Smash Mouth’un vokalisti Steve Harwell 56 yaşında hayatını kaybetti

Hasan

Global Mod
Global Mod
Rock grubu Smash Mouth’un eski solisti ve 1999’daki hitleri “All Star”la tanınan Steve Harwell Pazartesi günü hayatını kaybetti. 56 yaşındaydı.

Onun Boise, Idaho’daki evinde ölümü, sebebinin karaciğer yetmezliği olduğunu söyleyen grubun menajeri Robert Hayes tarafından doğrulandı.

1994 yılında San Jose, Kaliforniya’da kurulan Smash Mouth, Bay Harwell, gitarist Greg Camp, davulcu Kevin Coleman ve basçı Paul De Lisle’den oluşuyordu. Grubun ilk başarısı, grubun ilk albümü Fush Yu Mang’daki (1997) “Walkin’ on the Sun” şarkısıyla geldi.

Hem Doors’u hem de çağdaş ska-punk’ı hatırlatan, karanlık bir alt akıntıya sahip, neşeli bir parça olan ve dört grup üyesinin de şarkı yazarlığı yaptığı “Walkin’ on the Sun”, MTV’de düzenli olarak çalındı ve Billboard alternatif listelerinde zirveye yerleşti.

Şarkının müzik videosu grubun estetiğini ve tavrını ortaya koyuyordu.Kısa kollu gömlekler ve güneşlikler, fötr şapkalar ve ruh yamaları giymiş dört üye, 1996 yapımı Swingers komedisinde canlandırılan imaj takıntılı retro hipsterların daha kaba versiyonları gibi görünüyordu. Video, 1960’lardaki bir plaj filminden fırlamış bir dans partisini gösteriyor ve Bay Harwell’in direksiyon başında olduğu, iri yapılı, kollarında dövmeler olan bir kısa mesafe yarışı kazasıyla bitiyor.

Bay Harwell 1997’de yapılan bir röportajda “Belirli bir stil sorunu aklımızın ucundan bile geçmedi” dedi. “Punk grubu, ska grubu, sörf grubu, rock grubu, pop grubu veya buna benzer bir şey olarak etiketlenmek istemedik. Biz sadece kendimiz olmak, Smash Mouth olmak ve insanların bizim ne olduğumuzu yorumlamasına izin vermek istedik.”

Grubun büyük geçişi 1999’da bir sonraki albümleri Astro Lounge’daki “All Star” ile geldi. Bay Harwell, daha ağır gitarlar eşliğinde, hafif bir alayla, alayları görmezden gelip aya doğru gitmek için bir mazlum marşı söylüyor:

Hey, sen bir yıldızsın
Oyununu oyna, git oyna
Hey, sen bir rock yıldızısın
Gösteriyi yap, paranı al
Grubun gitaristi Bay Camp tarafından yazılan “All Star”, grubun tüm zamanların en yüksek liste rekoru olan Billboard Hot 100 single listesinde 4. sıraya yükseldi ve film müzikleri aracılığıyla kalıcı bir izleyici kitlesi buldu. 1999’da “Inspector Gadget” ve “Mystery Men”de kullanıldı ve iki yıl sonra şarkı, Mike Myers’ın huysuz, nazik bir adam olarak rol aldığı hit çizgi film “Shrek”in açılış jeneriğinde çalınarak en büyük şöhretini kazandı. – yürekli dev.

Kapanış sahnesinde Smash Mouth’un Monkees’in “I’m a Believer” şarkısının güçlendirilmiş versiyonunu da içeren “Shrek” film müziği çift platine yükseldi ve film En İyi Animasyon dalında Akademi Ödülü kazandı. All Star her yerdeydi.

Bay Harwell, 2019’da Rolling Stone’da yayınlanan bir makalesinde “‘Shrek’in bu kadar büyük olacağına dair hiçbir fikrimiz yoktu” diye hatırladı ve şöyle devam etti: “Bundan sonra milyonlarca plak sattık. Şarkı yeniden doğdu.”

O zamandan beri All Star yaşamaya devam etti ve gelişen bir çevrimiçi parodi kaynağı haline geldi. Yaklaşık 25 yıl sonra, şarkı yalnızca Spotify’da neredeyse bir milyar dinleme sayısına ulaştı ve Bay Harwell’in hafif gıcırtılı sesi hâlâ şarkının tanınabilir açılış dizeleriyle ilişkilendiriliyor: “Somebody Once Telled Me/The World Is Gonna Roll Me/ “Ben kulübedeki en keskin alet değilim.”

