Rolling Stones geri dönüyor ve 13 yeni şarkı daha

Hasan

Global Mod
Global Mod
Grubun 2005’ten bu yana orijinal şarkılardan oluşan ilk albümü “Hackney Diamonds”ın ilk single’ı “Angry”deki denenmiş ve test edilmiş Rolling Stones sesi tartışılmaz. Vuruş donuk ve etli. Gitarlar riff ve birbirine karışıyor ama aynı zamanda kafa karıştırıyor ve birbirleriyle dalga geçiyorlar. Ve Mick Jagger, kızgın bir sevgilisine ayrılacaklarını haber verdiğinde tüm öfkesini açığa çıkarır. Neredeyse aynı anda kırgın, sinirli, yaralı ve dikkatsizdir. JON PARELES

Joni Mitchell, “Peçenin Lorraine’e Söylediği Gibi”

Joni Mitchell’in arşiv serisinin (1972’den 1975’e kadar Asylum Records’taki ilk yıllarını kapsayacak) yakında çıkacak üçüncü bölümündeki bu çarpıcı, daha önce yayınlanmamış şarkı, baş karakterin hayatıyla ilgili bir alıntıyla başlıyor: “Onlar, başka bir sesin peşini bırakmayan peçeler. şöyle çelişiyor: “Hayır, bunlar bizim inşa ettiğimiz duvarlar.” Sesli, araştırıcı piyano akorları eşliğinde, Mitchell bu düello perspektifleriyle boğuşuyor ve her zaman olduğu gibi kolay bir uzlaşmayla yetinmiyor, aşırı uçların arasındaki gerçeği buluyor. Mitchell’in 1971’deki samimi başyapıtı “Mavi” ile “Güller İçin” arasında bir demo olarak kaydedilen “Like Veils Said Lorraine”, 1972’de şöhretin boşluğu üzerine labirent gibi meditasyonu, Mitchell’in hızla ilerleyen bu iki dönemi arasında bir köprü gibi geliyor. kendini geliştiren sanat, arşivlerinin hâlâ anlatılmamış zenginlikler içerdiğinin kanıtıdır. LINDSAY ZOLADZ

Allison Russell, “Havva Siyahtı”

Allison Russell, 2021’deki dikkat çekici albümü Outside Child’da çocukluk istismarını hatırladı ve hayatta kalmasını kutladı. Yeni çalışması “The Returner” da aynı derecede güçlü ve aynı zamanda daha büyük güçleri inceliyor; en doğrudan ırkçılıkla doğrudan ilgilenen ve herkesin Afrikalı soyunu dikkate alan “Eve Was Black” adlı çalışması. “Sana ne kaybettiğini hatırlatıyor muyum? Nefret mi ediyorsun yoksa seviyor musun?” Russell şarkı söylüyor. “Bundan nefret mi ediyorsun, yoksa geri dönmeyi mi, geri dönmeyi, anavatana dönmeyi mi özledin?” Bluez, halk müziği, ayak sesleri olarak başlayan bu melodi caza doğru sürükleniyor, sonra Russell linç hakkında şarkı söylerken öfkeyle eriyip gidiyor. Başlık bir sonsöz içeriyor; Montreal’de büyüyen Russell, Afrika’dan Amerika’ya göç eden bir aileyi anlatan banjo ve keman eşliğinde Fransızca şarkı söylüyor. PARELES

Ashley McBryde, “Kadınlar Viski Değildir”

Ashley McBryde “Women Ain’t Whiskey”de “Beni öylece bırakamazsın / Yalnız kaldığında beni tekrar al” diyor. Bu, ülke ile U2 arasında bariz olanı ifade eden bir yürüyüş; Açıkçası bunu yüksek sesle yeniden dile getirmek gerekiyor. En azından marka yerleştirme yok. PARELES

Guppy, “Mesajlaşma ve Araba Kullanma”

