John Luther Adams, Müzikte Dünya İçin Dua Etmek

Hasan

Global Mod
Global Mod
Ancak “Vespers” bir cenaze töreni değil, dualardır. Adams, bu bestenin bestelediği en hüzünlü ve en sert parçalardan biri olduğunu söylese de, yine de ebedi dünyanın ihtişamını kutluyor ve bazı müziklerinden daha melodik. “‘Okyanus’ ve ‘çöl’ Brucknerciyse,” diye önerdi, “bu neredeyse Mozartçıdır.”

Güzellik ve hüznün el ele giden bu dinamiği, kimyası “biz dünyayı daha fazla kirlettikçe daha da güzelleşen” bulut yapılarını betimleyen, yalnızca telli bir hareket olan “Night Shining Clouds”ta özellikle belirgindir. Adams. Bu, 1980’lerden beri duyulmayan bir Hawai kuşu olan son Kauai oo’nun karşılıksız kur yapma çağrısının soprano ortamı olan ıssız final olan “Hayalet Kuşun Ariası”nda da belirgindir.

Adams, “Soyu tükenmiş bir kuşun şarkısı ama yine de çok güzel” dedi. “Bir arkadaşım skora baktı ve ‘Elinde değil, JLA yapabilirsin, umutlu bir şekilde bitirmelisin’ dedi. ‘Jim, kuşun nesli tükendi’ dedim.”

Adams henüz ümidini kesmedi, ancak “bir tür olarak olasılıkların bizim için iyi olmadığını ve ne olursa olsun, en iyi senaryonun bile pek pembe olmadığını” kabul ediyor. Biden yönetiminin son zamanlarda çok sevdiği Alaska’da daha fazla petrol sondajına izin verme kararı “inanılmaz” dedi.

Adams’ın şu anda ayakta durduğu şey, öne çıkan ve yeni şekillerde çalışan daha genç bir aktivist grubu. Greta Thunberg örneğini izleyerek seyahati kısıtladı ve kaçınılmaz olduğunda daha bilinçli seçimler yaptı. “Vespers” ve “Night”ın arka arkaya prömiyerlerine -geçen hafta Chicago Lyric Opera’da açılan triptik “Proximity”deki rolüne- katılmak için uçmak yerine Albuquerque’den trene bindi.

Adams, “Benim neslimin onlara bıraktığı enkazı ayıklamak zorunda kalacak olan bu gelecek nesiller” dedi ve “biyolojinin – veya kazımızın – pişirilmesinin sınırları içinde bir arada yaşamanın ve yaşamanın yeni yollarını tasavvur edecek.” Ama her şeye rağmen onlara karşı bahse girmiyorum.”