Tür sınırlarını aşan yetenekli basçı Richard Davis 93 yaşında hayatını kaybetti

Hasan

Global Mod
Global Mod
Sadece cazın en büyük isimleriyle değil, aynı zamanda klasik, pop ve rock dünyasının önemli isimleriyle de çalan saygın basçı Richard Davis, Çarşamba günü hayatını kaybetti. 93 yaşındaydı.

Ölümü kızı Persia Davis tarafından duyuruldu. Nerede öldüğünü söylemedi ancak iki yıldır bakımevinde kaldığını söyledi.

2014 yılında Ulusal Sanat Vakfı Caz Ustası seçilen Bay Davis, 600’den fazla albümde yer aldı. Caz tarihinin en önemli isimlerinden bazılarının önde gelen müzisyenlerinden biri olan sanatçı, reed sanatçısı Eric Dolphy (bestesi “Iron Man” onun adını almıştır) ve piyanist Andrew Hill ile verimli bir işbirliğine sahipti. Topluluğun ilk çıkışından 1966’dan 1972’ye kadar her Pazartesi akşamı New York’taki Village Vanguard’da performans sergileyen Thad Jones-Mel Lewis Orkestrası’nın bir üyesiydi.

Özellikle yay konusundaki ileri tekniği, Igor Stravinsky ve Leonard Bernstein yönetimindeki klasik orkestralarla işbirliklerine yol açtı. Uyum yeteneği Van Morrison, Bruce Springsteen, Paul Simon ve Bonnie Raitt ile seanslara yol açtı.

Bay Davis, 1967’den 2007’ye kadar grup lideri veya ortak grup üyesi olarak 30 albüm kaydetti. DownBeat dergisinin okuyucu anketinde en iyi basçı seçildi 1968’den 1972’ye kadar.

Haberler müzik eleştirmeni Robert Palmer, 1986’da Greenwich Village’daki Sweet Basil’de Bay Davis liderliğindeki bir grubun davulda Freddie Waits’le yaptığı performansı değerlendirdi: çoğu tipik.” Caz ritmi bölümleri onlara göre değil. Vurguları ritmin hemen üzerinde yer alıyor ve ileri doğru sıçrayan momentumlarını ritmik girdaplar ve hızlı hareketlerle ve patlayıcı bir dinamizm duygusuyla değiştiriyorlar.”

Richard Davis, 15 Nisan 1930’da Chicago’da doğdu. Annesi doğum sırasında öldü ve Robert ve Elmora Johnson tarafından evlat edinildi. Annesinin memleketi New Orleans’ta topladığı plaklar ve Bay Johnson’ın evin etrafında söylediği ilahiler aracılığıyla müzikle tanıştı.

Chicago’daki DuSable Lisesi’ne gitti ve burada geleceğin caz yıldızlarına mentorluk yapan Walter Dyett ile müzik eğitimi aldı ve 15 yaşında bas çalmaya başladı. 2013 yılında Amerikan Müzisyenler Federasyonu dergisi Allegro’da yayınlanan bir röportajda hatırladığı gibi: “Ses beni çok şaşırttı. Bas her zaman arka plandaydı ve ben utangaç bir çocuktum. Bu yüzden belki de arka planda kalmak isteyebileceğimi düşündüm.

Bay Davis, Bay Dyett’in kendisini farklı tarzlarda çalmaya teşvik ettiğini takdir etti ve lise yıllarında Chicago Senfoni Orkestrası’ndan Rudolf Fahsbender ile de çalıştı. Daha sonra 1952’de Chicago’daki VanderCook College of Music’ten müzik eğitimi alanında lisans derecesi aldı.

Chicago’da genç bir oyuncu olarak Wilbur Ware ve Eddie Calhoun gibi yerel basçıların danışmanlığını yaptı. Henüz öğrenciyken, o zamanlar Sonny Blount olarak bilinen piyanist ve grup lideri Sun Ra ile sahne aldı.

İlk büyük performansını 1952 yılında piyanist Ahmad Jamal ile gerçekleştirdi. Daha sonra başka bir piyanist olan (hikâyesi “Yeşil Kitap” filminde anlatılan) Don Shirley ile turneye çıktı.); Bu, onun ilk kayıtlarına ve nihayetinde 1954’te New York’a taşınmasına ve 1957’den 1962’ye kadar şarkıcı Sarah Vaughan ile birlikte çalışmasına yol açtı.

2005 yılında The New York City Jazz Record’a verdiği bir röportajda Bay Davis, kendi özel yay tekniğini geliştirmek için klasik çalışmalarının bazı yönlerini ve Bayan Vaughan’la geçirdiği zamanı nasıl kullandığını anlattı:

“İlk bas gitaristlerden bazıları yayı yürüyen bas hattını çalmak için kullandı. Ve bunların hepsini çocukken duydum. Yani bas yöntemleri üzerine kitaplar okumaya başladığınızda niyetiniz ne olursa olsun yay ile başlarsınız. Bu yüzden çocukken duyduklarım, Sarah Vaughan’la çalışırken duyduklarım ve o vokal seslerini taklit etmek istediklerim arasında bir bağlantı olmalı.”

