Intel, 20 Milyar Dolarlık Dev Çip Üretim Tesisi Kuruyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Intel, 20 Milyar Dolarlık Dev Çip Üretim Tesisi Kuruyor Intel, gezegendeki en büyük silikon üretim tesisi olacağını söylemiş olduği 20 milyar dolarlık bir projenin birinci adımlarını attı. Columbus, Ohio’da kurulacak olan yarı iletken tesisi için 20 milyar dolara yakın yatırım yapılacak. Ayrıyeten alandaki inşaatın bu yıl başlayacağı ve tesisin 2025 yılına kadar faaliyete geçeceği söyleniyor.

Intel’in IDM 2.0 stratejisinin bir modülü olan Columbus sitesi, başlangıçta 1.000 dönümlük arsa üzerinde iki yonga fabrikasından oluşacak ve direkt 3.000 kişiyi istihdam edecek. New York Times, bu tesisin inşaat dalının yanı sıra yakındaki işletmeler için de ek istihdam yaratacağını yazdı.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, Time‘a verdiği demeçte, “Beklentimiz buranın gezegendeki en büyük silikon üretim yeri haline gelmesi. Silikon Vadisi’nin kurulmasına yardım ettik, artık Silicon Heartland’i yapacağız.” dedi.

Şirketin CEO’su, Çin’den gelen artan saldırganlık karşısında Tayvan çip üretimine (özellikle TSMC) epeyce fazla güvenilmemesi gerektiği konusunda ihtarda bulunmuştu. Pat Gelsinger ayrıca ABD hükümetinin yarı iletken finansmanı için ayırdığı 52 milyar doları sırf yerli şirketlere harcanmasını istedi.

Intel, 2022’de çip üretimine 25 milyar ile 28 milyar dolar içinde harcama yapmayı planlıyor. Teknoloji devi Eylül ayında Arizona’da iki gelişmiş çip fabrikasının temellerini atmıştı. Ayrıyeten Malezya’daki yeni bir üretim tesisine 7 milyar dolarlık yatırım yaptı. New Mexico operasyonlarına 3.5 milyar dolar ayrılacak ve İrlanda’daki 7 milyar dolarlık Fab 34 üretim tesisi birinci ekipmanına geçen hafta kavuştu.

Yakın vakitte rekor kâr bildiren TSMC ise 2022 yılında kapasite yükseltmek için 44 milyar dolar harcamayı planlıyor. Tayvanlı şirketin 5nm ve 7nm sınıfı yarı iletken üretiminde fiyat artışına gideceği söyleniyordu. Bu da CPU ve GPU fiyatlarını direkt olumsuz etkileyecek.