer yok, yanlış yok.” Mutlulukla saran ve tevazu dolu. PARELES

Kris Davis, “Dolores” (1’i Alın)

“Dolores”, Wayne Shorter’ın Miles Davis Quintet’in müzik yönetmeni olarak görev yaptığı süre boyunca yazdığı en bulaşıcı şarkılardan biri. Ancak bu, bir doğaçlama seansında ya da canlı bir performansta söylendiğini duyacağınız (birçok) kısa şarkıdan biri değil. Belki de toplu dur-kalk melodisinde korkutucu bir şeyler vardır; yapısının merkezsizliği; ya da beşlinin onu 1966’daki klasik kayıtta ne kadar mükemmel çaldığını. Bunların hiçbiri piyanist ve besteci Kris Davis’i korkutmuyor. Güçlü ama esnek ritim, parçalanmış melodi çizgileri ve cesur etkileşim (bu) Davis’e, özellikle Diatom Ribbons projesinde doğal olarak geliyor. Bu topluluğun beş parçalı versiyonuyla Village Vanguard’da canlı olarak kaydedilen yeni albümde grup, konuya girmek için zaman harcıyor: basçı Trevor Dunn birkaç referansta bulunuyor, davulcu Terri Lyne Carrington ağır bir tek ritim sağlıyor ve sonunda Julian Lage’nin gitarı melodiyle boğuşmak için Davis’in piyanosuna katılıyor. Eğer Lage solosunda bundan saparsa uzaklara gider ve grup da onunla birlikte gelir. RUSSONELLO