Kulüp müziği ticari hale geldiğinde remiksler onu gerçek tuttu

Hasan

Global Mod
Global Mod
1990’larda eşcinsel görünürlüğünün artmasıyla elde edilen ilerlemeler AIDS’in neden olduğu tepkiyle karşılaştıkça, remiksler siyah gey alanlarda yetiştirilen müziğin daha büyük bir kültürel değere sahip olduğunu kanıtladı. Mesela Diana Ross’un “Workin’ Overtime (House Mix)” ile genç nesle hitap etmesi ve Jody Watley’nin “I’m the One You Need (Dead Zone Mix)” ile uğursuz bir cyborg’a dönüşmesi benim için bir şey ifade ediyordu. . ve Mariah Carey, “Anytime You Need a Friend (Dave’s Empty Pass)” ile caz, gospel ve ruhu çağrıştıran siyah müziğin tarihi bir yolculuğuna çıktılar.

Ayrıca remikslerin çoğunu da beğendim çünkü müziğe kendi maceranı seç yaklaşımını sunuyorlardı. Remiksler, bir şarkıyı radyo trendlerinin, pazarlanabilirliğin ve erkekler-kızlarla buluşan pop geleneklerinin dayatmalarından kurtarabilir. Örneğin Watley’in “When a Man Loves a Woman” şarkısı “When a Woman Loves a Woman” ve “When a Man Loves a Man” remiksleriyle yayınlandı.

En sevdiğim remikslerden biri Arthur Baker’ın Quincy Jones’un “Listen Up (Chakapella Dub Mix)” şarkısı. Baker, narkotik bir ses ortamı yaratmak için Chaka Khan’ın vokallerini kullanıyor. Karışım, sanki gelişini haber veren bir fırtına gibi derin bir bas gürültüsüyle başlıyor. Alışılmadık derecede kısık sesli bir Han feryat etmeye başlar. Şarkı söylemesi, Frederick Douglass’ın otobiyografisi Music of Enslaved People’da anlattığı sesleri anımsatıyor: “Bazen en sefil duyguyu en coşkulu tonda, en coşkulu duyguyu en sefil tonda söylüyorlardı.” Tekrar tekrar çığlık atıyor. yine, “aşık oldum.” Tekrarlanan ifadenin çılgınlığı deliliği çağrıştırıyor, ama ilişkilendirilebilir bir şekilde. Bu bana yüzeysel olarak bu kadar mantıksız görünen şeyi düşündürüyor: Etrafındaki daha geniş siyah topluluğa yabancılaşma riskini göze alan siyah eşcinsel bir kişi kalbinin açıklanamaz arzularını geliştirecek ayrı bir kimlik.

Diğer remiksler anlatılar oluşturur. Whitney Houston’ın Khan’ın 1993 tarihli imza şarkısı “I’m Every Woman”ın cover’ının “Every Woman’s Beat” remiksinde, yapımcılar David Cole ve C+C Music Factory’den Robert Clivillés, etkileyici bir hikaye yaratmak için Houston’ın vokallerini kullanıyor. Oz Büyücüsü’nün temasına benzer şekilde şarkının dış arzudan içsel tatmine olan yolculuğunu belgeliyor. Parçanın başında Houston, sanki arzuyla hareket ediyormuşçasına “istediğin her şeyi” tekrarlıyor. Sonra “Anladım” diye bağırıyor ve “Ben oyum.” Sanki ışıltılı bir Glinda ona az önce şunu fısıldamış gibi geliyor: “Güç her zaman sendeydi, aşkım. Bunu kendin öğrenmen gerekiyordu.”

Remikslerin en çok değer verdiğim bir işlevi daha var: değerli anıları canlandırıyorlar. James Baldwin’in yazdığı gibi, “Müzik bizim tanığımız ve müttefikimizdir. Ritim, zamanı tanıyan, değiştiren ve fetheden itiraftır.” Bazı remiksler bana siyah, eşcinsel mekanlarda yaratılan müziğin ana akıma ulaştığı 1980’leri ve 90’ları hatırlatıyor. Remiksler, kulüp müziğini daha ticari hale getirmek için ekonomik teşvikler yaratırken Siyah eşcinsel estetiğini korumanın bir yoluydu.