Steven Scott Harwell 9 Ocak 1967’de doğdu ve San Jose’de büyüdü. Müzik kariyerine Konuşma Özgürlüğü anlamına gelen FOS grubunda rapçi olarak başladı. NWA ve Cypress Hill gibi 80’lerin sonu ve 90’ların başındaki Batı Yakası gruplarını anımsatan bir sesle, 1993’te “Big Black Boots” adlı tekliyi yayınladılar. Ancak bu sırada Bay Harwell zaten huzursuzdu.

Müzik sitesi Stereogum ile 2017 yılında yaptığı bir röportajda, “Single’ımızı yayınlamak üzereyken, bu Snoop Dogg çocuğu ortaya çıktı ve her şeyi değiştirdi” diye hatırladı. “Las Vegas’ta bir radyo konferansındaydım ve MC Hammer’ı izliyordum ve sadece menajerime baktım, ‘Tüm bu hip-hop’tan bıktım'” – bir küfür ekledi – “‘Ben alternatif bir rock istiyorum -Bir grup kurmak için.'”

“Astro Lounge”dan sonra Smash Mouth, 2012’ye kadar beş stüdyo albümü daha yayınladı, ancak başarıları azaldı. 2006 yılında Bay Harwell, VH1’de birlikte yaşayan eski ünlülerin yer aldığı bir realite şovu olan The Surreal Life’ın kadrosunda yer aldı. Oyuncular arasında The Jeffersons’tan Sherman Hemsley, The Brady Bunch’tan Florence Henderson ve Whitesnake müzik videolarındaki rolleriyle tanınan Tawny Kitaen yer alıyordu.

Geçtiğimiz on yılda, Bay Harwell’in kariyeri sağlık sorunları ve zaman zaman ortaya çıkan dengesiz davranışlar nedeniyle gölgelendi. 2013 yılında kendisine kalp rahatsızlığı olan kardiyomiyopati ve konuşmayı ve hafızayı etkileyebilen nörolojik bir durum olan Wernicke ensefalopatisi teşhisi konuldu.

Ağustos 2020’de, ülkenin pek çok bölgesi hala Kovid-19 salgınıyla ilgili ciddi kısıtlamalar altındayken Smash Mouth, Güney Dakota’da her yıl düzenlenen büyük bir etkinlik olan Sturgis Motosiklet Rallisi’nde performans sergiledi ve binlerce hayrana performans sergiledi. Olayın rapor ve videolarına göre maske taktı veya her türlü önlemi aldı.

Bay Harwell sahnede “Bu gece hep birlikte buradayız ve yeniden insanız” diyerek kalabalığın alkışlarını aldı ama başka yerlerde de yaygın kınamalara maruz kaldı ve viral tehdidi kaba bir şekilde reddetti.

2021’de Bay Harwell, New York’un kuzeyindeki canlı bir gösteride sözlerini geveleyerek, küfür kullanıp görünüşe göre Nazi selamı verdikten sonra gruptan ayrıldı ve performanstan emekli oldu.

O dönemde yaptığı bir açıklamada, “Fiziksel ve zihinsel sorunlarımı kontrol altına alıp son kez sizin önünüzde oynamak için çok uğraştım ama başaramadım” dedi.

Nişanlısı Annette Jones tarafından hayatta kaldı; bir erkek kardeş Mark; ve üç kız kardeş, Carla Crocker, Michelle Baroni ve Julie Harwell.

2022’de Smash Mouth, Zach Goode adında yeni bir solisti işe aldı ve grubun önümüzdeki haftalarda Perşembe günü Madera, California’da konserler vermesi planlanıyor. Yönetici Bay Hayes, grubun hâlâ orada konser vermesinin planlandığını söyledi.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada Bay Goode şunları söyledi: “Her gece bu şarkıları söylemeyi ve rock ‘n’ roll ruhunu dünyadaki en iyi hayranların önünde yaymayı seviyorum. Steve ve grubun yarattıklarını kendi tarzımda onurlandırmaya çalışacağım.