Okuyucular en iyi sonbahar çalma listesini seçiyor

Hasan

Global Mod
Global Mod
Sevgili dinleyiciler,

Geçen hafta sizden sonbaharı andıran bir şarkı göndermenizi istemiştim. Birçoğunuz o kadar atmosferik sonbahar önerileriyle yanıt verdiniz ki, bunları nispeten kompakt ve uyumlu bir dinleme deneyimine dönüştürmek oldukça göz korkutucu bir iş haline geldi – ama bir şekilde bunu başardım ve bugün sizin için bu çalma listesini hazırladım.

Birçoğunuz için sonbahar zıtlıkların eş zamanlı yaşandığı bir dönem gibi görünüyor. Mevsimin ilk soğuğunda aradığınız sıcaklıkla ilgili. Bitişler ve başlangıçlar, ölüm ve yeniden doğuş, yeni koşulların canlandırdığı uzun süredir devam eden gelenekler hakkındadır. Sonbaharın imza kokteyli beklentiyle dolu garip bir biradır Ve Nostalji, uzun (uzun) zaman önce mezun olsak bile çoğumuzun peşini bırakmayan yeni okul yılıyla ilgili stresli rüyalar gibi.

Tek kelimeyle – ve bu çalma listesindeki şarkılardan birinin adı olarak uygun bir şekilde – bu, değişimin habercisi olan bir sezon.

Şarkı gönderimleri türleri, nesilleri ve ruh hallerini kapsıyordu. Ancak bazı fikir birliği kararları da vardı: gariplikler‘Sonbahar Almanağı’ Tom Rush“Urge for Going” versiyonu ve Rod Stewart“Maggie May” en popüler önerilerden biriydi ve hepsi burada yer alıyor. (Sonbahar ve mandolin soloları ne durumda?) Ayrıca pek çok şaşırtıcı parça da vardı. Yavaş dalış, Sade Ve Warren Zevon.

Şarkı gönderen herkese teşekkür ederiz! Yorumlarınızı okumak ve Amplifier topluluğundan doğrudan bilgi almak her zaman büyük bir zevktir. Söylediğim gibi, pek çok harika parça arasından seçim yapmak zordu, ancak bu özel şarkı listesinin sezonun ruhuna ilişkin temel bir şeyi yakaladığını düşünüyorum.

Öyleyse biraz pazen giyin, dumanı tüten bir fincan bir şeyler alın ve oynat tuşuna basın.

Spotify’da okurken dinleyin.

1. Vince Guaraldi: “Büyük Balkabağı Valsi”

Ailem birlikte “Charlie Brown”u izlediğinde gerçekten sonbahar gibi geliyor. Artık lisede olduğum için herkesin müsait olduğu bir zaman bulmak biraz daha zor ama bunu başaracağız! — Caroline Didizian, Pensilvanya (YouTube’da dinleyin)

2. Rod Stewart: “Maggie May”

Sonbahar bana değişimi, melankoliyi ve yaklaşan sonu düşündürüyor. Bunların hepsi Rod Stewart’ın yaz tatilinin sona ermesi ve “okula geri dönmek” zorunda kalmasıyla ilgili en ünlü şarkısında özetleniyor. Şarkıdaki yansıma hüzünlü ama kin dolu değil, nihai ama adil görünüyor. — Matt Zacek, Minnesota (YouTube’da dinleyin)

3. Saplantılar: “Sonbahar Almanağı”

Bu, tüm temel hususları kapsar: berrak hava, düşen yapraklar ve sonbahar renkleri, insanlarınızla geçireceğiniz keyifli zamanlar ve romatizmanın alevlenmesi. Demek istediğim, sanırım İngilizler 60’larda balkabağı baharatını tercih etmiyorlardı ama bunun dışında oldukça sonbahara benziyorlar. — Sarah Engeler-Young, yeri açıklanmadı (YouTube’da dinleyin)

4. Lucinda Williams: “Emeğimin meyveleri”

Doğa her sonbaharda rulet oynar. Aylarca büyüdükten sonra bazı ağaçlar kızıl kırmızıya döner, diğerleri ise çamurlu kahverengiye döner. Williams ilişkilerin de benzer bir hesaplaşma anıyla karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Hem sıcak hem de yürek burkan, gergin bir mızıkanın üzerinden “Limon ağaçları, dallar bükülene ve meyveler yere düşene kadar ses çıkarmaz” şarkısını söylüyor. — Alex Skidmore, San Francisco (YouTube’da dinleyin)

5. Sade: “En tatlı hediye”

Yazar Alan Hollinghurst’ün sonbaharı “atmosferin beklenmedik ipuçları ve anılarla ve paradoksal bir yenilenme duygusuyla dolu olduğu yılın zamanı” olarak tanımladığını her zaman hatırlıyorum. Bu, geçmişin kabulü ile daha sakin bir gelecekten korunma duygusu arasındaki aynı gerilimin damgasını vurduğu bir şarkı. — Tiernan Bertrand-Essington, Los Angeles (YouTube’da dinleyin)

6. Warren Zevon: “Bloktaki Şefkat”

Üç kızım var ve en küçüğü hâlâ okuyor. Ama ben sonbaharı onların okula gitmesiyle ve artık eşime ve bana eskisi kadar ihtiyaç duymamalarıyla ilişkilendiriyorum. Zevon onun gidişinin beni ne kadar melankolik hale getirdiğini anlatıyor. — John Peebles, Morris İlçesi, New Jersey (YouTube’da dinleyin)

