“Okul Kayası!” 50’de: Bunlar sihirli sayılar

Hasan

Global Mod
Global Mod
İkinci sınıftayken öğretmenim bir yarışma düzenlemişti: Çarpım tablosunu ezberleyen ilk öğrenciler McDonald’s’ta akşam yemeği yiyorlardı. Ben onlardan biriydim. Bu altın kızartmaların arkasındaki sıkı çalışmayı veya motivasyonu kabul etmeyi çok isterdim, ama gerçek şu ki, kolaydı. Bunu Schoolhouse Rock’tan öğrendim.

Bu, çok fazla TV’nin benim için ödediği son sefer değildi, ama en tatlısı olabilirdi.

Ben (bindokuz yetmiş-öksürmek), muhtemelen beyninize “Schoolhouse Rock” da bağlanmıştır. 1973’te ABC’de yayınlanan kısa müzikaller, X Kuşağına çarpma, gramer, tarih ve nihayetinde nostalji öğretti.

Son ders en iyi şekilde sıkıştı. Winona Ryder ve şirket, 1994 yapımı çok kuşaklı Reality Bites filminde “Conjunction Junction” ve “I’m Just a Bill”i söylüyorlar. De La Soul, kendilerini canlı bir şekilde tanıtmalarının belkemiği olarak “Three Is a Magic Number”ı ödünç aldı, “The Magic” 1989’da “Numara”. “Schoolhouse rock” nostaljisi artık kendi başına nostaljik olacak kadar eski.

Çarşamba günü ABC, Black Eyed Peas, the Muppets, Shaquille O’Neal ve diğerlerinin Cumartesi sabahı favorilerinin sözcüklerini, deyimlerini ve tümcelerini birbirine bağladığı, birinci sınıf bir “50th Anniversary Singalong” ile bu ruhtan yararlanacak.

Özel, yatıştırıcı aile eğlencesi vaat ediyor ve hafta içi bir gün, oturma odamın yargısız bölgesinde sıfatlarımı müzikal olarak açmaktan daha kötü şeyler düşünebiliyorum. Ancak nostalji sadece eğlenceli bir duygu değildir. En iyi Schoolhouse Rock şarkılarından bazıları gibi, hüzünlü bir yanı var.

ABD okulları ve eğitimi hakkında daha fazla bilgi

Bu durumda, alt kültürlere ve demografiye bölünmeden önce ağ televizyonunun bize ortak bir kültür, dil ve metinler verdiği bir zamanı hatırlatıyor. İnternet Öncesi, Kablo Öncesi, DVD Öncesi – Ön-vhshatta – Schoolhouse Rock, The Great Grape Ape Show’un devam filmleriyle birlikte üç dakikalık devrim niteliğindeki sanat sunumları için milyonlarca kişilik bir sınıf topladı.

Birçok klasik çocuk televizyon programı gibi, “Schoolhouse Rock” da Madison Avenue tarafından getirildi. Reklam yöneticisi David McCall, oğlunun pop şarkıları ezberleyebildiğini ancak matematikle mücadele ettiğini belirterek, kreatif direktör George Newall ve sanat yönetmeni Thomas Yohe’nin matematiği müziğe nasıl çevireceklerini bulmalarını önerdi.

Newell’in 1994’te Times’a söylediği gibi, fikri, efsanevi Looney Tunes animatörü Chuck Jones ile tanışan, o zamanlar ABC’nin çocuk programları direktörü olan Michael Eisner’a sundular. Jones, “Bence onu hemen şimdi almalısın,” dedi.

Diğer Cumartesi sabahı animasyon programlarını vitamin dolu olan görevine bağlı haber ara reklamlarının aksine, Schoolhouse Rock komedi ve akılda kalıcı melodilerin gücünden yararlandı. Gerçekler ve rakamlar onu eğitici kılıyordu. Ama onu sanat yapan onlar değildi.

Bu, psikedelik ve hızlı tempolu şakşak şakalarıyla dolu bir animasyondu. Her şeyden önce, sofistike müzik vardı. Caz bestecisi Bob Dorough, Little Twelvetoes’un duodecimal prog rock’ından Figure Eight’in sarmal ninnisine kadar bir dizi stili araştırdığı gürültülü ilk sezon olan Multiplication Rock’ı yazdı.

Sözler zekice ve eğlenceliydi ama aynı zamanda pencerenin önünde duran kıpır kıpır bir okul çocuğu gibi hayallere dalabiliyordu. Keyifli Üç Sihirli Bir Sayıdır, yalnızca katlara bir giriş değildir; geometriden aşka evrenin üçlü temelleri üzerine bir derin düşüncedir. (“A Man And A Woman Had A Little Baby” şarkısını söylerken sesiniz çatlamıyorsa, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.)

Grammar, American History and Science’ın sonraki sezonları, tüm bir neslin Anayasa’nın önsözünü şarkıya girmeden okumasını mümkün kılan geleceğin Broadway söz yazarı Lynn Ahrens de dahil olmak üzere daha fazla katkıda bulunanları ekledi.

Schoolhouse Rock’taki kelimeler ve rakamlar hiçbir zaman sadece kelimeler ve rakamlar olmadı. Susam Sokağı’nın ilk yıllarında olduğu gibi kısalarda da anarşik bir ruh ve çoğulcu bir duyarlılık vardı. I Got Six, Afrocentric animasyonunda 10 parmağında da altı yüzük bulunan dashiki tarzı bir Afrika prensinin yer aldığı bir funk patlaması. Fiil: Olan Bu – Curtis Mayfield’ın İngilizce sınıfınıza ders verdiğini hayal edin – Kara Panter beyaz perdeye çıkmadan çok önce siyah bir süper kahramanı canlandırıyor.