Los Angeleslı grup Guppy’den J Lebow, “Texting and Driving”in güçlü punk-pop’unda şarkı söylüyor ve alaycı bir neşeyle “Babana seçilmiş bir çalma listesiyle mesaj atıyorum/ Kafamda Tanrı’ya mesaj atıyorum – diğer adıyla dua ediyorum” gibi dizeler söylüyor. Yapımcılığını Sarah Tudzin’in (diğer adıyla Illuminati Hotties) üstlendiği parça, küçük ses patlamalarıyla dolu – ahenksiz gitar patlamaları, birdenbire yedek vokaller, düpedüz çığlıklar – ve onu harekete geçirecek çok sayıda çıngırak var. PARELES

Cardi B ve Megan Thee Stallion, “Bongos”

FCC’nin en az sevilen ikilisi Cardi B ve Megan Thee Stallion, 2020’nin skandal hiti “WAP”tan bu yana ilk işbirlikleri olan amansız “Bongos”ta yeniden bir araya geliyor. Nargile, Nargile, Nargile – iki rapçi coşkulu bir şekilde övünen şiirler paylaşıyor ve şakacı bir dille, yoğun bir şekilde vurgulanan çift anlamlı ifadeleri kullanıyor. “Bongos” bir yeniden icattan çok bir kaplama gibi geliyor, ancak Megan – bir kez olsun Cardi’den daha komedyen – “Bu kadar büyük bir çanta ona bir insan gibi davranmak zorundaydı” gibi komik ve akılda kalan birkaç replik alıyor. ZOLADZ

Peso Pluma, Jasiel Nuñez ve Junior H, “Bipolar”

Auto-Tune, üç yıldızı Peso Pluma, Jasiel Nuñez ve Junior H’nin yer aldığı, 21. yüzyıldan kalma bölgesel bir Meksika işbirliği olan “Bipolar”da akustik enstrümanlarla buluşuyor. Bu, yeni bir durum hakkında eski moda bir vals: yeni bir durumun cazibesine teslim olmak. Sosyallik uğruna Eski sevgilimin medyasını kontrol ediyorum ama sonra karar veriyorum: “Zamanımı sadece hikayelerle harcamaktansa para kazanmayı tercih ederim.” PARELES

Sakinler ve Wo’lar, “Problema Cabrón”

Her zaman kışkırtıcı Porto Rikolu rapçi Residente, “Problema Cabrón” (“Problem Bastard”) üzerinde elektrik blues shuffle’ı kullanıyor; bu, sürekli baş belası olmakla ilgili çılgınca bir övünme. Tam gruptan piyanoya ve parmak şaklatmalarına ve tekrar yukarıya kadar kendini sürekli yeniden yapılandıran bir parçada İspanyolca olarak “Öldüğüm gün, huzur içinde uyuyabilecek olanlar sizsiniz” diye alay ediyor. Residente’nin diğer güncel şarkıları gibi şarkının da bir videosu var; Bu durumda otoriter bir polis gücüyle karşı karşıya kalır. Şarkının kendisi saf, apolitik bir itaatsizliktir. PARELES

Yussef Dayes, Shabaka Hutchings’le birlikte “Raisins Under the Sun”

Çağdaş müziğin en ayırt edici backbeat’lerinden birine sahip olan Londra merkezli davulcu Yussef Dayes, Afrobeat tadıyla hafifçe aşılanmış ancak kökleri şimdiki zamana dayanan, sıkı ama omuz silken, hi-hat ağırlıklı funk ritmi – bunu yıllardır çalarak yapıyor caz, hip-hop, garaj ve funk’ın birleşimiyle anını bekliyor. Belki gelmiştir. İlk albümü Black Classical Music, hem müzikal tutkularının kapsamlı bir ifadesi hem de sabrın onun en büyük erdemi olduğunu hatırlatıyor. 75 dakika boyunca odak noktası ruh halini harekete geçirmektir. “Raisins Under the Sun”da Shabaka Hutchings’le (birbirlerini çocukluktan beri tanıyorlar ve zaman zaman birlikte çalışmışlar) Hutchings’in bas klarnetinin buğulu bir katman kattığı ama asla sesini zorlamadığı iki akorlu bir vampir üzerinde yeniden bir araya geliyor. çok ileri. GIOVANNI RUSSONELLO

