GlobalWafers ve Toshiba, Yarı İletken Üretimini Genişletiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
GlobalWafers ve Toshiba, Yarı İletken Üretimini Genişletiyor Çip meşakkati, son birkaç yıldır teknoloji şirketleri ve bilhassa tüketiciler için makûs bir haber kaynağı oldu. Uygun haber şu ki, sanayi bu yüksek talebe yavaş yavaş ahenk sağlıyor ve hatta daha esnek bir tedarik zinciri oluşturmak için sayısız adım atılıyor.

GlobalWafers geçtiğimiz günlerde toplam 100 trilyon Tayvan Doları (yaklaşık 3.6 milyar dolar) sermaye harcanması olan bir projeyle üretim kapasitesini 2024 yılına kadar artıracağını duyurdu. Yarı iletken üreticisi, Alman wafer tedarikçisi Siltronic’i 4.98 milyar bedelle devralmayı istemişti ve bu teşebbüs başarısız oldu. Görünüşe göre şirket, üretim kapasitesini genişletmenin en düzgün yol olduğunu düşündü.

Fabrika pozisyonları da dahil olmak üzere genişleme planları hakkında daha fazla detayın Mart ayında açıklanması bekleniyor. GlobalWafers CEO’su Doris Hsu yaptığı açıklamada, şirketin ABD, Avrupa Birliği ve Asya’daki birkaç muhtemel fabrikayı değerlendireceğini söylemiş oldu. Her şey yolunda giderse, birinci üretim çizgileri 2023’ün ikinci yarısında faaliyete geçecek.

Öteki tarafta Toshiba, güç elektroniği için (power semiconductor) 300 milimetrelik disk plaka kapasitesini genişletmeyi planlıyor. Japon şirket, Ishikawa Eyaletinde 2024’te faaliyete geçebilecek yeni bir üretim tesisi inşa etmek istiyor. Bu genişlemeyle birlikte Toshiba, 2021’de sunduğundan 2.5 kat daha fazla kapasiteye ulaşacak.

Üretim kapasitesine devam eden yatırımların son birkaç ay içerisinde sınır safhaya çıktığını görüyoruz. Kısa vakit evvel Ford, devam eden çip kıtlığı niçiniyle çeşitli tesislerde üretimi kesmesi yahut askıya alması gerektiğini söylemiş oldu. Sony ayrıyeten PS5 sevkiyat varsayımını düşürmüştü. Birtakım teknoloji şirketlerini yöneten önderler durumun 2023’e kadar düzeleceğine inanıyor. Genel manada ise 2022 yılının ikinci yarısında besbelli bir düzgünleşme bekliyoruz.