Sesinde sınır tanımayan İngiliz şarkıcı Linda Lewis, 72 yaşında hayatını kaybetti.

Hasan

Global Mod
Global Mod
Eleştirmenlerce beğenilen bir soul şarkıcısı ve söz yazarı olan Linda Lewis, piroteknik sesi anavatanı Birleşik Krallık’ta bir solo sanatçı olarak En İyi 10 single’ı ortaya çıkaran ve David Bowie, Cat Stevens ve Rod gibi sanatçıların beğenilen albümlerinde yardımcı vokalist olmasına yol açtı. Stewart, 3 Mayıs’ta Londra’nın dışındaki Waltham Abbey’deki evinde öldü. 72 yaşındaydı.

Kız kardeşi Dee Lewis Clay, ölümü doğruladı ancak bir neden belirtmedi.

Bayan Lewis beş oktavlık muazzam ses aralığını büyüledi ve folk, R&B, rock, reggae, pop ve – şirket yöneticilerinden biraz daha fazla destek alarak – diskodan yararlanarak tür atlamalı içgüdüsüyle dinleyicileri büyüledi.

Motown hitlerini nota nota çalışarak büyüdü ve ilk single’ı You Turned My Bitter Into Sweet (1967), doğrudan Berry Gordy’nin Detroit West Grand Boulevard’daki kayıt stüdyosundan dökülen mutlu, yüksek tempolu bir şarkıydı.

Daha sonra İngiltere kulüplerinde popüler olan bir rock ve soul grubu olan Ferris Wheel’e katıldı ve 1971’de Reprise Records ile anlaşarak gitar çalan şarkıcı-söz yazarı olarak solo kariyerine başladı.

Record Collector dergisine 2007’de verdiği bir röportajda “Harika bir zamandı” dedi. “Bir tür komünde yaşadım ve bir sürü insan gelip gidiyordu. Cat Stevens, Marc Bolan ve Elton John gibi sık sık sahneye çıktı. Çok fazla parazit vardı, bazı çok yaratıcı hisler vardı.

Sonunda (İslam’a geçtikten sonra Yusuf adını alacak olan) Mr. Stevens’la dünyayı turladı ve David Bowie’nin Aladdin Sane (1973) ve Rod Stewart’ın Blondes Have More Fun gibi albümlerine ses verdi. (1978).

1971’de çıkan ilk solo albümü Say No More, ticari başarı elde edemedi. Ertesi yıl, güçlü eleştiriler alan ve rapçi Common’ın 2005 tarihli “Go!” Şarkısında örneklediği “Old Smokey” şarkısını içeren, Kaliforniya kolaylığıyla dolu bir albüm olan Lark’ı çıkardı. 1973’te bir Amerika turnesi ortalığı karıştırdı.

Ama yine de bir darbeye ihtiyacı vardı.

Aynı yıl, Birleşik Krallık’ta 15 numaraya kadar yükselen (ABD’de listelerde yer almamasına rağmen) iyimser, müstehcen single “Rock a Doodle Doo”yu buldu. Şarkının bir düetle karıştırılabileceği noktaya kadar, kısık alçaklardan parıldayan yükseklere sallanan vokallerle aralığını gösterdi.

1970’lerin ortalarında, kurucusu Clive Davis’in kendisini Gloria Gaynor gibi bir disko divası olarak taklit ettiği Arista Records ile sözleşme imzaladı. Bu karar, en azından ticari olarak karşılığını verdi. Betty Everett’in 1964’teki hiti “The Shoop Shoop Song (It’s in His Kiss)”in Studio 54 versiyonu olan 1975 tarihli single’ı “It’s in His Kiss”, Birleşik Krallık’ta 6 numaraya kadar yükseldi, ancak listelerde zar zor yer almasına rağmen ortalığı karıştırdı. Amerika Birleşik Devletleri.

Ancak Bayan Lewis, zorunlu kariyer değişikliğine karşı çıktı. Daha sonra “Korkarım kurallarıma gerçekten uymadım” dedi. “Kendimi bir şarkıcı-söz yazarı olarak gördüm; yapmadılar.”

Yine de albüm, “Not a Little Girl Anymore” single’ıyla Birleşik Krallık’ta 40 numaraya yükseldi ve Rolling Stone, “bu çok yönlü İngiliz sanatçıyı çağdaş R&B ana akımına getirdiğini” belirtti.

2000’li yıllarda Oasis, Basement Jaxx ve Jamiroquai’nin albümlerinde şarkı söyleyerek müziği yeni bir nesle girdi.

Linda Ann Fredericks, 27 Eylül 1950’de Doğu Londra’nın bir sahil bölgesi olan Custom House’da doğdu. Otobüs kondüktörü olarak çalışan ve barlar işleten müzisyen Eddie Fredericks ve Lily Fredericks’in altı çocuğundan biriydi. (Şarkıcının sahne adı olarak neden Lewis’i seçtiği belli değil.)

Annesinin bir sanatçı olarak onun için büyük tutkuları vardı ve onu bir sahne okuluna kaydettirdi; bu, Bayan Lewis’in geriye dönüp sevgiyle bakmadığı bir deneyimdi.

Pusulası müziği işaret ediyordu. İlk ilgi odağını gençken, annesi onu bir kulüpte John Lee Hooker performansına götürdüğünde, sahnede blues titanının izniyle ‘Martha and the Vandellas’ın bir yorumunu söylemeye teşvik ettiğinde, ilgi odağının tadını aldı. sokakta.”

Bayan Lewis Clay’e ek olarak, diğer iki kız kardeş, Shirley Lewis ve Patsy Wildman tarafından hayatta kaldı; erkek kardeşleri Keith ve Paul Fredericks; ve oğlu Jesse. Üç evliliği boşanmayla sonuçlandı.

Bayan Lewis sahne okulundan bir an önce kaçmaya çalışırken, oyunculukla flörtü tamamen boşa gitmedi. Tony Richardson’ın A Taste of Honey (1961) filminde kısa bir süre rol aldı. Ayrıca Beatles filmi A Hard Day’s Night’ta (1964) çığlık atan bir hayran olarak yer aldı.

Histerik Beatlemaniacs arasında geleceğin tek müzisyeni o değildi. Phil Collins de okul ceketi ve kravatıyla sette figüran olarak yer aldı. Bayan Lewis, Record Collector’a “Yıllar sonra onunla tanıştım ve ‘Hey, birlikte bir film çektik’ dedim” dedi. “Bana çok komik bir bakış attı. Sanırım benim bir kaçık olduğumu düşündü.”