İşlemci ve GPU fiyatları 2022 Yılında Artış Gösterebilir

Leila

Global Mod
Global Mod
İşlemci ve GPU fiyatları 2022 Yılında Artış Gösterebilir AMD, Intel ve NVIDIA üzere üreticiler, yeni raporlara nazaran işlemci, GPU ve ASIC meblağlarını 2022 yılında artırmak zorunda kalacak. DigiTimes tarafınca bildirildiği üzere TSMC, yarı iletken üretim maliyetlerini esasen %10-20 oranında artırdı. Bu süreç ise teknoloji şirketlerini fiyat artışı yapmaya zorluyor.

AMD için hazırlanan rapor, TSMC’nin 7nm ve 5nm süreçleri üzerine inşa edilen tüm çiplerde bir fiyat artışı geleceğini ortaya koyuyor. AMD’nin RDNA 2 mimarili RX 6000 ekran kartlarıyla ilgili rastgele bir detaydan bahsedilmedi, lakin bu GPU’lar bildiğiniz üzere Tayvanlı şirketin 7nm süreciyle üretiliyor.

Öte taraftan NVIDIA’nın RTX 40 “Ada Lovelace” ekran kartlarının TSMC 5nm üretim teknolojisine dayanacağına dair bilgiler geliyor. DigiTimes ayrıyeten NVIDIA’nın 2022’den itibaren RTX 40 serisi ekran kartları için uzun vadeli 5nm silikon siparişleri için TSMC’ye ön ödeme yaptığını bildirmişti. Yani fiyat artışları direkt GeForce ekran kartlarını da etkileyecek.

Intel, muhtemelen bu değişikliklerden en az etkilenen şirket olacak. Bildiğiniz üzere mavi takımın kendi yarı iletken üretim tesisleri mevcut. Lakin bir daha de Intel’in birfazlaca niçinden dolayı fiyatları artırdığı bildiriliyor. Birinci niye, direkt TSMC’ye dış kaynaklı olarak sağlanan çiplerle ilgili. TSMC meblağlarını büyük bir farkla artırdığından, Intel’in tüketiciye daha yüksek fiyatlar yansıtmasını bekleyebiliriz. Ek olarak Arc Alchemist serisi ekran kartlarının TSMC 6nm üretiminden faydalandığını belirtelim.

Tüm bunlardan dolayı 2022 yılı bir bütün olarak PC sanayisi için makûs bir yıl olabilir. Bunun yanında PC talebinin bu çeyrekten itibaren yavaşlayacağı söyleniyor. Lakin beraberinde ve CPU ve GPU’lar üzere kritik bileşenlerin meblağları artmaya devam edecek.