7. Büyük Hırsız: “Değişim”

Sonbahar bir geçiş zamanıdır: Yazın yoğun enerjisi azalır, hava serinler ve okul yılı başlar. Adrianne Lenker, “Değişim”de bir ilişkinin sona ermesinin yasını tutuyor ve değişen koşullara uyum sağlamanın ne kadar zor olabileceğini fark ediyor. Ama sonuçta dinleyiciden – ve kendisinden – ilerlemesini ve yeni gerçekliklerinde anlam aramasını ister: “Sessiz gecenin sırrını asla bilmeden sonsuza kadar ışıkta yürür müydün?” – Trammell Saltzgaber, Brooklyn, NY (YouTube’da dinleyin)

8. Yavaş Dalış: “Güneş parladığında”

Şarkılarının çoğu bana çok kötü geliyor ama özellikle bu. Bu akşam yürüyüşü müziği. — Zac Crain, Dallas (YouTube’da dinleyin)

9. Led Zeppelin: “Devam Edin”

Cape Hatteras, NC’de harika bir yaz çalışarak geçirdikten sonra güz dönemi için Florida’ya döndüğümü hatırlıyorum. Bu şarkı geldi ve yapraklar aslında her yere düştü. Onlarca yıl öncesine ait özel bir an ve bu şarkıyı her duyduğumda canlı bir görsel anı oluşuyor. — Allison McCarthy, St. Petersburg, Florida. (YouTube’da dinleyin)

10. Tom Rush: “Gitme Dürtüsü”

Ne zaman gökyüzü soğuk griye dönse, Tom Rush’ın Joni Mitchell’in “Urge for Going” şarkısının enfes versiyonunu (tekrar tekrar) dinlemek zorunda kalıyorum. Gitar tek başına tüylerinizi diken diken eder. Rüzgara karşı kendinizi rahat ettirin ve keyfini çıkarın. — Mick Carlon, Barnstable, Mass. (YouTube’da dinleyin)

11. Nick Drake: “Zaman bana bunu söyledi”

Tabii ki, bu Nick Drake, kayıp, düşen yapraklar ve kısa yağmurlu ve rüzgarlı günler gibi kokuyor. Tüm eserleri gibi bunda da pastoral bir koku, İngiliz melankoli ve turba ateşi hissi var. Şaşırtıcı derecede güzel, tıpkı sonbahar gibi. — Paul Cameron Opperman’ın yeri açıklanmadı (YouTube’da dinleyin)

12. Eva Cassidy: “Sonbahar Yaprakları”

Yazın sonunun getirdiği melankoliyi çağrıştırırken sesindeki acı, nefesimi tutmama neden oluyor. Yaprakların gözyaşı gibi düştüğünü hayal edebilirsiniz. — Bonnie Holliday, Arrington, Virginia. (YouTube’da dinleyin)

13. Billie Holiday: “New York’ta Sonbahar”

Billie Holiday’in sesinin sıcaklığı ve Oscar Peterson’ın piyanosunun serin notaları beni gün batımının serinliğinden uzak, dumanlı bir caz kulübüne götürdü. Bu bir dönüşüm duygusudur. Yaz bitiyor ama ne başlıyor? — Janet Hartwell, Key West, Florida. (YouTube’da dinleyin)

14. Nanci Griffith: “Ekim Sebepleri”

Şarkı, sanki Ekim karşılanmayı bekleyen bir arkadaşmış gibi, “Pencereyi açıp Ekim’e gireceğim” diye başlıyor. Sonbahar hakkında böyle hissediyorum: daha soğuk havalar, yaprakların değişen rengi. Bu, içeri almak istediğim bir arkadaş ve Nanci’nin şarkısı bu duyguyu temsil ediyor. — David Sponheim, Minnetonka, Minn. (YouTube’da dinleyin)

Eylül ayının sonu ve gerçekten okula dönmem gerekiyor.

Lindsey

Amplifikatör çalma listesi

Spotify’da dinleyin. Bu oynatma listesini her yeni haber bülteninde güncelliyoruz.

“Okuyucular en iyi sonbahar çalma listesini seçiyor” parça listesi.
Parça 1: Vince Guaraldi, “Büyük Balkabağı Valsi”
Parça 2: Rod Stewart, “Maggie May”
Parça 3: The Kinks, “Sonbahar Almanağı”
Parça 4: Lucinda Williams, “Emeğimin Meyveleri”
Parça 5: Sade, “En Tatlı Hediye”
Parça 6: Warren Zevon, “Bloktaki Hassasiyet”
Parça 7: Büyük Hırsız, “Değişim”
Parça 8: Yavaş Dalış, “Güneş Vurduğunda”
Parça 9: Led Zeppelin, “Ramble On”
Parça 10: Tom Rush, “Gitme Dürtüsü”
Parça 11: Nick Drake, “Zaman Söyledi Bana”
Parça 12: Eva Cassidy, “Sonbahar Yaprakları”
Parça 13: Billie Holiday, “New York’ta Sonbahar”
Parça 14: Nanci Griffith, “Ekim Nedenleri”

Ekstra şarkılar

Kişisel sonbahar şarkım oldukça açık bir seçim: Neil Genç“hasat”tır. Adında var ama aynı zamanda bu şarkının melodisinde ve şarkı sözlerinin görselliğinde, onu her duyduğumda aklımdan çıkmayan tuhaf ve büyüleyici bir şeyler var. Benim için “Harvest” rahatlama ve sıcaklığın, aşinalık ve yabancılığın karışımını içeriyor ve bu da harika bir sonbahar şarkısı oluyor. (Ayrıca kelimenin tam anlamıyla “Hasat” diyor. “Hasat” albümünden. Başka ne diyebilirim ki?)

Bu haftanın çalma listesinde ayrıca Bad Bunny, boygenius, Sleater-Kinney ve daha fazlasından yeni müzikler duyabilirsiniz. Buradan kontrol edin.