Lokum Üzere Etli Yaprak Sarması (Parmak Yedirtir)

semaver

New member
Lokum Üzere Etli Yaprak Sarması (Parmak Yedirtir) Tanımı İçin Malzemeler

• 400 gram az yağlı kıyma
  • 2 adet domates
  • 2 küçük kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı salça(1 tatlı bir biber salçası kullanabilirsiniz ben ikisini de tatlı kullandım)
  • 1 adet et bulyon
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 800 gram salamura yaprak
  • 1 buçuk su bardağı pirinç(ben kırık pirinç kullanıyorum olağan pirinç de kullanabilirsiniz.)
  • 1 çay bardağı bulgur(pilavlık)
  • Tuz
  • Nane
  • Pul biber
  • Karabiber
  • Yoğurt
  • 2 diş sarımsak
Üzeri için ;

• Sıvı yağ ve pul biber
Lokum Üzere Etli Yaprak Sarması (Parmak Yedirtir) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle salamura yaprakları ben tuzdan büsbütün arındırmak için tek tek muslukta soğuk suyla yıkarım.
  2. ondan sonrasında kaynattığımız sıcak suyu bir kaba koyup yaprakları az az atıp sıcak suda 4-5 dakika bekletiyoruz.
  3. Bu süreç bittikten daha sonra yaprağın tadına bakın hala fazlaca tuzlu geliyorsa yaprakları 2-3 dakika ocakta sıcak suda kaynatın.
  4. Soğuk sudan tekrar geçirip ondan sonrasında yapraklara ziyan vermeden yavaşça hafifçe sıkıp süzgece alın.
  5. İç harcımız için kıymayı bir kaba alın fazlaca ince ince soğanları ve domatesi küp küp kesip içine ekleyin, baharatlarını, pirinçini ,bulgurunu ve yağını ekleyin.
  6. Salçayı ve bulyonu bir kapta sıcak su ile eritin fakat epeyce fazlaca az bir su ile yalnızca bulyon ezilsin diye.
  7. daha sonra bunuda kıymaya ekleyin ve harcı bir hoş harmanlayın ben yoğuruyorum.
  8. hemen sonrasında en kalın yapraklardan tencerenizin tabanını kaplayacak kadar ayırın 3-4 tane.
  9. Sarma sürecine başlarken yaprağın ucundaki sap olan kısmı kesinlikle kesiyorsunuz.
  10. Alt tarafa uzanan fazlaca kalın bir damar var ise onuda bıçak yardımı ile kesin.
  11. İlk sefer yapacak olanlar içinse damarlı kısıma harç koyacağız. Pürüzsüz kısım altta kalacak. Sarma kademeleri fotoğraflarda mevcut.
  12. 1 tatlı kaşığından az olacak biçimde harç koyup ne hayli bol ne epeyce sıkı yapmadan sıkıştıra sıkıştıra sarıyoruz.
  13. Pişireceğiniz tencerenin tabanına yaprak serip sardığınız yaprakları yatık olarak dizin.
  14. Püf nokta:en alt kısım daha epeyce ısı alacağı için elinize daha kalın üzere gelen sarmaları en alta ince yapıda olanları en üste dizmeye çalışın.
  15. hemen sonrasında sarmalar bitince birazcık salça ve üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyin. Suyu gezdirerek dökmeyin tek bir noktadan dökün. Tadına bakarak tuz oranını artırabilirsiniz. Tencerenin kapağını kapatın birinci 15 dakika yüksek ateşte ondan sonrasında en kısıkta yavaş yavaş pişirin.
  16. Dolmalar pişerken sarımsaklı yoğurt hazırlayın. Dolmalar şayet yıkadığınız biçimde tuzluysa sarımsaklı yoğurda hiç tuz eklemeyin ki dengelensin.
  17. Servis ederken üzerine pul biber yakın. Ben ekledim isteğe bağlı eklemeseniz de olur.
Hepinizin şimdiden ellerine sıhhat haydi o kadar uğraştık şimdide oturup keyifli keyifli tadını çıkaralım afiyet olsun hoş beşerler. ????????????????????.

Lokum Üzere Etli Yaprak Sarması (Parmak Yedirtir) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı