“Monkey Man”in yönetmeni Dev Patel, kendisini bir aksiyon kahramanı haline getiriyor

Shib

Global Mod
Global Mod
On yıl önce Dev Patel, daha sonra ilk uzun metrajlı filmi olacak olan “Monkey Man” filmini yapmayı düşünmeye başladığında, kendisine kendi deyimiyle “herhangi bir kıç tekmeleme veya soğukkanlılık içeren” roller teklif edilmedi. ” ”

Bir telefon röportajında, “Sanırım o zamanlar bir aksiyon filminde oynayacak olsaydım, aldığım roller daha çok komedi yardımcısı, yardımcı, ana bilgisayarı hackleyebilen adamdı” dedi. (Aslında 2014 yılında “The Newsroom” dizisinde teknoloji meraklısı bir karakteri canlandırdı ve “En İyi İkinci Egzotik Marigold Oteli”nde tatlı ama aptal romantik kahraman rolünü yeniden canlandırmak üzereydi.)

Ancak “Maymun Adam”da Patel kenarda bırakılmıyor. Kurgusal bir Hint şehrinin seçkin çevrelerinde yumruklarla, yumruklarla ve ateşlerle yoluna devam eden genç bir adam olan Kid'i canlandırıyor. Şu anda yozlaşmış bir politikacı için çalışan ve kötü bir guru tarafından desteklenen bir polis şefinin tacizine uğrayan annesi adına intikam almak istiyor. Yarı maymun Hindu tanrısı Hanuman'ın hikayelerinden ilham alan Kid, alt kast üyelerine kötü davranan iktidardakilerle yüzleşiyor. Cuma günü gösterime giren film, hem Patel'in aksiyon türüne saygı duruşu, Bruce Lee'nin “Ejderhaya Girin” (1973) filmini çocukluğunda gördüğünde başlayan bir takıntı, hem de bunu kendi başına yeniden yaratma girişimi. ona benzeyen bir kahramanın politik olarak yüklü bir hikayesi.

“Monkey Man” aynı zamanda, 2008'de Oscar ödüllü “Slumdog Millionaire” filmindeki rolüyle tanınan, aksiyon yıldızına dönüşen son aktör olan 33 yaşındaki Patel'i de işaret ediyor. Türün dünyadaki Sylvester Stallones, Jason Stathams ve Jackie Chans'a ait olduğu günler geride kaldı. Özellikle John Wick sonrası dönemde, ciddi dramatik çalışmalarla (ve bazen de komedilerle) adından söz ettiren aktörler bu riski göze almaya karar verdiler.

Better Call Saul'un yıldızı Bob Odenkirk, 'Nobody' (2021) filminde emekli bir suikastçıyı canlandırdıktan sonra şimdi de filmin senaristi Derek Kolstad ile 'Normal' adlı bir aksiyon filmi için yeniden bir araya gelecek. 2022 yılında Stranger Things'den David Harbour, Şiddetli Gece'de teröristlerin saldırısına uğrayan bir Noel Baba'ya dönüştü. Ve bu yıl, Jake Gyllenhaal “Road House”ta müthiş bir performans sergilerken, Ryan Gosling “The Fall Guy”da dublörünü sahneye çıkarıyor. (Her iki adamın da daha önce aksiyonla flört ettiğini belirtmekte fayda var.)

“The Fall” filminin yapımcısı Kelly McCormick, “Sanırım pek çok oyuncu her zaman aksiyon yapmak istiyordu ama bence her zaman bunu yapamayacaklarını ya da onlarla asla bir film yapamayacağımızı hissettiler” dedi. Adam.” “Kimse” ve “Şiddetli Gece” sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık gerçekten ulaşılabilir durumda.” McCormick, 87North Productions'ın kurucusu, eşi “Fall Guy” yönetmeni David Leitch ve Chad Stahelski ile birlikte ilk “John Wick”i yönetti. ” ve aynı zamanda başka bir aksiyon dönüşümü olan Charlize Theron'un başrol oynadığı “Atomic Blonde”u yönetti.

McCormick, “John Wick” ve “Nobody” filmlerinin başarısından önce, tipik Hollywood aksiyon kahramanları imajına uymayan oyuncularla aksiyon filmi çekmenin zor olduğunu söyledi. Yaklaşan filmlerinden biri olan “With Love”da başrolde “Everything Everywhere All at Once” filmiyle 2023 Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ı kazanan Ke Huy Quan; Bu onun ilk başrolü. McCormick, “O bir sonraki eşsiz aksiyon yıldızı olacak” dedi.

Tüm bu parçalar, bu yıldızları çekici kılan şeyin çekiciliğini korurken aynı zamanda daha fazla kan dökülmesine de neden oluyor. Harbor'u Netflix şovunda ilginç kılan huysuz ama neşeli kişiliği, Noel yakın dövüşüne dönüşüyor. Gyllenhaal, sinsi ve gergin enerjisini eski bir UFC savaşçısından koruma görevlisine dönüşen rolüne taşıyor. Gosling'in “Fall Guy” karakteri, “The Notebook”, “La La Land” ve “Barbie” filmlerindeki rollerindeki aşk dolu nitelikleri taşıyor.

Patel, karakteri genç işçi Jamal'in bir yarışmayı kazanmak için yoksulluktan kurtulduğu “Slumdog Millionaire” ile başlayan kariyeri boyunca beklenmedik kahramanları canlandırdığının farkında. “Belki bu adamın özünü 'Slumdog'dan ya da başka bir şeyden alabiliriz diye düşündüm” dedi. “Ülkedeki en güçlü adamlardan biri olan dokunulmaza meydan okumak onun için ne kadar zor olabilir?”

Kendi şöhretine dair benzer bir düşünce Odenkirk'ü “Kimse”ye yöneltti. Bir röportajda, bir aksiyon filmi yapma dürtüsünü ilk hissettiğinde bunun nedeninin “Better Call Saul” aracılığıyla dünya çapında bir hayran kitlesine sahip olduğunu fark etmesi ve bunu uluslararası alanda pazarlamak için bir film yapmak istediğini söyledi. “Breaking Bad”deki karakter olan avukat Saul Goodman'ın kavgasının aslında yumrukları olmayan bir aksiyon kahramanının kavgası olduğuna inanıyordu. “Nobody” için dövüş sahneleri çekmek, Odenkirk'e “Saturday Night Live” ve “Mr. Bob ve David'le gösteri yapın.”

“Bu seviyedeki dostluk, eğlence ve problem çözme beni şaşırttı” dedi. Rolü almadan önce “egzersizden nefret ettiğini” sözlerine ekleyen Odenkirk, iki yıl boyunca dublör Daniel Bernhardt'tan eğitim aldı.

Genç yaşta dövüş sanatlarıyla ilgilenen Patel'in Endonezya'daki “Maymun Adam” yapımının lo-fi doğası göz önüne alındığında çok daha yaratıcı olması gerekiyordu. Dokuz ay boyunca günde üç kez somon, tatlı patates ve salatadan oluşan diyetle kilo aldığını, otelde direnç bandı ve vücut ağırlığı egzersizleri yaptığını söyledi. “Süper bir Jane Fonda gibi başladı” dedi.

Bu doğaçlama, yeraltı güreş ringinde güreşten Wick'e benzer özel aksiyona kadar uzanan Kid'in dövüşleri hakkında anlatmaya çalıştığı hikayeye uyuyor. “Performansta ve koreografide çaresizlik duygusunu yakalamak istedim” dedi. “Hayatta kalmak için elinden geleni yapan, köşeye sıkıştırılmış bir hayvan gibi; dişleri görünüyor, salyaları akıyor, ısırıyor, gerçekten ilkel. Film boyunca kendini daha iyi geliştirdikçe, duygularını daha çok kontrol ediyor ve tarzı daha sert ve sakin oluyor.” Ama yine de kararlı bir kavgada dişleriyle rakibinin boğazına bıçak çekiyor.

Patel'in şüpheleri vardı. Filmin yapımcılarından Jomon Thomas, alıcıların ve dağıtımcıların Patel'in performanslarını takdir ederken, onun yönetmenliği veya ağır aksiyonun üstesinden gelip gelemeyeceğinden emin olmadıklarını söyledi. Dövüş koreografı Brahim Chab bile başlangıçta şüpheciydi. “Bir gün beni kenara çekti ve 'Dev'i gördüm, o harika bir oyuncu' dedi ve o piyasadaki en iyilerden biri ama koreografi fiziksel olarak gerçekten zor olacak, bunu yapabilecek mi?” dedi. ve ilk antrenmandan sonra Chab'in korkularının azaldığını ekledi.

Patel, eylemi “şimdiye kadar yapmak zorunda kaldığım en zor başarılardan biri” olarak nitelendirdi. Çekimler sırasında “birkaç ayak parmağını” ve elinin yanı sıra yırtılmış bir omuz kası da kırıldı. Sette bir dizi yaralanma geçiren aksiyon yıldızı için “Ben Jackie Chan değilim” dedi. “Ama oldukça zor.”

Yine de Patel, “Maymun Adam”ı daha sonraki aksiyon rolleri için bir arama kartı olarak tasarlamadı. “Dürüst olmak gerekirse bunu hiç düşünmedim” dedi. “Bu çok özel bir hikayeydi ve şöyle düşündüm: 'Vay canına, mitolojimizi keşfetmenin, canlandırmanın, dönüştürmenin ve zamanımıza uygulamanın ne muhteşem bir yolu.'”

Bu deneyimden keyif aldığını ancak bunun kendisine pahalıya mal olduğunu söyledi. “Tamamen buna kapıldım ve bu süreçte kendimin çoğunu yok ettim.”