Tirza, “Sınır Yok”

“Sınırınız nedir? İngiliz söz yazarı ve elektronik yapımcısı Tirzah’ın etkileyici low-fi parçası “No Limit”te tekrarlanıyor benim sınırım nedir? Bu soru davul ve piyano döngülerine eşlik eder ve asla tam olarak cevaplanamaz. Tüm tehlikeleri tanıyan yakınlığa açılan bir kapıdır. PARELES

Marika Hackman, “Kafein Yok”

Şiirlerde İngiliz şarkı yazarı Marika Hackman rastgele kişisel gelişim tavsiyeleri veriyor: “İşten bir gün izin alın, annenizi arayın/Bir kadeh şarap için, eğlenceden uzak durun.” İlk başta arkasında birkaç piyano notasından biraz fazlası var. o. Ancak enstrümanlar onun etrafında toplandıkça – çift zamanlı bas ve davullar, kederli yaylılar – çaresizliğinin arttığı ve koronun bir aydınlanma olduğu ortaya çıkıyor: “Beni iyi yakaladın / Ve kendimi çok aptal hissediyorum.” PARELES

Laufeny, “Kaliforniya ve Ben”

Bu Samara Sevinci etkisi mi? Joy’un Grammy’de en iyi yeni sanatçı ödülünü kazanması, sanki bir kaset makarasından fırlamış gibi ses çıkaran genç caz şarkıcılarının önünü açacak gibi görünüyorsa, o zaman Laufeny bu dalganın zirvesinde. 24 yaşında, Çinli-İzlandalı bir şarkıcı ve sepya şarkısı ve plak şirketi desteğiyle milyonlarca dinleyici kazanmasına yardımcı olan multi-enstrümantalist. Laufey’in melodileri yumuşak, gözyaşı lekeli bir yatakta yuvarlanıyor ve Angel Olsen ve Mitski gibi indie şarkıcılar aracılığıyla 50’lerin havalı caz şarkıcılarını (Chris Connor’ı düşünün, ancak müziklerine musallat olan tehlikeli tutku olmadan) oldukça nostaljik bir şekilde kanalize ediyor. yol. Orijinal “California and Me”de, gönül yarasını coşkulu bir iç çekişle kabul ediyor ve Londra Filarmoni Orkestrası’na şarkı söylüyor: “Eski aşkın için beni ve okyanusu terk ettin/Gözyaşlarımı tut, seni durduramadım. “kal.” RUSSONELLO

James Brandon Lewis, “Serçe”

James Brandon Lewis, melodi ile çağrının kesiştiği noktada tenor saksafonunu dengede tutmayı başarıyor. Mahalia Jackson, ilahi ilhamla sarsıldığında böyle şarkı söylüyordu: güçlü vokal çağlayanlarından sert bağırışlara kadar. Lewis’in şarkıcıya adadığı yeni albümü “For Mahalia, With Love”da yıldız beşlisi Red Lily’nin dokuz gospel ilahisi seslendirmesi yer alıyor. Açılış parçasında sık sık tekrarlanan “Gözü Serçede” ile orijinal “Serçe Bile” parçasını birleştiriyor. Lewis, melodik netliği vurgulayarak kornetçi Kirk Knuffke ile uyum içinde çalıyor; Albüm çıkmadan önce bir huzur ve meditasyon anı. RUSSONELLO

Vince Clarke, “Yeremya’nın Ağıtları”

Erasure’ın synth-pop ustası Vince Clarke’ın ve ondan önce de Depeche Mode ve Yaz’ın yeni solo albümünden dans ritimleri değil, drone’lar bekliyoruz. Besteci Reed Hays’in “Lamentations of Jeremiah” adlı eserinde, besteci Reed Hays’in solo çellosu, sanki yaklaşmakta olan kıyamet güreşi korkusunu düşünür gibi, karamsar, bildirimsel melodik ifadeler ve yorucu arpejler arasında hareket eden, ara sıra uzaktan gelen gök gürültüsü patlamalarıyla birlikte, kararlı ama ustaca değişen bir vızıltı tonunun temelini oluşturuyor. PARELES