Steve Albini'nin 10 Önemli Şutu

Hasan

Global Mod
Global Mod
Pixies'Aklım Nerede' (1988)

Arkadaş çevresi dışında kaydettiği ilk kayıtta Albini, sonik fikirleri için canlı Boston grubu Pixies'i laboratuvar hayvanları olarak kullandı: İlk albümü Surfer Rosa'yı spontane stüdyo sohbetleriyle doldurdu ve şarkılar ile yapraklar arasındaki sessizliği kullanmayı reddetti. basçı Kim Deal, ” Where Is My Mind?” şarkısında yankı dolu arka vokalleri söylüyor. stüdyonun yankı banyosunda. Geçmişe bakıldığında Albini, prodüksiyon müdahalelerinin müdahaleci olduğunu hissetti, ancak yeni nesil alt-rock devleri bunları canlandırıcı buldu. The Guardian'a “' Where Is My Mind?'” daha sonra diğer grupların benimle çalışmak istediklerinde başvurdukları kayıtlardan biri oldu” dedi. “Kimse başarılı olmasını beklemiyordu, çünkü o nesildeki hiçbir Amerikan underground grubunun ticari başarıyı hedef olarak kabul edeceğine dair geçici bir fikri bile yoktu. İnsanlar sadece akıllarını kaybetmek istediler.”

Yetiştiriciler,'Mutluluk sıcak bir tabancadır' (1990)

Albini, Deal ile solo projesi The Breeders üzerinde çalıştığında, “Fool the World: The Oral History of a Band Called Pixies” kitabında “Bunu hemen Pixies'e tercih ettim” dedi. “Kim'in müziğini sunuşu aynı anda çocuksu ve coşkulu, aynı zamanda tamamen yetişkinlere yönelik ve biraz da kirli bir çekiciliğe sahipti.” Grup, genellikle pijamalarıyla, ilk LP'leri Pod'u iki haftalık bir oturumun ilk haftasında yayınladı. Breeders basçısı Josephine Wiggs 2008 tarihli bir basın bülteninde “Steve Albini bir şarkıyı veya performansı 'mükemmelleştirmek' ile ilgilenmiyordu: onun mesleği ekipmandan en iyi sesi elde etmek ve 'kaydet' tuşuna basmaktı” dedi. kayıtta kendisinden tamamen memnundu ve 'Bakın – EQ yok!' dedi”

İsa Kertenkelesi,'Ağız solunumu' (1991)

Albini, “Jesus Lizard'ı düşündüğümde, onları şimdiye kadar gördüğüm en harika grup, birlikte çalıştığım en iyi müzisyenler ve yüce ile sıradan olanın en saf birleşimi olarak düşünüyorum” dedi. Jesus Lizard Book.” Gürültülü kaya kaos motorları grubu yaralanmalara, izleyicilerin birbirine karışmasına ve halkın çıplaklığına eğilimliydi ve Albini bir şekilde enerjilerini dört tam uzunlukta LP'ye kanalize etti. Grubun basçısı David Wm, “Book”ta “Steve hızlı ve ucuz çalıştı ve stüdyolarda iyi anlaşmalar yaptı” dedi. “İstediğimizden daha fazla bilgi verme eğilimindeydi, ancak genel olarak onu görmezden gelmemizi umursamıyor gibi görünüyordu.”

PJ Harvey,'Benden kurtul' (1993)

PJ Harvey, Spin'e çığır açan albümlerinin kayıtları hakkında şunları söyledi: “Steve Albini ile çalışmak istediğimi biliyordum çünkü Pixies kayıtlarını dinlemiştim ve onun plakta duyduğum diğer seslerden farklı olan seslerini duymuştum.” “Benden kurtulun.” “Gerçekten o çok basit, çok gerçek sesi istedim. Şarkılara uyacağını biliyordum. Gerçek nesnelere dokunmak ya da ahşabın damarlarını hissetmek gibi.” Bazı eleştirmenler Albini'nin hızlı, davul ağırlıklı “Rid of Me” prodüksiyonuna karşı bembeyazdı, ancak albüm 90'ların en kalıcı albümlerinden biri olduğunu kanıtlayacaktı.

Nirvana,'Hizmetçilere hizmet et' (1993)

Nirvana'nın çoklu platin ödülü “Nevermind”ın ardından üçlü, sevdikleri Pixies, Breeders ve Jesus Lizard plaklarının arkasındaki adamla çalışmak için Minnesota'da uzak bir yere çekildi. Nirvana basçısı Krist Novoselic Mojo'ya “Biz satılmak istemedik ve Albini dürüstlüğüyle tanınır” dedi. Nirvana'nın son stüdyo LP'si In Utero, birkaç ilk kayıtla yaklaşık 12 günde kaydedildi ve bir geri bildirimdi. Rock müziğini çirkin ve kusurlu olanı kucaklayacak şekilde yeniden yönlendirmiş bir grubun sırılsıklam, sert kenarlı belgesi.