Çocuklarım okul çağındayken, onlara Schoolhouse Rock DVD setinin tamamını verdim, bu da onu kendime aldığım anlamına geliyor. (Artık Disney+’ta 70’lerin sezonlarını, ayrıca 1980’lerin bilgisayarları ve 1990’ların hantal canlandırmasıyla ilgili kısa bir diziyi, Money Rock’ı izleyebilirsiniz.)

Diziyi tekrar izlemek beni yeni bir konuyla tanıştırdı: zaman.

Şarkılar her zamanki gibi akılda kalıcı. Ancak Schoolhouse Rock’ı bir yetişkin olarak görmek, sadece işaret fişekleri için değil, farklı bir kültürel tarih çağına adım atmak anlamına gelir. Vietnam ve Watergate tarafından bölünmüş olan Schoolhouse Rock America, en azından temel ortak gerçekler ve yurttaşlık ilkeleri üzerinde anlaşmayı başardı.

Çizgi film okul otobüsünü hemzemin geçitlerde güvende tutan kanun olmayı özleyen, I’m Just a Bill’in mazlum kağıt kahramanı Bill’i hayal edin. Şimdi o, hükümet aktivizminin kusurlu da olsa iyilik için bir güç olarak görüldüğü Reagan öncesinden bir zaman yolcusu.

Bugün, Florida Valisi Ron DeSantis gibi kültür karşıtı politikacılar, suçüstü okul müfredatları, silahlı zamirler ve tarih öğretmenlerine saldırma ile, potansiyel kara mayınları “beyin yıkama” anlamına geliyor. “Büyük Amerikan Eritme Potası”, müstakbel bir başkanın sığınmacılara “Ülkemiz dolu” diyeceğini hayal etmemişti. çocukların aşılanmasını savunduğu için.

(“Elementary, Canım”, İncil tarzı bir Nuh’un Gemisi şarkısıyla ikişer ikişer saymayı öğrettiğinde, dinin çocuk televizyonuna tanıtılmasında da hiçbir etkisi olacağından korkmuyordu.)

Ve bu, Science Rock’a ulaşmadan önce. “The Energy Blues”, bugün duman patlamalarına neden olacak koruma için gerçekçi bir talepte bulunuyor. (2009’da, iklim odaklı bir sezonda, “Earth Rock” doğrudan DVD’ye gitti.) “Schoolhouse Rock” çocuklara vücudun nasıl çalıştığıyla ilgili üç dakikalık bir video gösterdiğinde, bunu çürütmeyi önerecek bir internet algoritması yoktu. bu tattı yapan biri “kendi araştırmasını yaptı.”

Bununla birlikte, “Schoolhouse Rock” dönemini pedagojik bir uzlaşma cenneti olarak romantikleştirmezdim. 1974’te, “America Rock” sezonunun başlamasından bir yıl önce, Boston’daki ayrımcılık karşıtı protestocular siyah öğrencileri taşıyan otobüslere taş attı. Ve dizinin, o zamandan beri tarihçilerin ve eğitimcilerin işaret ettiği kendi kör noktaları vardı.

Özellikle, neşeli bir iki yüzüncü yıl kutlaması olan “America Rock”, Amerikan Devrimi’ni ve kadınların oy hakkını araştırıyor ancak İç Savaş ve köleliği atlıyor. (The Roots, 2017’deki “black-ish” bölümünde bu boşluğu Juneteenth aracılığıyla “I Am a Slave” ile doldurdu.) “Dirsek Odası”, beyaz yerleşimcilerin gözünden batıya doğru genişlemenin kaygısız bir hikayesidir. dışarı itildi. (Bir sahne, bir yerleşimcinin şapkasından oyuncak bir dart fırlattığını gösteriyor.) Amerika’nın kötüleyen tarihi bunu başaramadı çünkü toplu posta, kitleleri yabancılaştırmamak anlamına geliyordu.

Ancak, sınırlamaları ne olursa olsun, Schoolhouse Rock en azından bize eşit olduğumuzu söyledi: aynı sayıları saydık, kalplerimiz aynı kanı pompaladı, aynı devredilemez haklara sahip olduk.

Ve insanların aynı medyayı gördüğü ve aynı gerçekleri kabul ettiği bir zamanda işe yaradı. Watergate duruşmaları, prömiyerlerinden aylar sonra ulusal televizyonda da yayınlandı. Sonunda pek çok Cumhuriyetçiyi bile Başkan Nixon’ın aleyhine çevirmeyi başardılar, çünkü kısmen Amerikalılar soruşturmayı bir cadı avı olarak etiketleyecek partizan bir kablo ve internet ekosistemi olmadan aynı hikayeyi birlikte izlediler.

“Schoolhouse Rock”ın bugün yapılamayacağını söylemek cazip geliyor. Ama biraz farklı olsa bile eminim yapabilirdin. Bir bakıma, Netflix’in We the People’ı gibi son çocuk şovları tam olarak böyle. Bugün yeniden yaratamayacağınız şey, kitlesel izleyici kitlesi veya topladığımız bağlam, katot ışını öğretmenimizin önünde bağdaş kurmuş oturan bir ulus. .

Bunun yerine, nostaljideki tüm egzersizler gibi, yapamayacağımızı bilsek de dün dokunmak için esnemenin kışkırtıcı zevkini sunan “Schoolhouse Rock” art arda izlemeleri ve şarkı söylemeleri var. Geçmiş sonsuzluk gibidir, okul rock’ının benim kuşağıma da tanıttığı bir kavram. “Kahramanım Sıfır”ın bize öğrettiği gibi “Hiç kimse oraya ulaşamaz”. “Ama deneyebilirsin.”