Bayan Vaughan’la geçirdiği zamanın ardından Bay Davis’in itibarı ve diskografisi hızla artmaya başladı. 1964 yılı özellikle önemli bir yıldı; Bay Dolphy’nin son stüdyo kaydında “Out to Lunch!”‘ı çaldı; Bay Hill’in çığır açan “Kalkış Noktası”; davulcu Tony Williams’ın ilk albümü Life Time; ve saksafoncu Booker Ervin’den “The Song Book”.

Üç yıl sonra Bay Davis, davulcu Elvin Jones’la birlikte liderliğini üstlendiği ilk albümü “Heavy Sounds”u kendi adı altında Impulse’ta kaydetti! yayınlandı. Etiket. Sonraki birkaç yıl içinde çalışmaları caz dünyasının dışına yayıldı: Görevleri arasında Bay Morrison’ın “Astral Weeks” albümünde müzikal yönetmenlik yapmak ve Bay Springsteen’in “Greetings” albümünde “The Angel”ın sonunda unutulmaz yay çalışmasını sağlamak vardı. “Asbury Park, New Jersey’den”

Bay Davis yeni milenyumda düzenli olarak albüm yayınlamaya devam etti. 1960’ların sonlarında ve 1970’lerde, bas meslektaşı Bill Lee’nin yönetimindeki New York Bas Keman Korosu’nun bir üyesiydi ve Ron Carter, Milt Hinton ve Sam Jones gibi enstrümanın diğer aydınlarıyla birlikte çalıyordu. 1980’lerin sonunda, piyanist John Hicks ve davulcu Tatsuya Nakamura’dan oluşan ve 1998 yılına kadar Japon plak şirketleri için sekiz albüm kaydeden New York Unit’in kurucu üyesiydi.

Bir e-postada Bay Carter, Bay Davis’in “inanılmaz bir basçı, harika bir öğretmen ve sevgili arkadaşım” olduğunu söyledi.

1977’de Bay Davis, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde müzik ve müzik tarihi profesörü olarak bir pozisyonu kabul etmek için New York’tan ayrıldı. Üniversitenin mezunlar dergisi OnWisconsin’e 2011’de “Madison’daki üniversitede bana iş teklif eden bir telefon aldım çünkü kampüste bas öğretmeni yoktu” dedi. “‘Madison nerede?’ diye sordum.” Burayı duyan var mı diye etrafıma sordum çünkü o okul beni arayıp duruyordu. Martin Luther King Jr. başkalarına öğretmenin öneminden bahsetti ve ben her zaman gençlere bir şeyler öğretmek istedim. Belki de zamanı gelmiştir diye düşündüm.”

2016 yılında öğretmenlikten emekli oldu. 2018’de doğu Madison’daki Richard Davis Lane’e onun adı verildi.

Hayatta kalanlar hakkında tam bilgi hemen mevcut değildi.

Kayıtlı çalışmalarına ve nesiller boyu öğrenciler üzerindeki etkisine ek olarak, Bay Davis arkasında iki miras bırakıyor: biri müzikal, diğeri sosyal.

1993 yılında kurduğu Richard Davis Genç Basçılar Vakfı, genç oyuncuların profesyonellerden öğrenmesi ve birbirleriyle performans sergilemesi için her yıl bir konferansa ev sahipliği yapıyor. Bay Davis, 2000 yılında Irkçılığın İyileştirilmesi Merkezi’nin Madison bölümünü kurdu; bu, 1998’de Wisconsin Üniversitesi’nde siyahi öğrencilerin mezuniyet oranlarını iyileştirmek amacıyla kurduğu Tutma Eylemi Projesi’nin bir sonucuydu.

Aktivizmi, klasik bir oyuncu olarak ilk deneyimleriyle ilgiliydi, 2005’teki bir röportajında şunları söyledi:

“Irk sorunlarıyla dolu ortamım doğduğum gün başladı. Koyu tenli olarak doğuyorsunuz ve bu da koyu tenli olmayan diğer insanların sizi toplumda baskı görmesi gereken ve aynı fırsatlara sahip olmayan bir kişi olarak görmesine neden oluyor. Yani bu kalıcı bir şey.

“18 yaşındaydım ve her türlü Avrupa klasik müziğini çalabiliyordum” diye devam etti, “ama senfoni orkestrasında çalmana izin verilmiyordu çünkü ırksal sorunlar ve önyargılar vardı. Seni görmek istemediler.”

Gençliğinde New York’ta Bay Davis’le çalışmış basçı William Parker şunları söyledi: “Richard Davis harika bir müzisyen ve insandı. Bana görkemli ve güçlü bir Afrika kralını hatırlattı. Kendisini hem klasik hem de caz çalabildiği için övmüyorum. Onu alkışlıyorum çünkü kardeşinin özgürlükle dolu harika, şiirsel bir yüzüğü vardı.”

Bay Davis, “bana müzik hakkında birkaç şey öğretti ama asıl mesajı ‘Kendin ol’du.” diye ekledi.