“’Joan Baez Ben Bir Gürültüyüm’ İncelemesi: Nostaljinin Kaynağı”

Hasan

Global Mod
Global Mod
Şarkıcı Joan Baez, ebeveynlerine yazdığı bir mektupta, babasının istismarına ilişkin bastırılmış anıları hatırlama çalışmasını “hatırlamanın yıpratıcı görevi” olarak tanımlıyor.

Anne ve babasının itiraz ettiğini söylediği bu deneyimi, “Joan Baez Ben Bir Gürültüyüm” adlı yeni belgeselde yer alıyor. Karen O’Connor, Miri Navasky ve Maeve O’Boyle’un yönettiği bu hüzünlü filmde Baez, müzisyen ve siyasi aktivist olarak 60 yıllık kariyerini tamamlarken bu “kemik kıran” sırları açığa çıkarıyor.

82 yaşındaki Baez sorunlarıyla yüzleşmiş gibi görünüyor. Başlangıçtaki şöhreti ve Bob Dylan’a olan bağlılığı konusunda açık ve kendisi “dünyayı kurtarmakla meşgulken” oğlunun onun yokluğunu hissettiğini itiraf etmesinden pek de etkilenmedi.

Belgeselde altın madeni malzeme var: çizimler ve günlük kayıtları, konser görüntüleri, aile videoları ve eski fotoğraflar. Bu karışıma, terapi kasetlerinden birinden alınan ses kayıtları da dahil olup, istismar hakkındaki sarsılmaz itirafına zemin hazırlıyor.

Baez, annesinin deposunda bu eşyaların çoğunu yeniden keşfettikçe anıları canlanıyor, sanki biz de bu yolculukta ona katılıyormuşuz gibi. O’Connor, Navasky ve O’Boyle, Baez’e tam sinematik boyut kazandırmak için, bazen akıldan çıkmayan eskizlerini canlandırmak gibi yaratıcı görsel seçimler yapıyor.

Baez için sonuçta “I Am a Noise”da bir kararlılık duygusu var. Ve geri kalanımız için belgesel, geçmişle barışma konusunda etkili bir meditasyondur.

Joan Baez Ben bir gürültüyüm
Oylanmamış. Gösterim süresi: 1 saat 53 dakika. Sinemalarda.